جمعه 01 تیر 1397 00:28:46

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 13480

تاریخ انتشار : 15/09/1393 - 09:26

واشنگتن پست:

آمریکا حدود 10 هزار بمب اتم دارد/ دلیل مخالفت واشنگتن با قطعنامه جدید منع گسترش تسلیحات کشتارجمعی

ایالات متحده دارای یکی از بزرگترین زرادخانه های اتمی دنیاست که بدون توجه به قطعنامه سازمان ملل درباره منع گسترش تسلیحات هسته ای به تولید سلاح اتمی مشغول است .

آمریکا حدود 10 هزار بمب اتم دارد/ دلیل مخالفت واشنگتن با قطعنامه جدید منع گسترش تسلیحات کشتارجمعی

سوادکوه- به نقل از واشنگتن پست ؛ این روزنامه آمریکایی در مقاله ای به قلم "دیان فین استین" نماینده حزب دموکرات در سنا نوشت : طی دوران جنگ سرد ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی رقابت تنگاتنگی در زمینه تولید انواع تسلیحات جنگی و نظامی داشتند . این رقابت و خصومت هر دو طرف را به تولید و توسعه بیش از 30 هزار بمب اتمی در زرادخانه های کشاند تا از این طریق مانع پیشروی یا موفقیت احتمالی طرف مقابل شوند . 

 
این در حالی است که تسلیحات اتمی در عصر کنونی بعنوان یک هزینه مازاد مالی در آمریکا بوده و در عین حال تهدیدی بزرگ برای امنیت بین المللی محسوب می شود . بعلاوه اینکه هزینه ای که برای توسعه و تقویت کلاهک های اتمی واشنگتن صرف می شود می تواند موجب تضعیف و کاهش بودجه مالی در بخش های حساس دفاعی کشور مانند دفاع در برابر حملات سایبری و یا نابودی تروریست های تکفیری _ بعثی در عراق و سوریه می گردد . 
 
در ادامه این مقاله آمده است: اینکه چرا ایالات متحده این مبلغ هنگفت را صرف تولید ، توسعه و مدرن سازی زرادخانه های اتمی خود می کند مسئله ای بسیار عجیب و در عین حال پرعیب و نقص است . به گزارش کمیته بودجه بندی کنگره طی یک دهه هزینه تقریبی ایالات متحده در زمینه تسلیحات اتمی مبلغی بالغ بر 355 میلیارد دلار خواهد بود . 
 
واقعیت این است که آمریکا بسیار بیشتر از میزانی که ممکن است روزی به آن نیاز داشته باشد ، به تولید و گسترش تسلیحات هسته ای مشغول می باشد . بنابراین هزینه های مصرفی در این بخش تعیین کننده میزان بودجه ای خواهد بود که در سایر بخش های دفاعی و امنیتی کشور تخصیص یابد . اکنون زمان آن فرارسیده که واشنگتن مسئولانه و متعهدانه میزان تولید بمب های اتمی خود را کاهش دهد . 
 
میزان نسبی بمب های اتمی آمریکا در حال حاضر حدود 4 هزار و 804 عدد می باشد . اگر تسلیحات استفاده شده ای که در آستانه برچیده شدن هستند و نیز هزاران قطعه ابتدایی برای تولید را هم به این آمار اضافه کنیم می توان گفت که ایالات متحده تعدادی معادل 10 هزار بمب اتمی دارد . با توجه به اینکه این تسلیحات نوین 10 برابر بیشتر از بمب هایی که بر سر هیروشیما و ناکازاکی ریخته شد ، قدرت تخریب گری دارند روشن می شود که تنها ارزشی و لزومی که برای تولید آنها وجود خواهد داشت آمادگی برای حمله اتمی است . 
 
واشنگتن پست همچنین به نقل از این نماینده دموکرات سنا نوشت : در عین حال تلاش هایی که برای کاهش ذخایر بمب های اتمی آمریکا انجام می شود متزلزل و ناامید کننده است. طی پنج سال گذشته تنها 309 کلاهک اتمی منهدم شده است که در مقایسه با همین مدت طی دو دهه گذشته بسیار کم و ضعیف می باشد . 
 
نگران کننده تر از این مسئله هزینه های سرسام آوری است که تولید و گسترش این تسلیحات بر دوش بودجه آمریکا وارد آورده است . تنها در سه سال گذشته بودجه مورد نیاز برای نگهداری از کلاهک های اتمی و نیز امکانات تولید آنها از 6.9 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار افزایش داشته است ؛ افزایشی معادل 16 درصد . 
 
در حالی که بحران بودجه و رکود اقتصادی دولت را وادار کرده است که بودجه های دفاعی را حدود 29 میلیارد دلار سالانه کاهش دهند ، طرح های مدرن سازی هسته ای مانع از اجرای پروژه های رفع کسری های بودجه شده است . 
 
به گزارش مرکز مطالعات منع گسترش سلاح های تسلیحات هسته ای جیمز مارتین ، طی سه دهه آینده ایالات متحده بیش از 1 تریلیون دلار را صرف برنامه های هسته ای خود از جمله زیر دریایی های جدیدی مسلح به بمب اتم و نیز بمب افکن های دوربرد هسته ای خواهد کرد . به طور حتم می توان گفت که این میزان هزینه در بخش فعالیت های زرادخانه ای غیرضروری و سرسام آور است . 
 
توافق اخیری که میان ایالات متحده وروسیه با هدف کاهش سلاح های اتمی گامی نخست و البته مناسب در این راستاست به گونه ای که تسلیحات هر دو کشور را تا 1550 عدد کاهش می دهد .

منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : آمریکا حدود 10 هزار بمب اتم دارد/ دلیل مخالفت واشنگتن با قطعنامه جدید منع گسترش تسلیحات کشتارجمعی

آمریکا حدود 10 هزار بمب اتم دارد/ دلیل مخالفت واشنگتن با قطعنامه جدید منع گسترش تسلیحات کشتارجمعی

  • پربازدیدترین ها