چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 13:14:06

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1421

تاریخ انتشار : 12/09/1392 - 23:11

فریدون عباسی بیان کرد:

دوری از سازندگی در دوران اصلاحات و تکمیل نیروگاه بوشهر در زمان احمدی نژاد

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران در دهمین یادواره شهدای دانشجوی سوادکوه تکثر گرایی در دوران اصلاحات را عامل بازدارنده از سازندگی و توجه دولت احمدی نزاد را موجب تکمیل نیروگاه بوشهر اعلام کرد.

دوری از سازندگی در دوران اصلاحات و تکمیل نیروگاه بوشهر در زمان احمدی نژاد

به گزارش سوادکوه آنلاین، دهمین یادواره شهدای دانشجوی شهرستان سوادکوه صبح امروز در سالن الغدیر شهر پل سفید برگزار شد.

در این یادواره که به مناسبت 9 شهید دانشجوی شهرستان برگزار شده بود دکتر فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و سرکار خانم دکتر قاسمی همسر شهید شهریاری به عنوان مهمانان ویژه حضور یافتند و چند دقیقه ای برای حضار سخنرانی کردند.

دکتر عباسی به پشت تریبون رفت و سخنان خود را با یاد شهدای هسته ای و دانشجو آغاز کرد و در ادامه به بیان نکات جالبی در مورد سازمان هسته ای ایران و دیگر مسائل پرداخت، در ادامه مشروح این سخنرانی را می خوانید.

عدم همراهی عافیت طلبان جامعه در زمان جنگ و بعد از آن

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران بخش اول سخنانش را به بیان خاطراتی از  جنگ به خصوص مقاومت 40 روزه رزمندگان در خرم شهر اختصاص داد.

فریدون عباسی که خود در این حماسه حضور داشت از کمبود امکانات و مقاومت رزمندگان اسلام گفت و ضمن یادآوری شهدای آن روزها اظهار داشت: بیشتر نیروهایی که در خرمشهر مقاومت می کردند از قشر دانشجویانی بودند که از سراسر کشور بعد از حمله عراق برای دفاع از خرمشهر در آنجا حضور یافتند.

وی از عدم همراهی بخش عافیت طلب جامعه در زمان جنگ نالید و آن را علت اصلی فاصله افتادن زمان اسارت و آزادی خرم شهر دانست و اعلام کرد:« این عدم همراهی، بعد از جنگ نیز خودش را نشان داد.»

عباسی به جوانان توصیه کرد برای داشتن تحلیلی قوی از وضعیت کنونی کشور ، به تاریخ انقلاب مراجعه کنند و با مطالعه حوادث بعد از انقلاب تا زمان حال به وضعیت درستی از وضعیت ایران در این زمان برسند و اینگونه تحلیل دقیقی داشته باشند.

جانباز هسته ای ایران با اشاره به حادثه سال 60 آمل، مقاومت مردم در مقابل هجوم منافقین به شهر را ستود و ابراز داشت:« این همدلی و همراهی مردم در آن سالها بود که موجب شد در همان ایام حصر آبادان شکسته شود.»

وی با تجلیل از حماسه رزمندگان در شکست حصر آبادان، این عملیات را به عنوان الگویی برای عملیات های آزاد سازی شهرهای دیگر ایران از جمله بستان، خرمشهر و سوسنگرد معرفی کرد.

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران گفت: بعد از آزادسازی خرمشهر و موفقیت پی در پی رزمندگان ایرانی زمزمه هایی برای قبول قطعنامه 598 شنیده می شد و این موفقیت ها عاملی برای شروع تحریم ها شد.

او ادامه داد: بعد از زمینگیری ارتش عراق و تصمیم ایران مبنی بر اجرای عملیات نظامی درون خاک عراق در سکوت محض محافل جهانی استفاده عراق از سلاح های شیمیایی شروع شد و این خود علتی برای سوق یافتن اذهان در ایران برای پذیرش قطعنامه 598 شد.

عباسی زمان پذیرش قطع نامه را قابل تأمل بیان کرد و اذعان داشت: امام مسئولیت قطع نامه را قبول کرد چون ماها دیگر نمی توانستیم ادامه دهیم.

نهضت علمی از زمان جنگ آغاز شده بود

این دانشمند هسته ای با بیان اینکه نهضت علمی در زمان جنگ آغاز شده بود تصریح کرد:« همانطور که رزمندگان  در میدان نبرد شجاعت خود را نشان می دادند اساتید نیز در دانشگاهها شجاعت خود را نشان دادند.»

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران بروز این شجاعت را اینگونه بیان کرد: تقاضای مردم برای علم آموزی سبب گسترش دانشگاه ها در شهرهای مختلف شد و روحیه رزمندگی اساتید موجب شد تا اولین رشته های فوق لیسانس در سال 63 در کشور پا گرفت و در سال 74 دیگر ما نیاز کمی به اعزام دکتری به خارج از کشور داشتیم.

قدرت نظام به خاطر حضور مردم در انتخابات است

وی در بخش دیگری از سخنانش به بحث تثبیت سرزمینی و سیاسی نظام پرداخت و آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد 61 را اوج تثبیت سرزمینی نظام دانست .

عباسی تثبیت سیاسی را در ادامه تثبیت سرزمینی بیان کرد و  تاکید داشت:« تثبیت سیاسی نظام با حضور مردم در انتخابات به دست می آید و اگر امروز می بینیم که 6 قدرت می آیند و می خواهند با ما مذاکره کنند به خاطر قدرتی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی به دلیل حضور پر شور مردم در انتخابات در همان روزهای اولیه انقلاب تا کنون تحت رهبری امام(ره) و مقام معظم رهبری به دست آورده است.»

مدیریت با تجربه در کنار اساتید شجاع مهم ترین عوامل تحول صنعت هسته ای ایران

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران در بخش دوم سخنانش به مسائل هسته ای ایران و پیشرفت های کشور در این زمینه پرداخت.

او  ورود مدیریت با تجربه و کارکرده در بخش صنعت در سال 76 به سازمان انرژی هسته ای در کنار شجاعت اساتید دهه شصت ایران را به عنوان مهم ترین عوامل شروع دوره ترقی هسته ای در ایران بیان کرد.

این استاد دانشگاه در ادامه توضیح داد: در سال 76 با مدیریتی روبه رو می شویم که 13 سال وزیر نفت بود و با اندوخته و ذخیره ای از نظر نیروی انسانی رئیس سازمان انرژهی هسته ای می شود، این مدیر با کمک اساتید برجسته دوره ترقی هسته ای را بنا گذاشتند.»

عباسی توان فنی مهندسی کشور درصنایع به خصوص صنعت نفت و مدیریت کارکرده در کنار آن و تعلیم به اندازه کافی متخصص در کشور را عامل تحول صنعت هسته ای ایران معرفی کرد.

جانباز هسته ای ایران دستاوردهای هسته ای از قبیل صنعت سوخت در اصفهان، راکتور بوشهر و اراک، غنی سازی و کاربرد انرژی هسته ای در زندگی مردم را مرهون همدلی و همراهی و تغییر نگرش به صنعت هسته ای که از سال 76 به وجود آمده بود و همچنین جدیت نظام در بحث فناوری هسته ای اعلام کرد.

تکثر گرایی و بحث های رسانه ای در دوره اصلاحات ما را از سازندگی دور کرد/ تکمیل نیروگاه بوشهر حاصل توجه دولت احمدی نژاد به بحث هسته ای بود

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران با بیان اینکه در دوران اصلاحات از تمرکز در سازندگی منحرف شدیم خاطر نشان کرد:« غلبه بحث های رسانه ای وتکثر گرایی در دوره اصلاحات ما را از سازندگی دور کرد.»

وی همچنین در ادامه سخنانش در خصوص علل گرایش مردم به اصول گرایی اذعان داشت:« خبرسازی ها و دعواهای داخلی باعث شد فاصلۀ طبقاتی شدیدی در داخل جامعه به وجود بیاید و ما از مسائل هسته ای غفلت کنیم، این امر موجب شد که دچار مسائلی شویم که مردم خواهان تغییر مدیریت در جامعه شوند و توجه بیشتری به شعارهای اصولگرایی در جامعه شود.»

عباسی با اشاره به انتخاب دکتر احمدی نژاد در سال 84، خط مشی اقتصادی او را کاملا متفاوت با دوران قبل توصیف کرد و اظهار داشت: توجه ویژه به انرژی هسته ای در این دوره سبب شد که این انرژی در حد لوکس و فانتزی باقی نماند و ما بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.

دانشمند هسته ای ایران با بیان اینکه کسانی که در حال حاضر زندگی می کنند نیاز به رفاه دارند بیان کرد: رؤسای جمهور  قبل از احمدی نژاد به پروژه های مادر و سرمایه گذاری های کلان اعتقاد داشتند که طولانی مدت بود و به مردم فشار می آورد، نمی توان به کسانی که الان در حال زندگی هستند بگوببد آینده بهتر خواهد شد.

وی در ادامه خط مشی اقتصادی دولت احمدی نژاد را اینگونه تشریح کرد: از سال 84 تا 92 دیدگاهی به وجود آمد که ما مشکلات مردم را نه به طور اساسی حل کنیم بلکه بیائیم در متن جامعه و دولت را از کلان شهرها به شهرهای کوچک ببریم و اینگونه با ارتباط مستقیم مردم با مسئولین مشکلات را بهتر حل کنیم و این دیدگاهی حکومتی بود که در جهت کم کردن فاصله اقتصادی بود.

عباسی اضافه کرد: در کنار توجه به مسائل اجتماعی و وضعیت معیشت مردم کاری شد که به مسائل هسته ای هم توجه شود.

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران، تکمیل نیروگاه بوشهر و بیش از 86% راکتور اراک را حاصل این توجه دانست.

جانباز هسته ای ایران با اشاره به شروع فعالیت هسته ای ایران در زمان قبل از انقلاب، هدف ایران را کاملا صلح آمیز بیان کرد و اظهار داشت: انرژی هسته ای سه کاربرد دارد، استفاده از انرژی آن به جای سوخت فسیلی، کاربرد پرتو آن در زندگی مردم و استفاده از آن به عنوان سلاحی مخرب.

وی بابیان حکم رهبری در خصوص حرمت استفاده از بمب هسته ای مبنای شروع کار هسته ای در ایران و در بسیاری از کشورهای جهان را استفاده از انرژی و کاربرد پرتو های هسته ای در زندگی مردم عنوان کرد .

عباسی راه اندازی نیروگاه بوشهر، تولید سوخت در اصفهان، توسعه غنی سازی در نتنز و فردو ، تکمیل راکتور 40 مگاواتی اراک و تعامل سازنده تر با آژانس بین المللی انرژی اتمی را 5 هدف کلی در رسیدن به فناوری صلح آمیز هسته ای بیان کرد که در ظرف مدت یک سال به آن دست یافتند.

در بحث هسته ای افراط و تفریط نکنید

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران با بیان اینکه در مورد مسئله هسته ای افراط و تفریط نکنیم تاکید کرد: مسئله هسته ای را نه آنقدر بزرگ کنید که به همه مسائل کشور  آن را گره بزنید و نه بگوییم اگر حق هسته ای خود را کنار بگذاریم تمام مشکلات حل می شود.

وی با اشاره به پیشرفت های هسته ای ایران ازهمه خواست تا به جوانان اعتماد کنند و اجازه دهند تولید سوخت و غنی سازی در داخل انجام شود.

بی خودی قهرمان سازی نکنیم

عباسی در ادامه سخنانش با بیان اینکه دین ما دین اسلام است نه حقوق بشر ابراز داشت: دینی که امریکا به عنوان حقوق بشر معرفی می کند درست نیست.

دانشمند هسته ای ایران هدف آمریکا از مقابله با حق هسته ای ایران را مبارزه با دین اسلام بیان کرد و گفت: مشکل ما با غرب قابل حل شدن نیست، این مشکل به سادگی با کنار گذاشتن انرژی هسته ای حل نمی شود.

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران از همگان خواست بیخودی قهرمان سازی نکنیم و به خاطر یک دوره مذاکره به کسی القابی نظیر پهلوان ندهیم .

او افزود: پهلوانان ما شهدا و رزمندگان بودند، آنهایی که برای سرافرازی ما از خون خود گذشتند.

شهریاری عالم جامع الشرایط بود

جانباز هسته ای ایران شهید شهریاری را  عالمی جامع الشرایط خواند که علاوه بر علوم فنی مهندسی مجهز به علوم قرآنی و اسلامی و سایر معنویات بود .

عباسی با بیان اینکه استادان دانشگاه باید شهریاری را به عنوان الگویی کامل سرمشق خود قرار دهند گفت:« دانشجویان شهید علاوه بر مسائل درسی، مباحث اعتقادی و شرعی خود را نیز از شهید شهریاری می پرسیدند .

رئیس سابق سازمان انرژی هسته ای ایران در بیان مظلومیت ششهید شهریاری بیان کرد:شهید شهریاری یک هفته قبل از شهادتش گفت «مملکت دیگر به وجود ما نیاز ندارد، تا جوان بودیم می‌گفتند جوانید و ما فکر می کردیم منطقی می‌گویند و وقتی دکتری گرفتیم و سن ما به 45 سالگی رسید می‌گویند حالا باید جوان‌ها به میدان بیایند پس ما چه وقت باید به میدان بیائیم.»

وی در پایان با انتقاد از اینکه ما همواره بر مردگان بیشتر از افراد زنده ارج می نهیم اظهار داشت : آن طوری که باید به دکتر شهریاری در زمان حیاطش توجه می کردند، نشد.دیدگاه شما در مورد : دوری از سازندگی در دوران اصلاحات و تکمیل نیروگاه بوشهر در زمان احمدی نژاد

دوری از سازندگی در دوران اصلاحات و تکمیل نیروگاه بوشهر در زمان احمدی نژاد

  • پربازدیدترین ها