سه شنبه 01 خرداد 1397 06:39:12

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 15464

تاریخ انتشار : 20/10/1393 - 10:54

نگاهی به ادعای مسئولان مازندرانی

از حرف تا واقعیت؛ آنچه در سفره مردم پیداست/آمارهای زیبا دردی از مردم دوا نمی‌کند

اینکه دولت یازدهم برای افزایش شاخصه‌های اقتصادی و رفاهی جامعه گام بر می‌دارد و در این راستا تلاش می‌کند، حرفی نیست اما باید دید نتیجه این تلاش‌ها چه نتیجه‌ای برای سفره‎های مردم داشته است.

از حرف تا واقعیت؛ آنچه در سفره مردم پیداست/آمارهای زیبا دردی از مردم دوا نمی‌کند

سوادکوه- این روزها اگر سری به بازار بزنید به راحتی می‎توانید تفاوت قیمت‎ها و آنچه بر سر هزینه و درآمد مردم می‎آید را مشاهده کنید.

هزینه‎هایی که در هر طبقه اجتماعی بالاتر از درآمد است، این روزها مشکل همه است.

در مازندران نیز به فراخور موقعیت گردشگری و توریست‎پذیر بودن میزان افزایش قیمت‎ها بیش از سایر استان‎ها به چشم می‎آید.

بار سنگین افزایش قیمت‎ها که بخشی ناشی از توریستی بودن مناطق مازندران است، بر دوش هم‎استانی‎ها سنگینی می‎کند، رکود واحدهای صنعتی نیز زخمی دیگر بر چرخ امورات مازندرانی‎ها است.

این روزها در سکوتی وهم‎ناک واحدهای صنعتی استان به تبعیت از شرایط اقتصادی و سیاسی، روزهای سختی را می‎گذرانند و تعطیلی این واحدها دور از انتظار نیست.

انتظار می‎رفت با روی کار آمدن دولت یازدهم شرایط اقتصادی کمی به سوی بهبودی پیش رود اما تغییر نکردن شرایط، اوضاع را چندان خوشایند نکرد.

در این میان و در حالی که شرایط اقتصادی و واقعیت سفره‎های مردم نشان می‎دهد که حداقل در مازندران اتفاق خاصی رخ نداده است، اظهارات برخی مسئولان استان قابل توجه است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان آمل درباره وضعیت واحدهای صنعتی مازندران گفت: شهرستان آمل یکی از شهرهای پیشتاز مازندران در زمینه تولید، صنعت و اشتغال بوده که نزدیک به نیمی از صنعت مازندران را در خود جای داده است.

محمدتقی جوادی، آمل را شهری شاخص در زمینه صادرات محصولات تولیدی و صنعتی مازندران به دیگر کشورها دانست و اذعان داشت: حدود ۷۰۰ واحد صنعتی، کارخانه و مجموعه تولیدی در این شهرستان فعالیت دارند.

جوادی با اشاره به وجود چهار شهرک صنعتی فاز یک و دو امامزاده عبدالله (ع)، جمشیدآباد و بابکان یادآور شد: تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان تعطیل شده و بخش زیادی از آنها نیز به دلیل رکود اقتصادی و تحریم‌های شدید موجود علیه کشورمان در مرز ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند.

وی مشکلات بیمه تأمین اجتماعی را هم از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی آمل دانست و گفت: سرمایه‌گذاران زیادی هم به دلیل واردات بی‌رویه، بالا بودن نرخ سود بانکی که به بیش از ۲۷ درصد می‌رسد، ارزش افزوده هشت درصدی و رکود به فکر تعطیلی هستند، چون توجیه اقتصادی در ادامه فعالیت‌های خود مشاهده نمی‌کنند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان آمل متذکر شد: هم‌اکنون بیش از ۳۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان تعطیل شدند و بیش از ۳ هزار کارگر در آمل از کار معلق هستند.

وی ادامه داد: مسئولان باید در زمینه حمایت سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان که چرخه اقتصاد و اشتغال کشور را می‌گردانند، نگاه حمایتی داشته باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه بسیاری از بانک‌ها برخورد مناسبی با تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران ندارند، گفت: بانک‌ها باید از واحدها و کارخانجات تولیدی که قصد تولید و ایجاد اشتغال دارند، حمایت کنند.


* معاون برنامه‌ریزی استانداری مازندران: تاكنون در دولت تدبیر و امید، توفیقات قابل توجهی كسب شد

علی احسانی در ارائه گزارشی اجمالی، كاهش نرخ بیکاری در مناطق شهری استان به میزان 3/2 درصد را نسبت به فصل مشابه سال قبل از نشانه‌های بهبود اقتصادی دانست.

وی در جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان که در شهرستان عباس‌آباد برگزار شده بود، در ارتباط با عملکرد و دستاوردهای استان در دولت تدبیر و امید گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و خصوصاً نامگذاری سال 1393 با عنوان سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" اقدامات شایان توجهی پس از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید در استان به انجام رسیده كه در این میان، اصلاح و بازنگری سند چشم‎انداز توسعه استان و اصول نظریه پایه توسعه، تدوین راهبردها و تسریع اتمام مطالعات آمایش سرزمین، فرصت‌های مناسبی را در جهت پیشرفت و توسعه استان به‌ویژه در برنامه ششم توسعه فراهم کرده است.

وی افزود: الگوی تعاملی توسعه اقتصادی با محوریت مالکان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی و مؤسسات مالی و اعتباری به‌ویژه بانک‌ها در طول یكسال اخیر مورد تأکید قرار گرفته که تحقق كامل آن، مستلزم مشارکت فراگیر بنگاه‌های اقتصادی، تشکل‌های تولیدی و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران استانی و حمایت دولت است.

معاون برنامه‌ریزی استانداری مازندران ترویج فرهنگ کارآفرینی در پیشبرد امور را نیز بسیار مهم دانست و تصریح كرد: ماحصل این تفکر، تسهیل سرمایه‌گذاری و اشتغال در استان، به حداقل رسیدن فرایند مراحل سرمایه‌گذاری، جذب پس‌اندازهای مردم و استفاده از این پس‌اندازها در سرمایه‌گذاری‌های مولد بوده است.

این مسئول با اشاره به اینكه امر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با هدایت و حمایت دولت تسهیل می‏شود، ادامه داد: شاخص‌های اقتصادی از جمله نرخ بیکاری و تورم از طریق سرمایه‌گذاری‌ بخش‌های خصوصی و تعاونی رفع می‎شود، بایستی زمینه‌ مناسب برای مشارکت گسترده و مؤثر فعالان اقتصادی برای تولید فراهم شود و از سوی دیگر نیز دولت با عزم جدی، موانعی که سر راه تولید و سرمایه‌گذاری قرار دارد را برطرف کند.

احسانی گفت: بیکاری موجود در استان ناشی از عدم به‌كارگیری پتانسیل‌های درونی و بومی استان و عدم تطبیق مهارت‌ها و تخصص‌ها با نیازها و ضرورت‌های اساسی بخش‌های مختلف اقتصادی و عدم سرمایه‌گذاری لازم در گذشته در بخش صنعت، معدن، ساختمان و گردشگری است.

این مسئول شاخص تورم را نیز مورد توجه قرار داد و افزود: میزان تورم در 12 ماهه منتهی به شهریور ماه 1393 نسبت به 12 ماهه منتهی به شهریورماه 1392 معادل 6/20 درصد در كشور و 19 درصد در استان بوده كه از این حیث استان مازندران 6/1 درصد تورم پایین‌تری را نسبت به میانگین كشوری تجربه کرده ‌است.

وی بیان کرد: همچنین تورم كشور در آبان ماه امسال 8/17 درصد بوده كه با سیاست‌های در پیش گرفته شده، این میزان در استان مازندران 8/16 درصد بوده است.

احسانی به شاخص‎ها و نماگرهای مالی و پولی نیز اشاره كرد و گفت: بر اساس شاخص‎ها و نماگرهای مالی و پولی، مانده انواع سپرده‌های دیداری بخش غیر دولتی نزد بانک‌های دولتی استان در پایان شهریور ماه سال 1393 نسبت به شهریور سال 1392 حدود 10 درصد افزایش، درآمدهای مالیاتی استان در فصل تابستان سال 1393 نسبت به فصل مشابه سال قبل 4/85 درصد افزایش داشته است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران به تشریح شاخص‌ها و نماگرهای بازرگانی نیز پرداخت و در این ارتباط گفت: مقدار کل واردات کالا از گمرکات استان در فصل تابستان سال 1393 به لحاظ وزنی 5/44 درصد نسبت به فصل تابستان سال 1392 افزایش و به لحاظ ارزشی نسبت به فصل مشابه سال قبل 6/11 درصد افزایش داشته است كه بیش از 70 درصد كالاهای وارداتی مواد اولیه است كه با ایجاد ارزش افزوده در صادرات و اشتغال نقش خواهند داشت.

وی كاهش شكاف اقتصادی استان با سایر استان‌ها را نیز مورد توجه قرار داد و تصریح كرد: جلوگیری از اتلاف منابع و سرمایه‌ها به‌ویژه در بخش نیروی انسانی از مهم‌ترین اركان توسعه محسوب می‌شود كه در تحقق این امر از هیچ كوششی دریغ نورزیده‌ایم.

احسانی تحلیل های غلط، غیر كارشناسی و غیر مسئولانه را آفتی برای آگاهی صحیح مردم از رویدادهای روز دانست و اظهار کرد: تشویش اذهان عمومی، تضعیف و تخریب دولت و مدیران، آسان‎ترین حربه برای صاحبان رسانه‎هایی است كه بدون توجه به امور بنیادین استان و رویكردهای توسعه سعی در ایجاد شكاف میان مردم و دولت دارند.


* به سفره مردم بنگرید و بعد سخن بگویید

اینکه دولت یازدهم برای افزایش شاخصه‌های اقتصادی و رفاهی جامعه گام بر می‌دارد و در این راستا تلاش می‌کند، حرفی نیست اما باید دید نتیجه این تلاش‌ها چه نتیجه‌ای برای سفره‎های مردم داشته است.

اینکه رسانه‌ها را متهم به بیان حقایق کنیم یا از آمارهای زیبا سخن بگوییم و یا برنامه ششم را بهانه‌ای برای توسعه بدانیم، دردی از سفره‌های مردم دوا نمی‌کند.

بیایید به سفره‌های مردم و رنگ رخساره‌شان نگاه کنیم و بعد حرف‌های زیبا بزنیم! مردم از تورم و گرانی می‌نالند.

برنامه ششم توسعه اگرچه در صورت توجه شایان مسئولان به آن می‌تواند راهگشای توسعه استان باشد اما بهتر است فکری نیز به حال شرایط فعلی مردم هم کنیم.

بانک‌ها امروز معضلی برای توسعه استان به شمار می‌روند و در حقیقت دردی از مشکل بیکاری مازندران رفع نکرده‌اند.

امروز مردم مازندران در انتظار بیان میزان اشتغال صورت‌گرفته، میزان تسهیلات اشتغال‌زا و میزان نظارت‎ها بر بازار در فصول گردشگری هستند.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : از حرف تا واقعیت؛ آنچه در سفره مردم پیداست/آمارهای زیبا دردی از مردم دوا نمی‌کند

از حرف تا واقعیت؛ آنچه در سفره مردم پیداست/آمارهای زیبا دردی از مردم دوا نمی‌کند

  • پربازدیدترین ها