سه شنبه 29 خرداد 1397 15:12:12

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 14272

تاریخ انتشار : 29/09/1393 - 08:42

گزارش ماهانه آژانس:

ایران هنوز به تعهدات توافق ژنو پایبند مانده است/ غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصد در ایران انجام نمی‌شود

آحرین گزارش ماهانه آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران نشان می‌دهد که این کشور کماکان به تعهدات خود در قالب توافق ژنو پایبند مانده است.

 ایران هنوز به تعهدات توافق ژنو پایبند مانده است/ غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصد در ایران انجام نمی‌شود

سوادکوه- آخرین گزارش ماهانه آژانس در خصوص فعالیت های هسته‌ای ایران نشان می‌دهد که این کشور کماکان به تعهدات خود در قالب توافق ژنو پایبند مانده است.

 

خبرگزاری رویترز امروز جمعه خبر داد که گزارشی محرمانه در آژانس تهیه شده که پایبند ماندن ایران به تعهدات مطرح شده در گفت وگو با 1+5 را نشان می‌دهد.

 

در این گزارش آمده که ایران غنی‌سازی بالای 5 درصد  و ادامه کار در دو تأسیسات غنی‌سازی و یک راکتور آب سنگین خود را متوقف کرده است.

 

مقامات غربی، جمهوری اسلامی ایران را به پیمودن مسیر ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند؛ ایرانی‌ها اما در طرف مقابل مکرراً گفته‌اند که هدفشان تنها تولید برق و ساخت رادیودارو برای بیماران سرطانی است. کمبود شدید دارو برای بیماران سرطانی تا پیش از توافق ژنو، افکار عمومی ایرانیان را از هدف قرار گرفتن بخش دارو و درمان، در تحریم‌های رسمی و نانوشته غربی‌ها مطمئن ساخت.

 

ایران برای مشخص شدن هدف واقعی خود از پیگیری برنامه هسته‌ای، علاوه بر وارد شدن به مسیر گفت وگوهای چندین ساله با اعضای دائم شورای امنیت و آلمان که به 1+5 مشهوراند، در دو نوبت در ژانویه و نوامبر 2005، به بازرسان خارجی اجازه دادند که از تأسیسات نظامی جنوب تهران که پارچین نام دارد، بازدید کنند. بازدید از تأسیسات نظامی و امنیتی یک کشور توسط بازرسان خارجی، در عرف بین‌الملل معمول نیست و می‌تواند به عنوان زیر سوال رفتن حاکمیت ملی تفسیر شود.

 

غربی‌ها اما بعدها تصاویر ماهواره‌ای از پارچین نشان دادند و با مشکوک خواندن یکی از ساختمان‌های موجود، خواستار ورود مجدد بازرس‌ها شدند؛ ایران اما با ورود مجدد بازرسان خارجی مخالفت کرد و به غربی ها یادآور شدند که در‌آخرین دیدار، قرار دو طرف بر خاتمه یافتن چنین بازدیدهایی بوده است.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : ایران هنوز به تعهدات توافق ژنو پایبند مانده است/ غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصد در ایران انجام نمی‌شود

 ایران هنوز به تعهدات توافق ژنو پایبند مانده است/ غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصد در ایران انجام نمی‌شود

  • پربازدیدترین ها