پنج شنبه 30 فروردین 1397 16:05:19

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1742

تاریخ انتشار : 02/10/1392 - 07:12

اختصاصی/ رئیس جمعیت هلال احمر سوادکوه:

سوادکوه با پنج پایگاه امدادی به استقبال زمستان می رود

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه ضمن تشریح کامل طرح امداد و نجات زمستانی سال 92 جمعیت هلال احمر سوادکوه از آمادگی شبانه روزی 5 پایگاه امداد جاده ای سوادکوه جهت امداد رسانی به هم میهنان خبر داد.

سوادکوه با پنج پایگاه امدادی به استقبال زمستان می رود

جهانگیر آذری در گفتگو با سوادکوه آنلاین با این مقدمه که با آغازفصل سرما ، افزایش برودت هوا ، بارش باران و برف بویژه در مناطق سردسیر کوهستانی و برف گیر احتمال بروز حوادث غیر منتظره همانند ریزش کوه ، سقوط بهمن ، آب گرفتگی و انسداد راهها وجود دارد گفت: جمعیت هلال احمر سوادکوه به منظور اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تلفات ناشی از حوادث مذکور تدابیری ویژه برای کنترل عبور و مرور با همکاری پلیس راه ـ راه و ترابری و اورژانس اتخاذ کرده است.

وی همچنین تاکید کرد: در جمعیت هلال احمر سوادکوه آمادگی لازم به منظور امدادرسانی به موقع به حادثه دیدگان واسکان و تأمین مایحتاج ضروری برای در راه ماندگان وجود دارد .

وظایف تخصصی جمعیت هلال

آذری وظایف تخصصی جمعیت هلال احمر سوادکوه در زمستان را به صورت زیر تشریح کرد:

ـ مدیریت بهینه امکانات و تجهیزات امدادی در پایگاههای ثابت و سیار و استقرار در محورهای کوهستانی و برف گیر

ـ انجام عملیات جستجو و نجات مصدومین و مجروحین گرفتار شده در برف و بوران و حوادث رانندگی

ـ ارائه خدمات امدادی اسکان اضطراری مسافران و در راه ماندگان و حوادث و سوانح

ـ اتخاذ تدابیر لازم درخصوص دپوی مواد  غذایی و تأمین وسایل گرمایشی در پایگاههای گردنه های برف گیر

ـ ارائه خدمات فوریتهای درمانی ضروری به مصدومین ومجروحین

ـ انتقال و جابه جایی مصدومین ناشی از تصادفات و سوانح

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه در ادامه با بیان اینکه طرح امداد ونجات زمستانی سال 92 همزمان با شروع این طرح در سراسر کشور از تاریخ 20/9/92 در محور سوادکوه آغاز شده است اذعان داشت: این طرح مسیری بطول حدوداً یکصد کیلومتر جاده ترانزیتی از ابتدای قائمشهر تا ابتدای محور فیروزکوه را در بر می گیرد.

وی از آماده باش کامل در سوادکوه خبر داد و تصریح کرد: جمعیت هلال احمر سوادکوه با بکارگیری تعداد 5 دستگاه آمبولانس و دو دستگاه خودرو مجهز به دستگاهای ست نجات هیدرولیک به منظور رهاسازی محبوسین در تصادفات و یک دستگاه خودرو آرگو با قابلیت تردد  در برف و کولاک سنگین در قالب چهار پایگاه ثابت ( گدوک ، ارفعده ، جوارم و شیرگاه ) و همچنین یک پست امداد زمستانی در منطقه دوگل با مشارکت در این طرح به همیهنان عزیز خدمت می کند.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان اظهار داشت: در این طرح، روزانه از تعداد 17 نفر امدادگر و نجاتگر داوطلب آموزش دیده و همچنین تعداد 5 نفر از کارمندان جمعیت به عنوان راننده و مسئول پایگاه ( جمعاً 22 نفر به طور روزانه ) بکارگیری می شود .

عضو شورای اداری شهرستان خاطر نشان کرد: در پایگاههای گدوک و ارفعده و شیرگاه امکانات لازم به منظور اسکان در راه ماندگان ، لوازم و اقلام امدادی از قبیل ( کنسروجات و مواد غذایی و امکانات گرمایشی و پتو ) به صورت دپو وجود دارد تا در شرایط اضطراری به در راه ماندگان و آسیب دیدگان اسکان اضطراری داده شود .

آذری اعلام کرد: پایگاههای مذکور به طور 24 ساعته آماده ارائه خدمات امدادی به هموطنان و حادثه دیدگان و در راه ماندگان می باشند و در زمان تصادفات و حادثه به محض اطلاع به محل اعزام و پس از انجام کمک های اولیه امدادی در صورت نیاز و انتقال به مراکز درمانی بطور رایگان مصدومین و مجروحین را به نزدیکترین مرکز درمانی انتقال می دهند.

وی اضافه کرد: معمولاً حادثه دیدگان منطقه گدوک ومناطق بالادست را به بیمارستان حضرت امام (ره )فیروزکوه و حادثه دیدگان پائین دست ورسک را به بیمارستان شهداء زیراب ومصدومین و مجروحین منطقه شیرگاه را به بیمارستانهای رازی و ولی عصر(عج ) قائمشهر انتقال می دهند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه با بیان اینکه مطابق اصول اساسی جمعیت هلال احمر خط ومرز برای ما معنی و مفهوم ندارد ابراز داشت: پایگاه امداد زمستانی گدوک علاوه بر ارائه خدمت در حوزه شهرستان و استان مازندران، در زمان شرایط نامساعد جوی و برف و بوران حتی تا سه راهی امیریه فیروزکوه و سرچمن را نیز پوشش امدادی می دهد، مناطق یاد شده که معمولاً بیشترین حادثه و در راه ماندن هموطنان در آن اتفاق می افتد، در حوزه کاری فیروزکوه قرار دارد اما جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه این مناطق را پوشش داده و به هموطنانی که نیاز به کمک و امداد داشته باشند ارائه خدمت می کند.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان بیان کرد:علاوه بر ارائه خدمت توسط پایگاهها و پست امداد زمستانی مستقر در محور سوادکوه که به طور شبانه روزی در خدمت هموطنان هستند، در زمان برف وبوران شدید که نیاز مبرم به تیم های امدادی پشتیبان باشد در طول انجام طرح امداد زمستانی همواره یک یا دو تیم آماده و مجهز در جمعیت هلال احمر شهرستان بصورت آنکال بسر می برند و در صورت لزوم به منطقه اعزام و نسبت به کمک رسانی و  پشتیبانی تیم های مستقر اقدام می کنند.

وی اذعان داشت:در صورت نیاز به نفرات وتیم های بیشتر در زمان  مسدود شدن محور و برف و بوران شدید این آمادگی در جمعیت هلال احمر استان وجود دارد تا به محض درخواست از شهرستان نسبت به اعزام تیم های دیگر از شهرستان معین ( قائمشهر ـ بابل ـ بندپی ـ ساری ) جهت کمک رسانی به منطقه اعزام شوند .

آذری در پایان تأکید کرد: از هموطنان و مسافران محترم تقاضامندم در فصل زمستان و در شرایط جوی نامساعد حتی الامکان از سفرهای غیر ضروری پرهیز نموده در صورت ضرورت تقاضامندم ضمن رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی قبل از سفر از عدم نقص فنی خودرو مطمئن بوده و چنانچه از مناطق کوهستان و برف گیر قصد سفر دارند از تایر خودرو یخ شکن استفاده کرده و به همراه خود البسه گرم ، مواد غذایی فاسد نشدنی ، زنجیر چرخ و ... داشته باشند . چنانچه خدای نکرده دچار حادثه و ... شدند با تلفن 112 ( ندای امداد ) تماس گرفته تا در اسرع وقت تیم های امدادی به یاری آنها بشتابند .

گفتنی است این طرح هر ساله از 20 آذر در سراسر کشور آغاز می شود و تا پایان روز 21 اسفندماه ادامه دارد.دیدگاه شما در مورد : سوادکوه با پنج پایگاه امدادی به استقبال زمستان می رود

سوادکوه با پنج پایگاه امدادی به استقبال زمستان می رود

  • پربازدیدترین ها