چهار شنبه 02 خرداد 1397 00:04:52

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
چاپ

کد خبر : 14622

تاریخ انتشار : 05/10/1393 - 10:59

دولت یازدهم و فتنه 88

وقتی سران فتنه «حر» می‌شوند، فتنه نیز لکه سیاه می‌شود

اما اظهار نظرهای رئیس‌جمهور و هیئت دولت درخصوص سران فتنه، حکایت از امری دیگری دارد. این روزها که به سالروز هتک حرمت عاشورای 88 و قیام مردمی 9 دی نزدیک می‌شویم، سخن رئیس‌جمهوری که خود موضع نسبتا محکمی درخصوص فتنه 88 و 9 دی دارد، جای بسی تعجب دارد.

وقتی سران فتنه «حر» می‌شوند، فتنه نیز لکه سیاه می‌شود

سوادکوه- حجت‌الاسلام حسن روحانی بار دیگر به سفر استانی رفت و این بار نیز تلویحا سخنانی بر زبان آورد که بی ارتباط با سران فتنه نبوده است. او که به تازگی به استان خراسان جنوبی سفر کرده است، در جمع اقشار مختلف مردم بیرجند به اهمیت وحدت، اتحاد و برادری و اخوت در کشور، اشاره کرده و گفته «اینکه سه سال، 10 سال یا 15 سال پیش گروهی یا فردی اقداماتی را انجام دادند، نباید مورد توجه قرار گیرد و باید بگذاریم لکه‌های سیاه با آفتاب سفید شود و بگذاریم آفتاب تابان ایران زمین و آفتاب اسلام و برادری و اخوت در صورتی که لکه سیاهی روی پیراهن سفید اسلام و ایران وجود دارد، آن را بزداید و به لکه سیاه اشاره نکنیم، بلکه به سفیدی دل پاک این ملت افتخار کنیم.»

روحانی در حالی تلویحا از فتنه به عنوان لکه سیاه یاد کرده که پیش از این و در جمع مردم زنجان گناه نابخشودنی سران فتنه را با اشتباه جناب حربن یزید ریاحی قیاس کرده بود: «ما تابع همان حسینی(ع) هستیم که توبه حر را هم قبول کرد... من در جامعه کسی را نمی‌شناسم که گناهی بالاتر از گناه حر مرتکب شده باشد و (هیچ) عظیم‌الشأنی را در تاریخ بعد از پیامبر(ص) و امام علی(ع) جز اباعبدالله‌الحسین(عنمی‌شناسم که در برابر سری که حر برایش خم کرد، گذشت کرده و او را در آغوش کشیده باشد

براساس این گزارش، دولت یازدهم اولین دولتی است که پس از فتنه 88 بر سر کار آمده است؛ بر همین اساس نیز نوع مواجهه این دولت با جریان فتنه از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که تداوم نگاه مردم و حکومت به سران فتنه و نابخشودنی دانستن این ظلم، راهی برای بازگشت بدون هزینه سران فتنه باز نمی‌گذارد. اما اظهار نظرهای رئیس‌جمهور و هیئت دولت درخصوص سران فتنه، حکایت از امری دیگری دارد. این روزها که به سالروز هتک حرمت عاشورای 88 و قیام مردمی 9 دی نزدیک می‌شویم، سخن رئیس‌جمهوری که خود موضع نسبتا محکمی درخصوص فتنه 88 و 9 دی دارد، جای بسی تعجب دارد. هر چند روحانی تا کنون بنا بر مصالحی، جسارت این را نداشته که به طور صریح از سران فتنه و رفع حصر آنان بگوید ولی جریان دولت بی پرده‌تر سخن از رفع حصر گفته است. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در اردیبهشت سال جاری در نشست خبری ساماندهی حمل و نقل روستایی، در اظهارنظری قابل تامل به مساله فتنه و رفع حصر پرداخت و گفت: دولت و شخص رئیس جمهور جهت حمایت و حقوق شهروندی همه افراد چه افرادی که آزادانه در جامعه حرکت می کنند و چه کسانی که در زندان هستند تلاش خواهند کرد. در مورد مسئله رفع حصر نگاه دولت برای مردم و اصحاب رسانه پوشیده نیست اما پیگیری این مسئله در بخشی از موارد خارج از اختیار دولت است با این حال این موضوع در حال انجام است اما اگر لزوماً بخواهیم این مسئله را در مصاحبه های مختلف اطلاع رسانی کنیم، شاید به هدفی که داریم کمک نکرده باشیم.»

در بهمن ماه سال گذشته، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه فولیکس در برلین، در پاسخ به سوالی در مورد آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت که رئیس‌جمهور ایران تعهد کرده است که این دو شخصیت معترض از حصر آزاد شوند و او به تعهد خود وفادار است. ظریف در عین حال تأکید کرد که آزادی این دو شخصیت فقط منوط به نظر مساعد و تصمیم رهبر جمهوری اسلامی نیست و "روند دموکراتیک" خود را دارد و نهادهای مختلفی در این تصمیم دخیل هستند.

جدای از اظهارنظرهای دولتی‌ها درخصوص رفع حصر سران فتنه، دید و بازدید عید نوروز بیش از 30 نفر از مسئولین دولتی با یکی از سران فتنه، تو خود حدیث مفصلی بخوان از این مجمل است.

دولت یازدهم خود به خوبی می‌داند که جرم سران فتنه، لکه سیاهی نبوده که با آفتابی از بین برود و همه آن را به دست فراموشی بسپارند. شاید دولتی‌ها به جهت نیازشان به تداوم حمایت جریان اصلاحات و فتنه، ناچار به فراموشی و بخشش فتنه 88 هستند اما ملت ایران خسارتهای میلیارد دلاری و تحریم‌هایی را که با اقدامات خلاف قانون سران فتنه به نظام تحمیل شد، را فراموش نمی کند.

براساس این گزارش، پس از هتک حرمت عاشورای 88، حجت الاسلام حسن روحانی که این روزها تلویحا از رفع حصر سخن می‌گوید، به صراحت عیله این حرمت شکنی موضع گرفت و گفت: «مردم بعد از حادثه روز عاشورا امسال (88) یک واکنش بسیار قوی را نشان دادند اولاً‌ مردم ایران خواستند در تاریخ ثبت کنند و... بگویند که هر چیز و هرکس که بخواهد منافع مشروعیت نظام ما، و منافع ملی ما را هم تهدید ‌کند و اهانت به مقدسات و ارزشهای دینی و انقلابی نماید، و در واقع امنیت ملی و منافع ملی ما را مورد هجمه قرار دهد، آنها را تحمل نخواهند کرد.»

روحانی ادامه داد: «حتی نسبت به هتاکان هم فقط اجرای قانون را می‌خواهیمبرای ما روشن است که قانون می‌تواند عدالت را برقرار کند، تنبیه افراد مجرم را تعیین کند و هم می‌تواند حقوق جریانات سیاسی و احزاب را مشخص کند

او «نقد و نقادی را در کشور آزاد می‌داند» اما «تحریک مردم به اینکه بیایند در خیابان و یا اینکه فکر کنیم مشکل در کف خیابان حل خواهد شد»، را ناسازگار با قانون می داند و می گوید «تجربه کشور ما می‌گوید که حرکت‌های خیابانی برای کسی سودی ندارد. تجارب ماه‌های اخیر نیز ثابت کرد که با این‌گونه کارها کسی نمی‌تواند به اهدافی برسد

 

 

 

منبع : سراج24
دیدگاه شما در مورد : وقتی سران فتنه «حر» می‌شوند، فتنه نیز لکه سیاه می‌شود

وقتی سران فتنه «حر» می‌شوند، فتنه نیز لکه سیاه می‌شود

  • پربازدیدترین ها