پنج شنبه 03 خرداد 1397 17:58:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 15572

تاریخ انتشار : 22/10/1393 - 09:42

آیا جرقه‎های عبور از اوپک با سفر مادورا به ایران زده شد!؟

میدان داری ونزوئلا برای مقابله با سیاست آمریکایی کاهش قیمت نفت در سایه انفعال «دولت تدبیر»

ونزوئلا به دنبال ایجاد جبهه اقتصادی برای مقابله با توطئه نفتی آمریکا در سایه سکوت منفعلانه مقامات دولتی ایران.

میدان داری ونزوئلا برای مقابله با سیاست آمریکایی کاهش قیمت نفت در سایه انفعال «دولت تدبیر»

سوادکوه- در حالی که قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی به مرز50 دلار سقوط کرده است، مقامات وزارت نفت و امور خارجه برنامه مشخصی با سیاست های کاهش قیمت نفت ندارند و این کشور ونزوئلا است که به دیپلماسی اقتصادی روی آورده و سعی در شکل دهی جبهه ای برای مقابله سیاست های آمریکا برای پایین آوردن قیمت  نفت دارد.

در این راستا مادورا پس از سفر به چین و عقد قراردهای اقتصادی به ویژه در صنعت انرژی به تهران آمد و طرح اقتصادی خود برای مقابله با کاهش سیاسی قیمت نفت را به آقای روحانی ارائه داد.

مادورا رئیس جمهور ونزوئلا در دیدار با رهبر معظم انقلاب که آقای روحانی رئیس جمهور نیز در این دیدار حضور داشت درباره سیاست کاراکاس برای مقابله با توطئه نفتی آمریکا گفت:

در تلاش هستیم که اجماعی را برای کنترل قیمت نفت میان کشورهای عضو اوپک و همچنین دیگر کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه ایجاد کنیم تا با همکاری و بهره‌گیری از مکانیسم‌های نوین، قیمت نفت را به حد قابل قبولی بازگردانیم.

رهبر معظم انقلاب نیز با تایید سیاست کاراکاس برای مقابله با کاهش عجیب قیمت نفت ، این موضوع را یک حرکتی سیاسی و غیر اقتصادی خواندند و افزودند: دشمنان مشترک ما از نفت بعنوان یک حربه سیاسی استفاده می‌کنند و قطعاً در این کاهش شدید قیمت نفت نقش دارند.

رییس‌جمهور ونزوئلا برای مذاکره درباره کاهش قیمت نفت علاوه بر ایران قرار است به عربستان و الجزایر سفر کند.

عرضه نفت به بازارهای جهانی توسط کشورهای ایران، روسیه، عراق، الجزایر و ونزوئلا مجموعا 11 میلیون بشکه نفت در روز است و اتخاذ سیاست های نفتی از سوی این کشورها به صورت مستقیم و فوری بر قیمت نفت در بازارهای جهانی اثر می گذارد.

در واقع رئیس جمهور ونزوئلا به دنبال شکل دهی به یک ائتلاف نانوشته برای مقابله با سیاست نفتی آمریکا با محوریت ایران و روسیه است. سیاستی که عملا اوپک را در اختیار گرفته و برخلاف کارویژه تعریف شده برای آن یعنی تامین منافع تولید کنندگان عمده نفت در مقابل قدرت های اقتصادی مصرف کننده همچون آمریکا، این نهاد را به ابزار اعمال سیاست های نفتی آمریکا مبدل کرده است.  

هرچند بسیاری از مقامات عالی نظام و کارشناسان، سیاست های اقتصادی آمریکا به منظور تحت فشار گذاشتن ایران و روسیه را عامل اصلی کاهش قیمت نفت می دانند با این حال مقامات دولتی با نادیده گرفتن نقش آمریکا همچنان معتقدند که پشت پرده کاهش قمیت نفت سیاست های عربستان سعودی قرار دارد.

مقامات دولتی نیز علی رغم کاهش شدید قیمت نفت، سیاست سکوت را در پیش گرفتند و عملا با رویکرد منفعلانه به دنبال کنار آمدن با شرایط موجود هستند.

در نشست اخیر اوپک هرچند انتظار می رفت مسئولان ایرانی تلاش زیادی برای قانع کردن اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید اوپک کند اما کشورهای حاشیه خلیج فارس توانستند با اجرا کردن سیاست های آمریکا جلوی اجرای اقدامات جدی برای افزایش قیمت نفت را بگیرند و زنگنه نیز بعد از پایان نشست اوپک، به خبرنگاران گفت: «از تصمیم اوپک ناراحت نیستم!»

این در حالی است که جیمز وولسی رئیس اسبق سازمان سیا در یک گردهمایی مسیحیان حامی رژیم صهیونیستی در واشنگتن (اواخر تیر 93) گفت: «روزی که نفت به جای 100 دلار به بشکه‌ای 60 دلار برسد، تاریک‌ترین روزی است که ایران تاکنون تصور کرده است. اگر ما می‌خواهیم روی ایران اهرم فشار داشته باشیم تنها یک راه وجود دارد و آن رسیدن نفت به بشکه‌ای 60 دلار است.این کاهش همچنین تاریک‌ترین روز برای پوتین خواهد بود. روسیه هیچ چیزی نمی‌سازد. آخرین باری که شما در بازار ایستاده‌اید و یک کالای «ساخت روسیه» دیده‌اید چه زمانی بوده است؟ روسیه با درآمد نفت و گاز سر می‌کند. مساله‌ گاز قدری پیچیده است اما بحث نفت بسیار ساده است. نفت تنها منبع درآمد آنهاست. اگر قیمت این منبع درآمد ناگهان نصف شود، مطمئنا آنها را بسیار ناراضی خواهد کرد.»

البته مقامات دولتی که باز شدن گره مشکلات اقتصادی را در مذاکره و توافق سیاسی با «کدخدا» می دانند، همچنان از اظهار این مساله که عامل اصلی کاهش قیمت نفت بازی سیاسی آمریکا برای تحت فشار گذاشتن ایران است ابا دارند.

نادیده گرفتن نقش آمریکا در سیاست های خصمانه علیه ایران تنها به موضوع کاهش قیمت نفت مربوط نمی شود.

بی توجهی به نقش آمریکا در افزایش تحریم های جدید علیه ایران که پس از توافقنامه ژنو نیز ادامه یافته است نمونه دیگری از نادیده گرفتن سیاست های خصمانه کاخ سفید از سوی مقامات دولتی است.

مقامات آمریکایی پس از امضای توافق ژنو تا کنون در 16 مرحله مقامات و نهادهای مرتبط با ایران را تحریم کردند با این حال مسئولان دولتی کشور با ابداع واژه «روح توافق ژنو»، تحریم های پس از توافق را برخلاف برنامه مشترک اقدام نداستند و تنها آن را مخالف با روح توافق اعلام کردند.

نکته قابل تامل آنکه تا رویکرد برخی افراد در توجیه و یا نادیده گرفتن سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران که با سیاست های کاهش قیمت نفت وارد مرحله جدیدی شده است، تغییر نکند، نمی توان امیدی به احقاق حقوق ملت ایران در عرصه مذاکرات بین المللی و دیگر موضوعات مورد چالش داشت چرا که شرط اصلی موفقیت در این عرصه ها شناخت صحیح از اهداف و برنامه های طرف مقابل است.

وقتی نقش آمریکا از «دشمن» به یک کشور «دارای منافع مشترک» تقلیل داده می شود، طبیعتا نمی توان انتظار داشت که نتیجه مذاکرات و اقدامات مشابه منافع ملی را تامین کند.

موضوعی که مذاکرات هسته ای نیز آن را تایید کرده است، به گونه ای که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است: علی رغم آنکه ایران سالانه به 30 تن اورانیوم غنی شده برای کاربرد در نیروگاه بوشهر احتیاج دارد،مقامات آمریکایی با غنی سازی موجود (2.5 تن در سال) نیز موافق نیستند.

آنچه که باید کارشناسان و مقامات دولتی به آن پاسخ دهند آن است که آیا پیوند زدن سیاست خارجی با اقتصاد مردم و سیاست کنار آمدن با کدخدا به نفع کشور بوده است یا به ضرر مردم؟


منبع : رجا نیوز
دیدگاه شما در مورد : میدان داری ونزوئلا برای مقابله با سیاست آمریکایی کاهش قیمت نفت در سایه انفعال «دولت تدبیر»

میدان داری ونزوئلا برای مقابله با سیاست آمریکایی کاهش قیمت نفت در سایه انفعال «دولت تدبیر»

  • پربازدیدترین ها