پنج شنبه 31 خرداد 1397 15:02:54

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 17961

تاریخ انتشار : 16/11/1393 - 15:26

بعیدی‌نژاد:

اگر تحریم‌های جدید تصویب شود، سانتریفیوژهایمان را افزایش می‌دهیم

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه هشدار داد با تصویب تحریم‌های بیشتر، برنامه‌های هسته ای ایران ادامه خواهد یافت و ...

 اگر تحریم‌های جدید تصویب شود، سانتریفیوژهایمان را افزایش می‌دهیم

سوادکوه- «حمید بعیدی‌نژاد» مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه که روز گذشته در صدر هیأتی برای گفت‌وگو‌های دوجانبه هسته‌ای عازم مسکو شد، در خصوص رایزنی‌های روز چهارشنبه با مقامات روس عنوان کرد: از آغاز مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مراحل فعلی مشورت‌های ایران و روسیه به سطح بالاتری ارتقا پیدا کرده است و ما به مشورت‌ها با روسیه اهمیت زیادی می‌دهیم.

وی گفت‌: در این گفت‌وگوها به مشورت در خصوص مباحث مهم خلع سلاح از جمله تبادل نظر پیرامون کنفرانس آینده معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و اجرای دیگر معاهدات ممنوعیت سلاح‌های کشتار جمعی و نحوه پیگیری ابتکار ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه خاورمیانه پرداختیم.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه موضوع مذاکرات خود را با مسئولان وزارت امور خارجه روسیه را رایزنی درباره خلع سلاح و هماهنگی لازم برای همکاری‌های دو کشور در مذاکرات هسته‌ای استانبول اعلام کرد.

وی با بیان اینکه از آغاز مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مراحل فعلی مشورت‌های ایران و روسیه به سطح بالاتری  ارتقا پیدا کرده است، افزود: ما به مشورت‌ها با روسیه اهمیت زیادی می‌دهیم و با توجه به اینکه مذاکرات ایران با غرب به مرحله مهمی رسیده است لازم دانستیم همکاری‌های دو کشور را افزایش دهیم. 

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه چهارشنبه در ۴ ساعت مذاکره با مقامات روسیه پیشرفت‌های خوبی داشتیم، گفت: در دیدار با آقای ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه آخرین مرحله مذاکرات را با برخی از کشورهای گروه ۱+۵ به اطلاع وی رساندیم و درباره اینکه ایران و روسیه چه اقدامات مشترکی می‌توانند به طور هماهنگ داشته باشند، گفت‌وگو کردیم.

* برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران از مهمترین مسایل مذاکرات

بعیدی‌نژاد گفت: هر چند ما در مرحله بسیار مهمی از مذاکرات قرار داریم، اما در کنار برنامه‌های جنبی از هر فرصتی برای مذاکرات دو‌جانبه استفاده می‌کنیم. وی با بیان اینکه در نشست استانبول برخی از مسایل مورد تبادل نظر قرار گرفت و در رابطه با برخی ایده‌های مشخص در خصوص پیشبرد مذاکرات رایزنی شد، افزود: در ادامه همان مشورت‌ها مذاکرات با مقامات روسیه برگزار شد.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با تاکید براین موضوع که مسائل مهم و حساسی در مذاکرات وجود دارد، گفت: مسایلی از جمله ظرفیت غنی سازی در ایران از یک طرف و نیز برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران از مهمترین مسایل این مذاکرات است که این موضوعات خود شامل مسایل حقوقی و فنی مفصلی هستند.

بعیدی نژاد گفت: هر چند هم اکنون طبیعتا ایران و کشورهای ۱+۵ تلاش می‌کنند توافق جامع به دست بیاید اما بدیهی است که اگر توافقی در این خصوص حاصل نشود، طبیعتا دو طرف می‌توانند به مواضع قبلی خود برگردند.

وی افزود: ایران می تواند به توسعه برنامه‌های هسته‌ای خود به نحوی که با منافع ملی خودش سازگار باشد بازگردد.

بعیدی نژاد با اشاره به اینکه البته عناصر تندروی کنگره آمریکا ممکن است به رویکرد افزایش تحریم اقدام کنند، گفت: این وضعیت چیزی نیست که هیچ یک از اعضای مذاکره کننده هسته‌ای با ایران خواهان آن باشند.

* با تصویب تحریم‌های بیشتر، برنامه های هسته ای ایران ادامه خواهد یافت

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه هشدار داد با تصویب تحریم‌های بیشتر، برنامه‌های هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت و حتی سانتریفیوژهای بیشتری نیز فعال خواهند شد و در این صورت اگر در آینده آنان بخواهند با ایران مذاکرات را از سر بگیرند، باید مطابق شرایط فنی همان مقطع یعنی با ایران دارای ظرفیت و فناوری هسته‌ای بالاتر گفت‌وگو کنند.

وی با بیان این که بحث ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاومیانه همواره مورد توافق ایران و روسیه است، گفت: در گفت‌وگو با دیگر مقامات وزرات خارجه روسیه این موضوع مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پنجشنبه هم مذاکرات ما با مسئولان وزارت خارجه روسیه حول این موضوع ادامه خواهد یافت گفت: از نظر ایران مهمترین مانع برای عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای سیاست‌های رژیم صهیونیستی است و تا این سیاست‌ها تغییر پیدا نکند دستیابی به این هدف غیرممکن خواهد بود.

بعیدی‌نژاد افزود: ایران عضو تمامی کنوانسیون‌های مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی است و روسیه هم با ایران مواضع مشترک فراوانی در این زمینه در مجامع بین‌المللی دارد.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : اگر تحریم‌های جدید تصویب شود، سانتریفیوژهایمان را افزایش می‌دهیم

 اگر تحریم‌های جدید تصویب شود، سانتریفیوژهایمان را افزایش می‌دهیم

  • پربازدیدترین ها