جمعه 24 آذر 1396 19:44:09

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 1355

تاریخ انتشار : 09/09/1392 - 09:01

در مصاحبه با فایننشال تایمز

روحانی: هر میزان نیاز داشته باشیم، غنی‌سازی می‌کنیم

«حسن روحانی» در مصاحبه با روزنامه «فایننشال تایمز» بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده و گفته است میزان و سطح غنی‌سازی به مقدار نیاز ایران به سوخت هسته‌ای بستگی دارد.

روحانی: هر میزان نیاز داشته باشیم، غنی‌سازی می‌کنیم

سوادكوه- دکتر «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای که شب گذشته در روزنامه «فایننشال تایمز» به چاپ رسید، بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده و گفت تهران به میزانی که به سوخت هسته‌ای نیاز داشته باشد، غنی‌سازی انجام خواهد داد.

در ادامه مشروح مصاحبه وی با «فایننشال تایمز» را که روز چهارشنبه انجام شده، می‌خوانید:

سوال: شب گذشته شما اظهارات مهمی در رابطه با اقتصاد و وضعیت ناگوار آن داشتید. چه طرح‌هایی برای احیای اقتصاد دارید؟ بعد از تحویل گرفتن دفتر ریاست‌جمهوری چه میزان از وضع اقتصادی شوکه شدید؟

روحانی: این دولت مشکلات اقتصادی جدی‌ای را به ارث برده است. با وجود آنکه، هم رکود و هم تورم را در کشور شاهدیم، اما در عین حال نسبت به آینده اقتصاد کشور بسیار امیدوار هستیم. این تنها نظر من نیست. تیم اقتصادی من هم همین نظر را دارد، که می‌توان در یک دوره زمانی کوتاه، از عهده مشکلات اقتصادی کشور برآمد.

دلیل امیدواری ما این است که ما طی 3 ماه گذشته توانسته‌ایم تا حدی رشد سریع تورم را مهار کنیم. فکر می‌کنم تورم (نقطه به نقطه) از 43 به 36درصد رسیده است. این نشانه خوبی است. ما با کاهش نقدینگی و همزمان بهبود فضای تجاری، این مسیر را ادامه خواهیم داد.

در مورد رکود هم، رشد اقتصادی ایران در سال 1391 منفی 5.8درصد بوده است. ما تلاش خواهیم کرد تا این میزان را تا پایان اسفند به صفر برسانیم. تیم اقتصادی برای سال آینده، رشد مثبت را پیش‌بینی کرده است. علاوه بر این، توافقنامه ژنو فضای مثبتی را در زمینه اقتصادی فراهم کرده، که این فضا با آغاز اجرای توافقنامه ارتقا نیز خواهد یافت.

سوال: آیا پیش‌بینی‌های شما به برداشته شدن تحریم‌ها وابسته است؟ برداشته شدن این تحریم‌ها تا چه حد برای اقتصاد ایران حائز اهمیت است؟

روحانی: خیر. اگر نگاهی به گزارش من بیاندازید، شاهد خواهید بود که ما با همین تحریم‌های موجود توانستیم تورم را کاهش دهیم. با وجود همین تحریم‌ها، ما رشد اقتصادی مثبت را برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌ایم. البته، در عین حال اگر تحریم‌ها برداشته یا کم شود، طبیعتا می‌توان اثرات آن بر اقتصاد را شاهد بود.

سوال: توافق موقت هسته‌ای، برای اعتماد متقابل میان ایران و بقیه دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. ایران چه اقدامی می‌تواند انجام دهد تا به واشنگتن و کنگره اطمینان دهد که شما به دنبال توافق هستید و نمی‌خواهید تسلیحات هسته‌ای بسازید؟ و آیا شما در مورد ابعاد برنامه غنی‌سازی سطح پایین خط قرمزی دارید؟

روحانی: همانطور که بارها اعلام شده، فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، صرفا برای مقاصد صلح‌آمیز خواهد بود. دلیل این امر آن است که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ما تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. همانطور که می‌دانید، تمام سایت‌های هسته‌ای ما به طور مداوم تحت نظارت دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. و به طور کلی هم، تسلیحات کشتار جمعی هیچ جایگاهی در دکترین ما ندارند. اینکه غنی‌سازی را تا چه حد گسترش می‌دهیم، یا آنطور که شما بیان کردید، ابعاد آن چقدر خواهد بود، به نیاز ما به سوخت هسته‌ای بستگی خواهد داشت.

می‌دانید که ما بخش‌های دیگر برای تولید میله‌های سوختی در ایران را تکمیل کرده‌ایم و طبق برنامه‌ای که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرده‌ایم، تقریبا از الان به بعد هرآنچه که غنی‌سازی شود، به میله‌های سوختی برای رآکتور تبدیل خواهد شد.

سوال: آیا تعطیل کردن تأسیسات هسته‌ای داخل ایران خط قرمزی برای دولت شماست؟

روحانی: 100 درصد.

سوال: هرچند که این موضوع به توافقات آینده بستگی دارد، اما آیا می‌توانید ازسرگیری روابط دوجانیه با آمریکا را متصور شوید؟ آیا ایران از لحاظ سیاسی و روانی برای چنین اقدامی آماده است؟ همچنین نباید بریتانیا را به عنوان «ماهی کوچک‌تر» از یاد برد.

روحانی: در مورد آمریکا، ما در این مرحله باید تنش‌ها را کاهش دهیم و به صورت گام به گام اعتمادسازی کنیم. مسائلی که در طول 35 سال به وجود آمده، در یک مدت کوتاه قابل حل نیست. بهترین آزمون برای اینکه ببینیم آیا می‌توانیم اعتمادسازی کنیم یا نه، همین مسئله هسته‌ای است.

اگر گام اولی که در ژنو برداشته شد، به دقت و درستی اجرا شود، یک گام رو به جلو به سمت اعتماد خواهد بود. آنچه که من در نیویورک شاهد بودم، این بود که فضا اندکی نسبت به قبل تغییر کرده است. من در دیدار با اندیشمندان، اساتید دانشگاهی و (اعضای) اندیشکده‌ها احساس کردم انتخابات تاثیر بسیاری داشته است.

اما در مورد آنطور که شما اشاره کردید «ماهی کوچک»، وضعیت بسیار متفاوت است. ما با دولت انگلیس رابطه داشته‌ایم، که این رابطه به دلیل شرایط خاص به شدت کاهش یافته است.

بعد از انتخابات، برخی گام‌ها برای ارتقا روابط برداشته شده. من در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با آقای (دیوید) کامرون (نخست‌وزیر انگلیس)، این احساس را داشتم که دو طرف این اراده را دارند که به صورت گام به گام به سمت بهبود روابط حرکت کنند.

خبر در حال تکمیل است...


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : روحانی: هر میزان نیاز داشته باشیم، غنی‌سازی می‌کنیم

روحانی: هر میزان نیاز داشته باشیم، غنی‌سازی می‌کنیم