دوشنبه 28 خرداد 1397 19:45:27

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 1378

تاریخ انتشار : 10/09/1392 - 12:34

برای توافق نهایی چه امتیازاتی مانده است؟

برای توافق نهایی چه امتیازاتی مانده است؟

به گزارش سوادکوه آنلاین در این چند روزی که از توافق ژنو گذشته، اظهارنظرهای متفاوتی از سوی طیف های مختلف سیاسی و اجتماعی جامعه انجام شده که بعضا هم جالب بوده اما جالب تر اینکه طرفداران دولت و دیپلماسی ظریف طوری از این توافق صحبت می کنند که گویا هیچ نقد و خدشه ای به آن وارد نیست و همگان باید بدون هیچگونه انتقادی آن را بپذیرند هرچند اگر جناب آقای ظریف متواضعانه ایراد به آن را در صحن مجلس شورای اسلامی (هر چند در تعارف) بپذیرد.
در اینجا جا دارد از آقای ظریف به سه دلیل تشکر شود؛ اول به خاطر موردی که گفته شد، دوم به خاطر دیپلماسی فعال برای بر طرف شدن مشکلات موجود و سوم هم به خاطر تشکر وی از همه زحماتی که دولت ها و تیم های مذاکره کننده قبلی متحمل شدند.
اما حالا به خاطر فرونشستن جو رسانه ای حساب شده ای که به نفع کامل توافق هسته ای پس از امضای آن ایجاد کردند، بهتر است دولتمردان کمی به دور از جو احساسی به برخی پرسش ها و تردید ها پاسخ دهند که برخی از این پرسش ها البته در مجلس هم توسط آقای ظریف بی پاسخ ماند.
اول اینکه آیا واقعا نیاز نبود که به رسمیت شناختن حق غنی سازی در توافقنامه لحاظ شود؟ اگر این حق در NPT نهفته است، پس چرا تا بحال بر اساس همین حق، تحریم و ترور صورت گرفت و بعد از توافق هم جنجال رسانه ای امریکایی ها و دوستان، این حق را از ایران گرفت؟ اگر ایران در پی اثبات حق خود در منظر افکار عمومی جهان بود که باید گفت با توجه به متن قرارداد و رسانه های پر قدرت غرب، چنین منظوری به نتیجه مطلوب نرسید.
سوال بعدی اینکه آیا رسیدن به این توافق به همان سختی ای که تبلیغ می شد بود؟ آیا ماحصل مذاکرات سخت و نفس گیری که بارها اعلام شد، دارای توازن حقوقی است؟ آیا آنچه دادیم و آنچه گرفتیم در یک سطحند؟
پرسش بعد اینکه در موارد اختلافی که شب آخر مذاکرات از سوی طرف های مذاکره کننده مطرح شد، کدام طرف کوتاه آمد که توافق صورت گرفت؟ آیا ذکر کردن حق غنی سازی در توافقنامه یکی از آن موارد اختلافی نبود که البته لحاظ هم نشد؟
آقای ظریف به درستی اظهار داشتند که فعال بودن هزاران سانتریفیوژ نتیجه استقامت ملت ایران است؛ خب، آیا این توافق هم مصداق تداوم استقامت است تا پیشرفت های بعدی حاصل شود؟ و یا آیا انتظارات ملت و خانواده های شهدای هسته ای را در صیانت از دستاوردهای این ایستادگی ها برآورده می کند؟
سوال مهم بعدی اینکه با توجه به گام ابتدایی بودن این توافق برای رسیدن به توافق نهایی؛ و با توجه به اینکه تحریم های اصلی یعنی نفت و بانک سر جایشان هستند و پرونده ایران هم همچنان در شورای امنیت باقی مانده و قرار است در توافق نهایی این ها برداشته شود؛ و با توجه به اینکه ایران در همین مرحله ابتدایی تقریبا امتیازات گسترده ای به طرف های غربی داده که به فرض برای اعتمادسازی 6 ماهه نیاز هم بوده؛ برای رفع کامل تحریم ها ایران چه امتیازات دیگری در دست دارد که بخواهد تقدیم کند تا رفع تحریم های ظالمانه آغاز شود؟ غنی سازی باید متوقف شود؟ سانتریفیوژها کمتر بچرخند؟ آرمان فلسطین فراموش شود؟ حزب الله پی کار خودش برود؟ سوریه تقدیم حکام عرب شود؟ و یا ...! لطفا بفرمائید که برای توافق نهایی چه امتیازات قابل اعطایی مانده است؟
به هر حال به عنوان یک فرد از ملتی که قرار است برایمان تصمیم گیری شود خاضعانه از مسئولین امر تقاضا داریم در مدتی که می خواهند برای گام نهایی مذاکره کنند، بیشتر سبک سنگین کنند و اگر صلاح دیدند کمی هم ملت را در جریان بگذارند و از ضمیمه ها هم رونمایی نمایند.
اما یک چند گلایه: ما انقلاب کردیم که به قلدرمآبان دنیا نگوئیم ابر قدرت. امام راحل به ما یاد داد که بگوئیم مستکبر. درست؟ حالا چرا مسئولین ارشد در بیان اهمیت کاری که رخ داد، از لفظ توافق با  ابرقدرت ها استفاده کردند؟ ملتی که شعار الله اکبر سر می دهد که نباید به ابر قدرتی پوشالی دیگران اعتقاد داشته باشد. فرض که کار شاقّی صورت گرفت، ابرقدرت نامیدن دیگر برای چیست؟ نکند برای بر نخوردن آنها باشد؟ همان هایی که هنوز جوهر امضایشان خشک نشده حرف های دیگری زدند!
و اینکه چرا برخی از طرفداران دولت (که البته ما هم در جای خود حامی دولت فعلی هستیم) که شعار سال های اخیرشان "زنده باد مخالف من" بوده این روزها به منتقدانشان و نه مخالفانشان تهمت تندروی می زنند و شعارهای "مرگ بر ..." سر می دهند و صدای کسی در نمی آید؟ منتظر اعتدال همه جانبه هستیم.
و اینکه چرا در زمان ارائه گزارش، پای دیگران باید وسط کشیده شود و چه زمانی قرار است دست از سر دیگرانی که برای دفاع حاضر نیستند برداشته شود؟ منتظر اخلاقمداری که وعده دادید نیز هستیم.

 

نویسنده : شهریار ساجد

دیدگاه شما در مورد : برای توافق نهایی چه امتیازاتی مانده است؟

برای توافق نهایی چه امتیازاتی مانده است؟

  • پربازدیدترین ها