جمعه 31 فروردین 1397 22:51:39

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 14282

تاریخ انتشار : 29/09/1393 - 14:26

یادداشت

یلدایی متفاوت

آخرین روزهای پاییز است و صداي پاي يلدا در دل شبهاي بلند آن بگوش می رسد.

یلدایی متفاوت

سوادکوه آنلاین- شب یلدا، بلندترین شب سال است که جزء مناسبت های ملی محسوب می شود و سوادکوهی ها معتقدند که در این شب با حضور در خانه بزرگ تر فامیل، سنت پسندیده صله رحم را بجا آورند.

*نگاهی به آیین شب یلدا در ایران

يلدا لغت سرياني است به معني ميلاد و چون شب يلدا، با ميلاد مسيح تطبيق مي‌كرده، از اين رو بدين نام ناميده‌اند. بايد توجه داشت جشن ميلاد مسيح كه در 25 دسامبر تثبيت شده، در اصل جشن ظهور ميترا بوده كه مسيحيان در قرن چهارم ميلادي، آنرا روز تولد عيسي قرار دادند.

در ايران باستان، براي دي ماه چهار جشن وجود داشت كه شامل روزهاي اول، هشتم، پانزدهم و بيست و سوم اين ماه بود. اما امروزه، ايرانيان تنها نخستين روز دي ماه، يعني درازترين شب اول زمستان كه ( شب يلدا، آخرين شب پاييز، پايان قوس، آغاز جدي ) است، را جشن مي‌گيرند. در اصطلاح قديم، شب اول زمستان را شب چله مي‌گويند. مردم، زمستان را در حقيقت دوماه يا دوبخش مي‌دانند كه 40روز اول را چله بزرگ و 40 روز آخر را كه مصادف با جشن سده است، چله كوچك مي‌نامند.

پيشينيان براين باور بودند كه در اين شب، فرشته بدي‌ها ( اهريمن) با فرشته‌ي خوبي‌ها ( امشاسپندان ) به جنگ مي‌پردازند و در اين نبرد طولاني كه برابر درازترين شب سال است، بالاخره فرشته‌ي خوبي‌ها، اهريمن را شكست داده و تاريكي از روشنايي شكست مي‌خورد و صبح بعد زاده شدن مجدد خورشيد، آغاز مي‌گردد. زايش خورشيد و آغاز دي را، آيين‌ها و فرهنگ‌هاي بسياري از سرزمين كهن، آغاز سال قرار داده‌اند و به شگون روزي كه خورشيد از چنگ شب‌هاي اهريمني نجات مي‌يافت، روزي مقدس براي مهرپرستان بود.

*آيين شب يلدا در سوادکوه (چله شو)

تا چند دهه قبل آداب و رسوم سنتی كه از دوران باستان به یادگار مانده بود در سوادکوه رواج داشت اكنون بسیاری از آنها به خاطر رسوخ تفكرات خاص شهر نشینی به فراموشی سپرده شده و سنت های بر جای مانده نیز دچار تغییرات اساسی گردیده است.

مردم منطقه سوادكوه مانند دیگر مناطق مازندران آئینهای سنتی و مذهبی ماه مبارك رمضان، عید فطر، قربان و غدیر خم و جشن های میلاد ائمه به همراه سوگواری خاص ماه محرم و صفر آئین های ملی عید نوروز و شب یلدا را بر پا میدارند.

از دیگر سنتهای زیبا و نیكوی قدیمی شب نشینی است كه توأم با بیان حكایات و اساطیر قدیم می باشد. در این دور هم نشینی ها تنقلات و شیرینی های سنتی مانند دختردانه، پشت زیك نیز تهیه و استفاده می شود و تا میهمان استکان را بر نگرداند، میزبان دادن چای را قطع نمی كند.

*گت چله

شب اول زمستان را گت چله می‌نامند. در این شب بنا به سنت دیرین همه افراد خانواده دور هم جمع می‌شوند و با خوردن هندوانه، انار و سایر میوه‌ها، ماست و آجیل، سرمای فصل زمستان را از خود دور می‌کنند. اعتقاد براین است که با خوردن ماست یا هنداونه در شب یلدا، هرگز در زمستان سردشان نخواهد شد. در این شب دختران دم بخت با پوشاندن صورت خود، از هفت خانه چیزی می‌گیرند، اگر کسی آنها را ندید و نشناخت، حتماً به آنچه نیت کرده‌اند، خواهند رسید.

خوشحال‌ترين افراد خانه در چله شو بچه‌هاي خانه هستند و قبل از تناول شب چره، پدر خانه لاي قرآن را مي‌گشايد و يك صفحه از آن را قرائت مي‌كند، براي اموات خود و اهل محل از دوست و آشنا درخواست آمرزش از درگاه خداوند مي‌كند. در اين شب، شب نشيني مفصلي برگزار مي‌شود.

اهالي سوادکوه در شادي و مراسم چله شو، حال خانواده‌هايي كه بر اثر وقوع اتفاقي ناراحت‌كننده نمي‌توانند در اين شب شادي كنند را رعايت نموده و حتي بزرگان و بستگان درجه يك، شب چله را در اين خانواده‌ها سپري مي‌كنند تا بتوانند التيام بخش درد و اندوه آنان باشند.

*یلدایی متفاوت

اما امسال همزمانی 28 صفر سالروز رحلت پیامبر اکرم، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) با شب یلدا، آن را متفاوت کرده است.

مردم سوادکوه در شب یلدای امسال در محافل خود با بزرگداشت یاد اهل بیت، ذکر مناقب و احادیث رسول گرامی اسلام و بیان قصه زندگی ائمه اطهار(ع) و سنت حسنه صله رحم و تکریم بزرگتر ها را به بهترین وجه به جا می آورند.

نویسنده : حسین قاسمی خانقاهی

دیدگاه شما در مورد : یلدایی متفاوت

یلدایی متفاوت

  • پربازدیدترین ها