جمعه 01 تیر 1397 00:42:43

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 15128

تاریخ انتشار : 14/10/1393 - 10:14

فرماندار سوادکوه شمالي مطرح کرد

تغییر الگوی کشت در لفور/ کمک به معیشت مردم

فرماندار سوادکوه شمالي با اشاره به شيب دار بودن زمين هاي منطقه لفور، تغيير الگوي کشت را نيازي ضروري براي منطقه دانست .

تغییر الگوی کشت در لفور/ کمک به معیشت مردم

سوادکوه- اولين جلسه کميته مطالعه تغيير الگوي کشت در فرمانداري سوادکوه شمالي برگزار شد ، در اين جلسه محمدرضا منصوريان فرماندار سوادکوه شمالي با اشاره به شيب دار بودن زمين هاي منطقه لفور، تغيير الگوي کشت را نيازي ضروري براي منطقه دانست .

وي افزود: اگر بتوانيم نگاه مردم را به اقتصادي بودن کشت تغيير دهيم مردم به کشاورزي اميدوارتر خواهند شد که اين امر همت والايي را مي طلبد و امروز با مصوبات اين کميته استارت اين کار زده مي شود .

منصوريان خاطر نشان کرد: با داشتن سد و اراضي شيب دار که فاقد آب هستند در آينده اي نزديک مردم منطقه از آب شرب بهداشتي و آب زراعي برخوردار خواهند شد که گام موثري در توسعه کشاورزي مي باشد .

فرماندار سوادکوه شمالي با اشاره به تغيير کاربري غير مجاز  اراضي در شهرستان که از گذشته شروع شده بود گفت :  کارشناسان نسبت به تغيير کاربري زمين هاي کشاورزي دقت لازم را داشته باشند و نسبت به برخورد با متخلفان اين بخش را با توجه به عزم ملي و جدي که در استان شکل گرفت با جديت بيشتري اقدام  کنند .

 در ادامه اين جلسه حکمت شعار مدير جهاد کشاورزي سوادکوه شمالي با ترسيم وضعيت معيشتي کشاورزان منطقه گفت : حدود 15% زمين هاي کشاورزي شهرستان در منطقه لفور قرار دارند ، علي رغم اينکه اين زمين ها زير کشت مي باشند ، مردم منطقه به لحاظ معيشتي در مضيغه هستند .

 مهندس عنايتي مدير زراعت جهاد کشاورزي استان گفت:با توجه به شرايط جوي منطقه بايد نسخه اي پيچيده شود که قابليت اجرايي داشته باشد زيرا بخش کشاورزي پر مخاطره و پر ريسک است.

عنايتي با اشاره به بحث امنيت غذايي و توليد پايدار در کشور افزود:عرصه کشاورزي روز به روز کوچکتر مي شود ولي بايد بهره وري را در  واحد سطح در نظر داشت تا بتوانيم ارقامي را کشت کنيم که با بهره وري بالاتر ،کشاورزي را اقتصادي تر کنيم.

وي با بيان اين که ضريب کشت در استان بايد بيشتر شود اضافه کرد:ضريب کشت درمازندران 1.4 بوده که اکنون به 1.6رسيده است که بايد به مراتب بالاتر رود که اين امر نياز به فرهنگ سازي دارد تا از يک زمين به جاي يک دوره کشت چند دوره کشت صورت پذيرد.

عنايتي در پايان با اشاره به شرايط اقليمي منطقه افزود:بايد براي تغيير الگوي کشت به سمتي مطلوب تر حرکت کنيم و ارقامي را وارد شهرستان کنيم که نسبت به آب و هواي منطقه مقاوم تر است.


منبع : شیرگاه نیوز
دیدگاه شما در مورد : تغییر الگوی کشت در لفور/ کمک به معیشت مردم

تغییر الگوی کشت در لفور/ کمک به معیشت مردم

  • پربازدیدترین ها