چهار شنبه 27 دی 1396 00:30:24

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1915

تاریخ انتشار : 11/10/1392 - 00:26

اختصاصی/ با کاروان شهداء:

چرا آب یک قزوین به نام یک شهید سوادکوهی است؟

مردم آب یک به احترام این شهید بزرگوار یادبودی از وی در مصلای او ساختند و امروز خیابان اصلی شهر و پادگان آب یک قزوین به نام پادگان شهید سید اسماعیل طباطبائی مزین است.

چرا آب یک قزوین به نام یک شهید سوادکوهی است؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، شهيد اسما عيل طباطبائي در سال1333 در روستاي دودانگه واقع در ساري ديده به جهان گشود .اين شهید بزرگوار از نظر اخلاقي يك معلم براي دوستان بود . وي دوران ابتدايي و راهنمايي را در پل سفيد گذراند و بعد از آن به دليل علاقه اش به روحانيت به حوزه هاي علميه شهميرزاد و بهشهر رفت و در آنجا توانست روحاني شود . در 24 سا لگي ازدواج كرد و صاحب 4 فرزند شد. شهید ابراهیم طباطبائی در دوران قبل از انقلاب به همراه برادر شهیدش سید اسماعیل همواره علیه نظام طاغوت در حال مبارزه بود . وی بارها از سوی ساواک مورد تعقیب و حتی چند بار دستگیر شد که بعد از مدت کوتاهی به خاطر ندانستن هویت واقعی اش آزاد شد. این روحانی جلیل القدر بعد از انقلاب به عنوان امام جمعه شهر آب یک قزوین مشغول فعالیت شد. روحیه جهادی و بشاش او سبب شد تا در مدت کوتاهی ارتباط عاطفی عمیقی میان او و مردم این شهر به وجود بیاید به طوری که هنوز بعد از گذشت سالها از شهادتش هر ساله در روز شهادتش عده ای از آب یک به ملاقات پدر این شهید بزرگوار می آیند. شهید طباطبائی موجب تغیرات شگرفی در آن منطقه شد. باشروع جنگ تحمیلی و بعد از شهادت برادر کوچکترش سید ابراهیم، سید اسماعیل بار سنگینی را بر روی دوش های خود احساس می کرد چرا که سید ابراهیم تربیت شدۀ او بود و همواره می گفت«انصاف نیست من خود راه سعادت را به این کودک آموخته ام و حالا که او رفته من از سعادت باز بمانم»، سید اسماعیل بعد از شهادت برادر بارها به عنوان يك بسيجي از قزوين به سوي مناطق جنگي اعزام شد و با وجود داشتن 4 دختر و علی رقم توصیه های مکرر اطرافیان مبنی بر نداشتن وظیفه برای رفتن به جبهه تا لحظه شهادت این واجب را ترک نگفت. این شهید بزرگوار سرانجام  در تاريخ 27/10/65  در مشهد شلمچه به علت اصابت تركش شهد شیرین شهادت را نوشید. پيكر مطهرش پس از تشیع در آب یک قزوین به سوادکوه منتقل شد و در گلزار شهداء پل سفيد به خاك سپرده شد .البته ناگفته نماند که اهالی آب یک تلاش کردند تا این شهید در شهر آب یک به خاک سپرده شود ولی فاصله زیاد محل سکونت پدر و مادر شهید با شهر آبیک باعث شد از این امر منصرف شوند. مردم آب یک به احترام این شهید بزرگوار یادبودی از وی در مصلای او ساختند و امروز خیابان اصلی شهر و پادگان آب یک قزوین به نام پادگان شهید سید اسماعیل طباطبائی مزین است.

وصيت نامه شهيدسيد اسماعيل طباطبائي

چه كنم همه مطالبي كه نوشتم از عمق وجودم بر مي آيد ولي مي ترسم صبرتان بسر آيد والا تمام وصيتم را از خدا ياري مي خواستم همه اش وصف صفات خدا وپيامبرانش وامامانش وجانشينانش وبزرگ نائب مهدي مي گفتم. خدايا تو با قدرتت عظمت خود وپيامبران ومردان راستين به ما بشناسان اسلام برملت شهيد پرور ايران واسلام، آفرين بر شما كه هيچ پيامبري آن قدر ياروياور نداشت .آفرين بر شما هيچ امامي اين قدر امت نداشت .آفرين برشما درود ملائك الله برشما واميد است سربلندي شما استمرار داده وشما افتخار حاكميت دين خداوياري حجت ابن الحسن ونائبش را هيچ داشته باشيد وصيت بنده به پدر بزرگوار ومادر پاك دامن مومنه من در زندگي فرزند خوبي براي شما نبودم وهيچ گاه نتوانستم به وظيفه خود عمل كنم. اميدوارم همانطوري كه خودتان بار ها فرموديد: مرا سرباز امام زمان كرديد وخدمت اسلام قرار داديد. اميد است به ياري خدا اينگونه باشم وشماهم مرا مورد عفو قرار دهيد كه اگر شما بزرگواران مرا نبخشيد مي دانم خدايم مرا مورد عفو قرار نخواهد داد. سخت به عفو شما وخداونديكتا محتاجم .پدر جان همانطور برای هدايت ما دعا مي كردي اميد است دعايت را در حق ما بعد از شهادت هم فراموش نكنيد وهمان طور با نام حسن(ع) اشك مي ريختي حال هم به ياد مظلوميت حسين(ع) اشك بريز همانطور كه در شهادت برادرم حمد خدا را درجمع مردم گفتي در جمع مردم تشيع جنازه من بگو ومن مي دانم آن چه حق توست در گردن من بود عمل نكردم باز هم مي گويم. مرا  ببخش مادر بزرگوارم اي كسي كه از ضعف مر ا به قو ت رساندي و با وضو شيرم دادي ونماز شب در دوران حمل وشير خوارگي ام نمودي . بيش از پيش حق راستي سلام فرزند حقيرت را از جبهه جهاد در راه خدا بپذير ومرا ببخش كه سخت به عفو تو محتاجم اميدوارم همچون حضرت زينب(س) كه  پسرش را در راه حسين(ع)به شهادت گاه آورد صبر استقامت بورزي تا اجر او را بدست آوري من به شما خانواده محترم قول مي دهم من  و برادر شهيدم سيد ابراهيم در روز قيامت منتظر هستيم تا شمارا به جايگاه بهشتيان ببريم. به ياري خدا انشا الله همانطور كه تا به حال علاقه به روحانيت را ازدست نداده ايد؛ بلكه به بنده لطف داشتيد اميد وارم همينطور پيش برويد .اما برادران وخواهراني كه درتشيع جنازه من شركت مي كنيد اميدوارم علاقه به اسلام و روحانيت را دردلها يتان زيادكنيد كه اسلام و روحانيت يعني حافظ قرآن بودند كه اين همه عظمت به بار آوردند چه در گذشته تاريخ سيدجمال ها و مدرس ها و شهيد نوري ها ونواب صفوي ها وهمه كوشيدند تا مردم را هدايت و از  بوغ استعمارگران نجات بدهند.  امام را تنها نگذاريد او در بين نائبان عام وامام زمان (عج) كاملترين و بارز ترين آنهاست .همانطور كه دربين پيامبران كاملترين پيامبر خاتم انبياء است واو كاملترين نائب مهدي است. اوست كه مارا از بدبختي وبيچار گي ها وظلم نجات داده است. اميد است قلبش را از خودتان خوشحال كنيد تااين انقلاب به انقلاب امام زمان(عج) متصل گردد. از همه كساني كه به  شكلی از من بدي ديدند اميدوارم مرا عفو كنيد خدا يار همه شما باشد . والسلام علي عبادالله الصالحين

 سيد اسماعيل طباطبائي

                    

(روحش شاد و يادش گرامي باد)دیدگاه شما در مورد : چرا آب یک قزوین به نام یک شهید سوادکوهی است؟

چرا آب یک قزوین به نام یک شهید سوادکوهی است؟