جمعه 01 تیر 1397 17:50:11

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 13725

تاریخ انتشار : 20/09/1393 - 10:45

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی:

نظارت ابتدایی جدی گرفته شود/ عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی اظهار داشت: عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است

نظارت ابتدایی جدی گرفته شود/ عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است

کمال علیپور در گفت و گو با خبرنگار سوادکوه آنلاین با اشاره به علل عدم موفقیت مسئولان در مهار فساد اقتصادی، اظهار داشت: به فراخور دولت ها، برای مبارزه با فساد کارهایی انجام شد ولی آن چیزی که باید جدی گرفته شود، نظارت ابتدایی است، وقتی از ابتدا نظارت و کنترل نباشد مفسده ایجاد می شود. 

وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور بانک است، به جای ورود در بحث سرمایه گذاری و کمک به خصوصی سازی و سرمایه گذارها به عنوان شریک حضور پیدا می کند و خودش هم سفته بازی و بورس بازی می کند، این موارد باعث افزایش فساد مالی در کشور می شود.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی افزود: با بررسی وضعیت شرکت های خصوصی در خواهیم یافت به تنهایی مفسده ای ایجاد نمی شود. سرمایه گذار به دنبال رشوه دادن نمی رود بلکه می خواهد ایجاد اشتغال و تولید کند و در قبال آن  یک سود حلال ببرد اما متاسفانه وقتی بانک به عنوان شریک ورود پیدا می کندو تسهیل در تسهیلات بانکی ایجاد نمی شود و زمانبر می شود سرمایه گذار به سمتی می رود که مفسده اقتصادی ایجاد می شود.

علیپور ادامه داد: یکی از کارهایی که باید در کشور انجام می شد و در برنامه چهارم توسعه به بعد انجام نشد بحث دولت الکترونیک است که از مسیر سیستم الکترونیک مراحل کار طی شود و ارباب رجوع به دستگاه مراجعه نکند که خدای ناکرده مفسده پیش بیاید، مثل پلیس +10، تاکنون مفسده ای در این مراکز مشاهده نشد. 

وی تصریح کرد: هر جا سعی شد سیستم را روان کنیم نتیجه گرفته شد، حال این روان سازی می تواند با اطلاعات کافی به مردم و اطلاع رسانی دقیق انجام شود یا بحث های اینترنتی و الکترونیکی یکی از راهکارها این است که امروزه همه کارها به صورت الکترونیکی انجام شود و نیاز به مراجعه حضوری نیست. 

باید محیط برای افراد متخلف ناامن شود

دبیر مجمع نمایندگان استان با اشاره به  کنترل و نظارت عنوان کرد: عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است و باید محیط برای افراد متخلف ناامن شود.

علیپور در خصوص دستاورد برگزاری همایش ها پیرامون فساد اقتصادی عنوان کرد: برای دستگاه های نظارتی بدهکاران بزرگ بانکی دقیقا مشخص هستند، اینکه بیائیم همایش و جلسه بگذاریم و در قالب شعار بگوئیم مبارزه انجام بدهیم، نمی تواند دست آورد خوبی باشد.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری و گلایه از رئیس جمهور و مجریان برگزاری همایش گفت: چرا این همایش با توجه به اینکه حضرت آقا فرمودند:« لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟» و در این  پیام مسیر را مشخص کردند، برگزار  شد؟! رئیس جمهور و مجریان برگزاری همایش نباید این همایش را برگزار می کردند.برخی مسئولان فقط در کلام از رهبری دم می زنند.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی ضمن انتقاد از برخی سخنان رئیس جمهور افزود: رئیس جمهور در این همایش یا مراسمات دیگر همچون مراسم  16 آذر روز دانشجو برخی مطالبی را عنوان نمودند که در شان یک رئیس جمهور نیست.

علیپور ادامه داد: باید متخلفین اقتصادی به دستگاه قضا معرفی شوند و با آنان برخورد قاطع شود در غیر این صورت همایش های اینچنینی نشان می دهد نمی خواهیم کاری کنیم.

 اقدامات مجلس در زمینه مبارزه با فساد 

وی ضمن بر شمردن اقدامات مجلس در زمینه مبارزه با فساد اظهار داشت: در مجلس اقداماتی برای کم شدن مفسده صورت گرفت، یکی  از این اقدامات دائمی شدن قانون سازمان بازرسی کل کشور بود که اصلاحاتی در مجلس انجام شد تا ناظرین و بازرسین دستگاه بازرسی با یک قدرت ضابط قضایی به مسائل ورود کنند. 3 هفته در این خصوص بحث شد به شورای نگهبان رفت و به مجلس بازگشت.

دبیر مجمع نمایندگان مازندران ادامه داد: در طول سالهای گذشته سازمان بازرسی قدرت اجرایی لازم را نداشته است، مجلس در بندهای مختلف اختیارات سازمان بازرسی را در موضوع نظارت، پیگیری و گزارش دهی بیشتر کرد.

علیپور افزود: در رابطه با مالیات های مستقیم، خیلی افراد از خلاء قانونی پرداخت مالیات استفاده می کردند و جزو بدهکاران یا متخلفان نظام مالیاتی بودند که این خودش می توانست رانت و مفسده ایجاد کند، این موارد نیز اصلاح شد.

وی عنوان کرد: مجلس وابستگی دولت را به نفت کم کرد، نه اینکه مردم مالیات بیشتری بدهند بلکه کسانیکه از پرداخت مالیات فرار می کردند به طور مثال شرکت خصوصی بود و خود را وصل می کرد به سازمان یا نهادی تا مالیات پرداخت نکند، این موارد را مجلس در قانون اصلاح کرد.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی ادامه داد: همه سازمانها و شرکت ها که به ادارات و نهاد ها وابسته هستند باید مالیات بدهند که این مالیات بر می گردد به نظام و مردم، این خودش سازندگی ایجاد می کند. هیچ سازمان یا نهادی به جز کمیته امداد و بهزیستی از مالیات معاف نیست و این اقدام هم می تواند از رانت  جلوگیری کند.

علیپور اظهار داشت: اقدام دیگر مجلس تنظیم بخشی از مقرارت مالی دولت بود که شامل پتروشیمی، نفت و... بود که در گذشته هیچ اساسنامه مدونی وجود نداشت و یک قدرت و کارتل اقتصادی برای افرادو گروه ها ایجاد می کرد، مجلس سعی کرد این منافذ و روزنه ها را ببندد و  در این خصوص سه هفته وقت گذاشت و پس از چند سال این نتیجه حاصل شد.

وی در پایان تاکید کرد: اگر قانون شفاف باشد کمتر شاهد تخلف خواهیم بود.

 دیدگاه شما در مورد : نظارت ابتدایی جدی گرفته شود/ عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است

نظارت ابتدایی جدی گرفته شود/ عدم نظارت و کنترل کافی محیط را برای مفسده های بیشتر امن کرده است

  • پربازدیدترین ها