یکشنبه 31 تیر 1397 21:15:03

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 17106

تاریخ انتشار : 01/05/1396 - 12:41

سرطان فرهنگی و فرهنگ سرطانی

افزایش بی رویه دیش های دریافت امواج ماهواره روی سقف ها ظهور و بروز شبکه های اجتماعی بی در و پیکر، نرم افزارهای ارتباط جمعی تلفن همراه و …همه و همه یک منظور را بیان می کند و آن هم تمرکز بر روی ریشۀ فرهنگ خانوادگی و از هم گسستن آن است.

سرطان فرهنگی و فرهنگ سرطانی

به گزارش سوادکوه آنلاین، چند سالی است که مظاهر تمدن جدید، رشد تصاعدی جدیدی به خود گرفته است. افزایش بی رویه دیش های دریافت امواج ماهواره روی سقف ها ظهور و بروز شبکه های اجتماعی بی در و پیکر، نرم افزارهای ارتباط جمعی تلفن همراه که هزاران دلار صرف برنامه ریزی و مدیریت آن می شود و تقریبا رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و …همه و همه یک منظور را بیان می کند و آن هم تمرکز بر روی ریشۀ فرهنگ خانوادگی و از هم گسستن آن است.

این ابزار ارتباطی که بدون هیچ هزینه ای در دورترین نقاط کشور نیز قابل دسترسی است، آنچنان بر تغییر سبک زندگی ایرانیان تاثیر داردکه اگر غفلت کنیم …

دربارۀ سود و زیان تکنولوژی زیاد گفته اند و شنیده ایم. چاقوی دو لبه ی آن را نیز درک کرده ایم. امروز بحث بر سر آن است که نوجوانان و حتی نونهالان‌مان از پدر و مادر خود پیشی گرفته‌اند امروز در شهر کوچکمان شاهدیم که تلگرام و و اینستاگرام بنیان زندگی را نشانه رفته است. امروز در شهر کوچکمان که روزی طلاق در آن کلمه ممنوعه و خط قرمز بود به راحتی عنوان می شود و آمار آن حتی از تورم سکه و دلار هم بالاتر رفته است. آش آنقدر شور شده که در برخی شهرها برای طلاق جشن هم می گیرند. امروز تمرکز جوانان و نوجوانان از ماهواره به گوشی های همراه کشیده شده است. گوشی هایی که به واسطۀ هوشمند بودنشان، در لحظه ترا به صدها نفر مرتبط می سازد و چه بسیار کاربران ساده اندیشی که برای چند دقیقه متصل بودن ، شخصی ترین و درونی ترین اسرار و تصاویرشان را به اشتراک می گذارند و بعد از ساعتی یا روزی، دیگر پشیمانی سودی نخواهد داشت. با انتشار تصاویر، آبروها بر باد خواهد رفت و زندگی ها از هم خواهد پاشید.اتفاقی که بارها در شهرهای بزرگ اتفاق افتاد و اینک به شهرکوچک ما نیز سرایت می کند. آیا نمی توان چاره ای اندیشید متولیان فرهنگی چه برنامه ای برای کنترل وضعیت موجود دارند؟ این موضوع را نمی توان منوط به برگزاری سمینارها و جلسه های طولانی مدت کرد. سرعت پیشرفت این ابزار بسیار بالاتر از آن چیزی است که فکرش را هم بکنیم. متولیان فرهنگ اگر خود آشنا به تکنولوژی روز نباشند و یا لااقل از متخصصان آشنا به این حوزه استفاده نکنند، سرنخ ماجرا از دستشان در خواهد رفت و کلافی سردر گم در دستشان خواهد ماند.

نبود فرهنگسرا، اماکن فرهنگی مناسب، برنامه های فرهنگی مناسب نوجوانان و جوانان، شیوه ی ناکارآمد آموزشی در جاهای مختلف، عدم نظارت کافی والدین، کم کاری رسانه ها در شناساندن قبح و ضرر آنچه که به آن تکنولوژی روز می گوئیم و نیست و دهها دلیل دیگر را می توان برشمرد که باعث سوق دادن نوجوانان و جوانان به این سو شده است. این درد اگر در جامعه رسوب و رسوخ کند تبدیل به سرطان فرهنگی خواهد شد. سرطانی که با شیمی درمانی نصیحت یا تنبیه درمان نخواهد شد. چاره اش جلوگیری از رسوخ فرهنگ سرطانی موجود است که وظیفۀ تک تک ماست. خود مراقبتی تنها راه مبارزه است. والدین در کنار نگرانیهای موجود در رابطه با درس و لباس فرزندان، نگران فرهنگ و ذهن حساس آنها هم باشند تا مسیر کج را با مسیر حق اشتباه نگیرند و گم نشوند.

نویسنده : حسین سمیعی
منبع : سوادکوه نیوز
دیدگاه شما در مورد : سرطان فرهنگی و فرهنگ سرطانی

سرطان فرهنگی و فرهنگ سرطانی