جمعه 31 فروردین 1397 11:14:40

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 15209

تاریخ انتشار : 15/10/1393 - 19:53

توسعه سوادکوه درحوزه گردشگری لاک پشتی است

گردشگری سوادکوه زیرگیوتین غول های زغالی

شهرستان سوادکوه یکی از معدود شهرستانهای استان مازندران به حساب می آید که باوجود مواهب طبیعی و تاریخی بسیارهمواره اقتصاد تک بعدی را تجربه کرده است.

گردشگری سوادکوه زیرگیوتین غول های زغالی

سوادکوه آنلاین-  شهرستان سوادکوه یکی از معدود شهرستانهای استان مازندران به حساب می آید که باوجود مواهب طبیعی و تاریخی بسیارهمواره اقتصاد تک بعدی را تجربه کرده است و تنها سرمایه خود را وجود زغال سنگ در منطقه می داند که تاکنون کلنگ های بیشماری برای احیای کارخانه زغال سنگ آن برزمین خورده و وعده های بی شماری نیز از سوی مسئولان برای راه اندازی قطب اقتصاداین شهرستان داده شده اما متاسفانه هرروز که می گذرد نه آن وعده های طلایی به عمل می انجامد نه این شهرستان تکانی برای استفاده از دیگر ظرفیت های این منطقه به خود می دهد بایدگفت توریسم به عنوان یک عامل اقتصادی عمده و بسیار موثر در سالهای اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته در دنیای امروز توریسم بزرگترین منبع تجارت بین المللی محسوب می شود و از نظر اقتصادی بسیار مهم و پر ارزش است . از جمله مزایایی که صنعت توریسم از نظر اقتصادی دارد گستردگی زمینه اشتغال است به گونه ای که هم کارگران ساده و بدون مهارت و هم صاحبان مهارت های گوناگون می توانند در این رشته شاغل شوند .

رابطه اقتصاد و توریسم رابطه ای است بسیار نزدیک و تقریباً جدا نشدنی ، زیرا توریسم پدیده ای است اقتصادی چون به مجردی که افراد اقدام به مسافرت می کنند یک سلسله فعل و انفعال اقتصادی شروع می گردد .

شهرستان سوادکوه با داشتن طبیعت زیبا و برخورداری از جذابیت های منحصر به فرد طبیعی ، فرهنگی و تاریخی از جمله شرایط آب و هوای مناسب در فصول مختلف سال از جمله اعتدال دما ، بارش فراوان ، رطوبت نسبی ، وجود جنگل و پوشش گیاهی انبوه و چشمه ها و آبشارها و آثار باستانی مانند برج لاجیم ، پل ورسک و پل شاهپور و ... دارای شرایطی است که می تواند هرساله هزاران تور گردشگر را از نقاط مختلف کشور جذب کند .

با مقایسه بین شهرستان سوادکوه و شهرهای دیگر استان و شهرهای داخلی کشور متوجه خواهیم شد به شرط استفاده از مسئولان آگاه و باتجربه باتوجه به پتانسیل های محیط می تواند به عنوان یکی از قطب های جهانگردی کشور درآید و در این رهگذر از درآمد قابل ملاحظه ای برخوردار شود اما متاسفانه غول های زغالی و تمرکز مسئولان به زغال سنگ سوادکوه که دیدی تک بعدی را به وجود آورده است  ودرکنار آن اقتصاد مبتنی بروجوب احیای کارخانه زغال سنگ  نوعی بی توجهی را در دیگر استعدادهای شهرستان در پی داشته است.

*سوادکوه دیار جاذبه ها

شهرستان سوادکوه با دارابودن دو شاخص مهم، سابقه بیش از 5 هزار ساله تمدن و نیز دارا بودن نزدیک به 700 جاذبه طبیعی، تاریخی و مذهبی گزینه مهم و برجسته‌ای برای گردشگری است. منطقه گردشگري كوهستاني امامزاده حسن آلاشت، منطقه گردشگري آبشار گزو،منطقه گردشگري حاشيه سد البرز،پل تاريخي ورسك،پل تاريخي شاهپور، غار اسپهبد خورشيد،درياچه شورمست،برج لاجيم ،قلعه كنگلو و...تنها بخش کوچکی ازجاذبه های بی شمار درحوزه گردشگری در این منطقه است.

در حال حاضر نحوه استفاده از استعداد توریستی شهرستان سوادکوه در حد بسیار پایینی است و تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه گردشگری جوارم زیراب و یا سنبل رود شیرگاه و یا دریاچه شورمست پل سفید استفاده از حداقل ظرفیت در آن مناطق است که حضور چشمگیر علاقمندان در آن مناطق با وجود مشکلات مربوط به زیرساخت‌ها می تواندبیانگر توجیه اقتصادی، درآمدزایی و اشتغالزایی گسترده در صنعت توریسم شهرستان سوادکوه باشد.

*عللی که توسعه گردشگری در سوادکوه را با دربسته مواجهه کرده است

زیرساخت ها همواره در حوزه گردشگری امری مهم و اساسی محسوب می شود که متاسفانه باید گفت چه از لحاظ راه ها،چه در امرامکانات خدماتی و رفاهی برای مسافراناین شهرستان بسیارضعیف عمل کرده است.

مثلاًدربحث امکانات اقامتگاهی مثل هتل ، متل ، رستوران بعضاً  برخی از شهرهای این شهرستان  یا فاقد آن است و یا از نظر بهداشتی دارای مشکل و مدیریت آن از نظر سطح آگاهی به لحاظ فرهنگ ضعیف می باشد . راههای ارتباطی آن کم عرض و پرترافیک و اطراف این راهها فاقد امکانات تفرجگاهی جهت توقف گردشگران می باشد .

نکته دیگر که باید به آن اشاره کردبحث تبلیغات برای جذب گردشگران است.بنا به گفته معاون گردشگری کشور تبلیغات و بازاریابی درامر جذب توریسم حرف اول و آخر را می زند اما در شهرستان سوادکوه باتوجه به غنی بودن پتانسیل های طبیعی بخصوص اقلیم ، پوشش گیاهی و منابع آب سیاست اولویت‌دار و هدفمندی را ازمسئولان ذیربط جهت تبلیغات جاذبه های فرهنگی ،تاریخی و گردشگری  مشاهده نمی کنیم.

*کلیدهای طلایی رشدصنعت گردشگری در سوادکوه

برنامه‌ریزی هدفمند و آینده‌نگرانه ، چندوجهی با حفظ سنت ها و ارزش های بومی می تواندقفل موانع توسعه گردشگری سوادکوه رابگشاید.بایدپتانسیل های گردشگری،فرهنگی و صنایع دستی شهرستان شناسایی و مسیرتوسعه این پتانسیل ها در حوزه رونق گردشگری هموارشودبعلاوه  باید دیدگاه اقتصادزغالی مسئولان و مردم شهرستان را تغییر داد و نگاهها را به حوزه های دیگرهمچون گردشگری جلب کرد باید این را خاطرنشان کرد که وجود محور سوادکوه و حضور گسترده گردشگران فرصت مناسبی برای مسئولان به منظور دستیابی به اهداف اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد برای شهرستان است و ورود گردشگر الزاما به همراه هزینه‌هایی در مقصد است، هزینه غذا و هزینه محل اقامت، هتل، مهمانخانه، هزینه تفریحات، هزینه حمل و نقل، هزینه گشت‌ها، تورها و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی شهرستان میزبان می‌پردازند و هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی آن نیز با درآمد قابل توجهی همراه خواهد بودکه می تواند اقتصاد مرده سوادکوه را رونقی دوباره بخشد.

توسعه و بهبود راههای ارتباطی ، زمینی و چند بانده کردن راهها ،تشویق موسسات خصوصی جهت سرمایه گذاری برای ایجاد مکان هایی جهت پذیرایی و تفریح و مکانی برای اقامت ،نصب تابلوهایی برای معرفی جاذبه های گردشگری در مدخل ورودی به شهرها ،ایجاد سایت اینترنتی برا ی معرفی منظره دیدنی و توریستی نقاط مختلف سوادکوه ،احداث تله کابین ،ایجادبازارهای صنایع دستی و...می تواند سوادکوه را به یکی از مناطق نمونه گردشگری  کشور و چه بسا بین المللی تبدیل سازد.

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : گردشگری سوادکوه زیرگیوتین غول های زغالی

گردشگری سوادکوه زیرگیوتین غول های زغالی

  • پربازدیدترین ها