جمعه 31 فروردین 1397 15:23:52

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 168

تاریخ انتشار : 01/07/1392 - 19:32

زغال سنگ البرز مرکزی و درس‌هایی از اشتباهات گذشته

تغییرات مدیریتی البرز مرکزی نگرانی کارشناسان را از تکرار روند اشتباه اقدامات غیرکارشناسانه به همراه داشته است.

زغال سنگ البرز مرکزی و درس‌هایی از اشتباهات گذشته

سوادکوه- زغال‌سنگ البرز مرکزی رابطه معیشتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی با مردم سوادکوه پیدا کرده است و از مهمترین دلایل بسط و گسترش شهرستان سوادکوه و تثبیت این شهرستان نیز شناخته می‌شود.

حضور تا هفت هزار پرسنل در این شرکت و پشتیبانی اشتغالزایی برای شهرها و شهرستان‌های اطراف استان مازندران و حمایت قابل توجه مالی این شرکت از فعالیت‌های عمرانی و اجتماعی و فرهنگی و عام‌المنفعه زبانزد خاص و عام بوده است.

مردم شهرستان سوادکوه با حسرت از زمانی سخن می‌گویند که صف طویلی از اتوبوس‌های شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در نقل و انتقال کارکنان این شرکت در ساعات مشخصی در حرکت بودند که پویایی و تحرک شهرستان را به همگان نشان می‌داد.

*دوران رکود البرزی مرکزی

دوران رکود البرز مرکزی را از خصوصی شدن و مدیریت ضعیف آن بیان می‌کنند.

افزایش ۶ به یک نیروهای اداری و ستادی به نیروهای صفی به این معنا که یک کارگر در خط مقدم تولید زغال حضور داشت و به ازای آن یک نفر حدود ۶ نفر در بخش اداری فعالیت می‌کردند که توجیه اقتصادی را زیر سوال می‌برد.

اسراف و بی‌مبالاتی در استفاده از تجهیزات و امکانات و حمایت‌های رفاهی و خدماتی شرکت، تغییرات چند باره مدیران، اجرای سطحی و غیر قابل قبول خصوصی شدن که به تعبیر برخی از نمایندگان سابق مجلس به خصوصی خوری تعبیر شد، عدم آینده‌نگری و ضعف در تحلیل شرایط و نبود مدیریت تحول‌گرا برای جلوگیری از رکود را نیز می‌توان از دلایل وضعیت شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی ذکر کرد.

*احیای زغال‌سنگ البرز مرکزی نقطه عطف توسعه سوادکوه

مباحث شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی برای سال‌های طولانی به عنوان موضوع اصلی شهرستان سوادکوه مطرح بوده و وزرا، استانداران، نمایندگان مجلس، فرمانداران زیادی را به خود دیده است.

سفرهای استانی رئیس دولت نهم و دهم را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی توصیف کرد که احیا و پیگیری حل مشکلات این شرکت مصوبه مهمی در سفرهای مختلف این دولت‌ها بوده است.

با احیای شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در قالب احداث کارخانه کک‌سازی و ساخت کارخانه زغال‌شویی و حل مشکلات مربوط به حقوق بازنشستگان و مسائل دیگر پیرامون آن، انتظار برای احیای شرکت زغال‌سنگ البرز با تردید و امید در دل مردم زنده شد.

*دورنمای روشن برای البرز مرکزی

اگر کلنگ‌زنی چند باره و موانع زیست محیطی و قول‌های متفاوت برای زمانبندی احیای البرز مرکزی را ندیده بگیریم می‌توان به انتخاب مسیر صحیح و تلاش متمرکز برای بازگشت البرز مرکزی به دوران ابهت آن سخن گفت.

حضور وزرا و معاونین و استاندار و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و تزریق منابع مالی مختلف و برنامه‌ریزی فنی و کارشناسی شده برای حل معوقات و مشکلات گذشته البرز مرکزی و روشن شدن دورنمای افق توسعه این شرکت را می‌توان به عنوان وضعیت حال حاضر زغال‌سنگ البرز مرکزی توصیف کرد.

هر چند تفکیک مدیریت کارخانه کک‌سازی و البرز مرکزی انجام شد ولی ارتباط این دو با یکدیگر بر کسی پوشیده نیست و حرکت رو به جلو و امیدوار کننده کارخانه کک‌سازی که منبع تامین زغال آن در معادن البرز مرکزی انجام می‌شود و اشتغالزایی مناسبی را هم در آن پیش‌بینی شده است.

احیای همه معادن شهرستان سوادکوه و استان مازندران برای تامین زغال به همراه خود اشتغالزایی و تحرک اقتصادی مناسب و توسعه بخش‌های دیگر شهرستان سوادکوه را به همراه خواهد داشت.

*تغییرات مدیریتی و تکرار روند اشتباه گذشته

تغییر مدیریت‌ها همواره از اختیارات و وظایف مسئولان بالادست بوده که با نگاهی بر اختیارات و وظایف و ماموریت‌های خود و برای دست‌یابی به اهداف پیش‌بینی شده به نصب یا عزل مدیران اقدام می‌کنند و البته بیان دلایل آن برای افکار عمومی هم باید مورد توجه باشد.

تغییر ایرج فلاح به عنوان مدیر اسبق در سال گذشته و کنار گذاشتن سید نورالله موسوی که حدود ۹ ماه مدیر شرکت البرز مرکزی بود، افکار عمومی سوادکوه را با علامت سوال روبرو کرده است.

آغاز فعالیت کک سازی اقدام بزرگ و همراه با موانع و مشکلات ریز و درشتی بوده است که در دوران فلاح انجام شده است و در دوران مدیریت سید نورالله موسوی نیز شاهد پرداخت معوقات میلیاردی شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی و انجام اقدامات قانونی برای احیا و یا آغاز به کار معادن مهم و آینده‌دار سوادکوه و افزایش قابل توجه رفاهی و خدماتی برای کارکنان و در مسیر تولید قرار گرفتن زغال‌شویی البرز مرکزی بخشی از این تلاش‌ها بوده است.

بدون توجه به نام و عناوین مدیریتی شرکت البرز مرکزی، نگرانی‌های به وجود آمده برای علاقه‌مندان به پیگیری وضعیت این شرکت حاکی از آن است که بار دیگر تغییرات سیاسی مدیران این شرکت صنعتی و تولیدی در سوادکوه روند اشتباه گذشته را تکرار کند و مشکلات مدیریتی به عنوان سرفصل تداوم مشکلات و رکود دوباره البرز مرکزی را رقم بزند.

هر چند با تغییر دولت‌ها همواره شاهد تغییرات مختلف مدیریتی و رویکردها بوده‌ایم اما انتظار آن است که در دولت امید و تدبیر بدون توجه به گفت و شنودهای سیاسی و یا رسم ناپسند مانع‌تراشی در فعالیت‌ها و توجه صرف به گزارش‌هایی که بدون نظر کارشناسی تنها منافع گروهی یا فردی را در نظر دارد دست به تغییر و تحولات بزنیم و البته افکار عمومی شهرستان سوادکوه هم منتظر شنیدن دلایل نصب و عزل‌های هفته اخیر در البرز مرکزی است.

* تغییرات مدیران با نظر کارشناسی و توضیحات لازم به افکار عمومی همراه باشد

پیشنهاد ما به مدیران استانی و ملی مرتبط با شرکت البرز مرکزی آن است که در مدیریت شرکت البرز مرکزی که به بیان کارشناسان برجسته اقتصادی و صنعتی، یاز گشت البرز مرکزی به اشتغالزایی هفت هزار نفر به عنوان نقطه صفر فعالیت‌ها در این شرکت نگریسته شود و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مختلف در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و حل مشکل بیکاری شهرستان سوادکوه که دارای بیشترین نرخ بیکاری استان مازندران است باشد و تغییرات مدیران با نظر کارشناسی و توضیحات لازم به افکار عمومی همراه باشد تا نگرانی بازگشت تفکر تغییرات بدون دلیل مدیران صنعتی و اقتصادی با تغییر مدیران ملی و استانی به وجود نیاید که این تغییرات مدیریتی بدون پشتوانه کارشناسی از مهمترین دلایل رکود شرکت البرز مرکزی از گذشته تاکنون بوده است.

نویسنده : عمران اکبرنژاد

دیدگاه شما در مورد : زغال سنگ البرز مرکزی و درس‌هایی از اشتباهات گذشته

زغال سنگ البرز مرکزی و درس‌هایی از اشتباهات گذشته

  • پربازدیدترین ها