شنبه 02 تیر 1397 04:40:23

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 18831

تاریخ انتشار : 27/11/1393 - 13:32

دولت و استاندار فکر ویژه‌ای برای جوانان کنند

افزایش آمار بیکاری و بالارفتن سن ازدواج در کشور و مازندران

علی‌رغم بالا رفتن متوسط سن جمعیت کشور، اما ایران همچنان از ساختار جمعیتی جوان برخوردار است که اگر فکر اساسی برای اشتغال و ازدواج آنها نشود، این انرژی سازنده و سرنوشت‌ساز به صورت کاملاً منفی عمل کرده و به قول دشمنان انقلاب، لشکر مستعدی خواهند بود که زمینه طمع‌ورزی عنودان را برای تقابل با نظام فراهم خواهند آورد.

افزایش آمار بیکاری و بالارفتن سن ازدواج در کشور و مازندران

سوادکوه- آرامش اقتصادی که در دوره دوم دولت قبلی به‎ویژه دو سال پایانی آن به‌دلیل حاشیه‌گرایی‌های سیاسی و عدم اهتمام مناسب اقتصادی، جای خود را به تهاجم بی‌ثباتی‌ها داده بود، با انتخابات 24 خرداد 92 و استقرار دولت یازدهم، به مردم این امنیت را بشارت داد تا ظرف 100 روز و سپس سه ماه و بعد از آن وعده توزیع 4 سبد کالا طی هر سال بین خانوارها، امکان برنامه‌ریزی‌های اجتماعی ذیل یک اقتصاد پایدار و اشتغال امنیت‌آفرین به‌وجود آید، اما با گذشت زمان و بنا به هر دلیل، به‎تدریج خالی بودن سبد دولت از یک برنامه علمی و مدون اقتصادی و آشکار شدن تحلیل دولت که بند ناف اقتصاد و توسعه آن در کشور را به موضوع "حل تحریم‌ها" گره زده بود، برای عموم مردم پرسش‌های تأکیدی را برای آگاه کردن دولت به‌وجود آورد که شرایط زندگی آنها در حال رفتن به سوی شرایط ناگوار است.

حتی اگر آمارها هم بنا به مصلحت‌هایی از سخن گفتن خودداری کنند، واقعیت‌های جامعه گویای این مشاهده تلخ است که فریاد خانواده‌ها علاوه بر گرانی‌ها و نامتعادل بودن تراز درآمد و هزینه‌های‌شان، بیکاری جوانان تحصیل‌کرده خود را به صورت آرام و خاموش به چشم و گوش دلسوزان جامعه می‌رسانند، ضمن آن که مراجع آمار رسمی کشور نیز موید افزایش نرخ بیکاری در کشور هستند.

آمارها بخشی از روند رو به صعود بیکاری را علاوه بر افزوده‌شدن طبیعی نیروی متقاضی کار به جمع بیکاران، از بیکارشدن شاغلان به ویژه در بخش‌های تولیدی و کارگری را نیز گزارش می‌کنند.

مرکز آمار ایران با انتشار نتائج آمارگیری نیروی کار در فصل پائیز، نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر را 5/10 درصد ذکر کرد که نشان‌دهنده افزایش یک درصدی رشد بیکاری در کشور است و این در شرایطی است که کاهش شدید نرخ رشد جمعیت طی دو دهه اخیر، ورود نیروی کار به بازار را کم کرده و با توجه به اراده عمومی در جهت افزایش نرخ رشد جمعیت، دولت باید برای سال‌های بعد برنامه‌ریزی دقیق و متقن اشتغال‌زایی را به مورد اجرا بگذارد.

در حال حاضر، ورود نیروی کار به خصوص تحصیل‌کرده به بازار، هیچ تناسبی با نیاز بازار کار ندارد و انباشت نیروی بیکار، دارای دهها و حتی صدها پیامد منفی برای خود بیکاران و جامعه است.

آمار بیکاران تحصیل‌کرده در مازندران هم بسیار نگران‌کننده است، اظهارات برخی از مسئولان این استان مبنی بر ماهر نبودن این فارغ‌التحصیلان جویای کار، از تلخی واقعیت بیکاری آنان چیزی نمی‌کاهد.

آقای استاندار و معاونت برنامه‌ریزی وی باید برای اشتغال این جوانان با تصویب و اعتبار دادن به طرح‌های مولد و اشتتغال‌آفرین گام‌های جدی بردارند.

واقعاً شرایط حساس و درخور درنگ همه دلسوزان مازندران اعم از استاندار و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دیگر، جدی است.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : افزایش آمار بیکاری و بالارفتن سن ازدواج در کشور و مازندران

افزایش آمار بیکاری و بالارفتن سن ازدواج در کشور و مازندران

  • پربازدیدترین ها