دوشنبه 04 تیر 1397 14:38:45

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 16048

تاریخ انتشار : 29/10/1393 - 10:26

افزایش سقف تسهیلات، مشکل‌گشای اصلی نیست

بی‎خانه‎های مازندران را دریابید/مسکن مهری‎ها از بی‎مهری دولت گلایه‎مند هستند

بازار عرضه و تقاضا دارای منطق ریاضی و به دور از شعارزدگی و برخوردهای عصبی است و بی‎برنامه‎گی دولت در این امر تأمین و تسهیل مسکن موجب افزایش بی‌ضابطه اجاره‌ها شده، ضمن آنکه با سیاست‌های انقباضی و جمع‌آوری نقدینگی، بازار خرید مسکن نیز در کنار احداث انبوه آن از رونق می‎افتد و زنجیره‌ای از اشتغال و کارآفرینی نیز دچار گشت و توقف می‌شود.

بی‎خانه‎های مازندران را دریابید/مسکن مهری‎ها از بی‎مهری دولت گلایه‎مند هستند

سوادکوه- در اصل 31 قانون اساسی آمده: «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است، دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند، به خصوص روستانشینان و کارگران، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.»

بر اساس این اصل، برخورداری از مسکن به عنوان یکی از حقوق اساسی مردم به شمار آمده و گویای این واقعیت است که مسکن هر فرد محل استراحت و سکونت شخصی محسوب می‌شود و رسیدن به آن آرامش روحی و جسمی در پرتو دارا بودن مسکن به دست می‌آید.

بدین جهت دولت‌ها در جمهوری اسلامی سعی دارند در قالب طرح‌های حمایتی و دادن تسهیلات در زمینه‌های مختلف: تأمین زمین، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل و تسریع در صدور مجوزهای احداث، تقبل ایجاد زیرساخت‌ها و ارائه خدمات شهری و ... به روند افزایش واحدهای مسکونی و کاهش اجاره‎نشینی کمک کنند و با تشویق و ترغیب بخش خصوصی و جهت دادن به سرمایه‌ها و نقدینگی موجود جامعه به سوی تولید انبوه مسکن، بخشی از وظیفه مهم خود در تأمین مسکن جامعه را از طریق مردم و بخش‌های غیر دولتی، جامه‌ی عمل بپوشاند.

طرح مسکن مهر یکی از مهم‌ترین و بزرگ‎ترین طرح‎های تأمین مسکن مردم پس از انقلاب اسلامی تاکنون است که در ذیل سیاست‌های اقتصادی دولت نهم و دهم برای حل مشکل مسکن مردم به اجرا گذاشته شد که با واگذاری حق بهره‌برداری از زمین طی اجاره 99 ساله و با کاهش قیمت زمین از قیمت تمام‌شده بنا و عرضه مسکن به اقشار ضعیف و متوسط و با اعطای تسهیلات گسترده بانکی و صدور مجوز احداث با پرداخت هزینه‎های مربوطه به شهرداری‌ها از طرف دولت، قرار بود سالانه تعداد یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی به متقاضیان واگذار شود.

مسکن‌دار شدن چند میلیون ایرانی و چندده‌هزار مازندرانی، محصول اجرای این طرح بوده، هم‎اکنون نیز چندصدهزار واحد مسکونی در کشور و چندده‎هزار در مازندران منتظر همت دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات تأسیسات زیرساختی و همکاری بیشتر با انبوه‎سازان برای افتتاح و صاحب‌خانه شدن چند میلیون هم‎وطن ایرانی است.

هرچند اشکالاتی متوجه طرح مسکن مهر بوده و هست، اما این طرح توانسته بود با جلب مشارکت مردم و انبوه‌سازان بخش خصوصی، علاوه بر افشاندن بذر امید در میان خانواده‌ها، به‌ویژه جوانان و خانه‎دار کردن چندمیلیون ایرانی، زنجیره در خور توجهی از مشاغل و کارآفرینی را در صنعت مسکن‌سازی به وجودآورد که با کم‌مهری به طرح مسکن مهر در دولت یازدهم، ضمن آنکه چندصدهزار پروژه بلاتکلیف رها شد و امیدهای فراوانی را با ناامیدی مواجه ساخت، موجب از دست رفتن چندده‎هزار شغل در کشور شد.

صرف نظر از انتقاد موجود به دولت در عدم تدبیر و طراحی طرحی برای جایگزینی طرح دولت قبلی، عدم اهتمام برای اتمام پروژه‌های نیمه‎تمام مسکن مهر، نارضایی‌های گسترده‎ای را به وجود آورده است که در این زمینه نمی‎توان هیچ شهری از مازندران را که مسکن مهر در آنجاها به اجرا درآمد، سراغ آورد که مسکن مهری‎های منتظر از این بی‎مهری دولت گلایه‎مند نباشند.

رهبر انقلاب در دیدار دولت یازدهم در خصوص طرح مسکن مهر فرمودند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چندمیلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

واقعیت‎های کنونی در سراسر ایران و به خصوص در مازندران و رها شدن انبوه واحدهای مسکونی نیمه‎کاره، نشان‎دهنده درستی عمیق نگرانی و تذکر مقام معظم رهبری است.

به گفته مسئولان، در مازندران 29 تعاونی مسکن مهر دولتی و 63 تعاونی خودمالکی مشغول فعالیت بودند و 14 هزار و 169 واحد در طرح مسکن مهر قرار داشتند که در حال حاضر قریب نیمی از این پروژه‎ها در انتظار برنامه‌های حمایتی مسئولان استان، به‌خصوص استاندار هستند.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : بی‎خانه‎های مازندران را دریابید/مسکن مهری‎ها از بی‎مهری دولت گلایه‎مند هستند

بی‎خانه‎های مازندران را دریابید/مسکن مهری‎ها از بی‎مهری دولت گلایه‎مند هستند

  • پربازدیدترین ها