شنبه 25 آذر 1396 16:19:38

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 13473

تاریخ انتشار : 15/09/1393 - 08:19

آیت‌الله صدیقی در خطبه‌های نمازجمعه تهران:

ایجاد تنش و دوقطبی کردن فضای دانشگاه‌ها خیانت است

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: تیم مذاکره کننده ما از صدر تا ذیل بر حقوق هسته‌ای ملت پافشاری می‌کنند.

ایجاد تنش و دوقطبی کردن فضای دانشگاه‌ها خیانت است

سوادکوه- آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت این هفته نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به سالروز 16 آذر روز دانشجو گفت: این روز جزو افتخارات دانشجویان است که هویت ضداستکباری دارند و در فاصله کمی از کودتای 28 مرداد سال 32 در 16 آذر جنبش دانشجویی خودش را نشان داد و 3 تن از دانشجویان در مقابله با آمریکا جان خودشان را از دست دادند.

 

وی افزود: ریشه جنبش دانشجویی با هویت ضداستکباری گره خورده بود و چنان آتش زیر خاکستری بود که با نهضت اسلامی امام راحل(ره) دانشگاهی که دنیای غرب آن را برای فاصله بین مردم و دین و مردم و علم ایجاد کرده بود، در 16 آذر به پا خاست.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ذات جنبش دانشجویی تغییر نکرده و زیر پرچم امام این انقلاب را به ثمر رسانده‌‌اند و هویت ضد استکباری خودشان را در تسخیر لانه جاسوسی نیز نشان دادند، گفت: تا به امروز دانشگاه‌های ما سنگر مقابله با زیاده‌خواهی‌ها و استکبار دنیای غرب بوده و باید چنین باشد و امروز بحمدالله دانشگاه‌های ما با افتخاراتی که در ابعاد مختلف علمی رقم زده توقع آن است که این رشد علمی جهشی و شتاب آن را حفظ کنند و محیط اخلاقی و دینی محیط دانشگاه باشد.

 

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه دانشگاه و دانشجو نباید سیاست‌زده باشد، اظهار داشت: دانشجویان باید نسبت به دشمنان کلان دنیا بصیرت کافی پیدا کنند. دشمنان اصلی بشریت را پیدا کنند که امام نیز در این رابطه فرمودند هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید و همه سلاح‌ها را به سمت آمریکا نشانه بروید.

 

وی اضافه کرد: طرح خائنامه دشمن در منطقه این است که با ایجاد سرگرمی داخلی جهان اسلام را نسبت به مسئله اصلی یعنی همان اسرائیل خاموش نگه دارند. این تکفیری‌ها به جای اینکه سلاح‌های خود را به سمت اسرائیل و کسانی که عناد ذاتی با اسلام دارند بگیرند به سمت برادران خود گرفتند.

 

به گفته امام جمعه موقت تهران، دانشگاه‌های ما باید در فضای حسینی و ولایی قرار بگیرند و از حاشیه‌هایی که برخی احزاب و سکولارها دوست دارند که دانشگاه‌ها را باشگاه احزاب کنند، فاصله بگیرند. کما اینکه در اوایل انقلاب برخی گروهک‌ها در دانشگاه اتاق جنگ داشتند و همه اینها به دور از عقلانیت، واقع‌بینی و به دور از اهدافی بود که خون‌های پاک شهیدان در این مسیر ریخته شد.

آیت‌الله صدیقی سیاست‌زده کردن دانشگاه‌ها و ایجاد تنش‌ها و فضای دوقطبی در دانشگاه‌ها را خیانت عنوان کرد و گفت: از نظر دیگر بی‌توجهی به سیاست یعنی سیاست‌گریزی در شأن یک مسلمان دانشجو نیست. سیاست استراتژیک اسلام این است که هوشیاری سیاست‌مدارانه برای آحاد مردم خصوصا پایگاه‌های علمی و حوزه‌ای دانشگاه باید در این مسیر باشد که دنیای سلطه در هیچ جبهه‌ای بر ما تفوق نداشته باشد.

 

وی اضافه کرد: در جبهه فرهنگ، دفاع، سیاست و اقتصاد اگر آنها بر ما سلطه داشته باشند، ما از خط اسلام‌مان بیرون خواهیم ماند. باید سیاست و فضای عمومی دانشگاه‌های ما در مسیر اعزاز انقلاب و کشور اسلامی ما و به زیر کشیدن زورمندان و زیاده‌خواهان از اریکه قدرت باشد. بنابراین توقع مردم شهید‌داده، مردم روز 9 دی و ولایت‌مداری که در عمق جان‌شان و با خون و رگ و پوست‌شان محبت به ولی آمیخته و اسلام را دین زندگی می‌نامند از مسئولین دانشگاه آن است که دانشجویانی الگو و ممتاز در علم و اخلاق تربیت کنند

 

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش به موضوع حقوق بشر اشاره کرد و گفت: مساله حقوق بشر مساله‌ای است که غربی‌ها آن را فریبی برای غارت‌کردن دنیا مطرح می‌کنند. آنها نه بشر را می‌شناسند، نه حق را می‌شناسند و نه حق بشر را ادا می‌کنند.

 

به گفته وی، مساله حقوق بشر مدنظر آمریکا کاملا دروغ است. آنها گرفتار تناقض شده‌اند و آبروی برای آنها نمانده و آبروی نداشته‌شان به کلی از بین رفته است.

 

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه چطور یک کشوری که از سلاح اتمی علیه یک کشور دیگر استفاده کرده و جوان رنگین‌پوست بی‌دفاعی را که دست‌های خود را بالا برده با 6 گلوله می‌کشند ادعای حقوق بشر می‌کند، گفت: آنها  از سلاح اتمی آن هم بعد از کشته شدن هیتلر و هنگامی که ژاپن در میز مذاکره بود استفاده کرده‌اند و سپس به دروغ ادعا کردند که ما برای پایان دادن به جنگ این کار را کردیم و این هم از همان دروغ‌ها و فریب‌هاست. آنها از بمب اتم استفاده کردند، نسل‌کشی کردند، به نسل‌های آینده خیانت کردند و در کودتاهای دنیا عامل و محرک بودند.

 

امام جمعه موقت تهران گفت: آنها سابقه کشتار در داخل کشورشان را نیز دارند. 51 روز داوودی‌ها را محاصره کردند و همگی آنها را در آتش سوزاندند و پلیس آمریکا چنین جنایت‌هایی داشته که در این جریانات اخیر نیز یک جوان سیاهپوست با آنکه دستهای خود را بالا برده بود با 6 گلوله به قتل رساندند. سپس دادگاه این کشور آن پلیس را تبرئه می‌کند و این عین عدالت‌کشی و مقابله با حقوق اولیه انسان‌هاست.

 

وی با بیان اینکه آمریکا بیشترین زندانی‌های رنگین‌پوست را دارد، گفت: آنها امروز مدعی مقابله با تروریست هستند در حالی که مولد اصلی تروریست‌ها در منطقه غرب است. آمریکا خودش تروریست درست می‌کند و حال مدعی مبارزه با آن می‌شود. امروز یک جریان فریبکار ضدحقوق بشر، مستبد و زیاده‌خواه به دروغ می‌گوید من مدافع حقوق بشر هستم ولی دنیا فریب آنها را به پرچمداری ملت ایران نخواهد خورد و امیدواریم به زودی زود آنها را از غرور و تکبر و از جایگاه استکبار پایین بکشند و به این غرور آنها پایان دهند.

آیت‌الله صدیقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مساله فلسطین و مسجدالاقصی گفت: فاجعه تجاوز صهیونیست‌ها همچنان جانسوز است که قصد دارند اطراف مسجدالاقصی را با یهودی‌های تندرو محاصره کنند و آنها را به داخل مسجدالاقصی راه دهند و مصوب کردند که این کشور یک کشور یهودی است و اینها قابل تحمل نیست.

امام جمعه موقت تهران برهمین اساس اضافه کرد: سران کشورهای اسلامی تا کی این ننگ را می‌پذیرند؟ چرا این همه بی‌عرضگی و بی‌تفاوتی و همراهی با نظام جعلی آدم‌کش و کودک‌کش؟ مماشات می‌کنند و حتی گاهی حمایت می‌کنند و اینها چه بخواهند و چه نخواهند بدانند که نفس‌های آخر اسرائیل است و این غده سرطانی همانگونه که امام (ره) فرمودند به همین زودی‌ها نابود خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنانش در خطبه دوم نمازجمعه به مساله مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: آمریکا هیچ طلبی از ایران ندارد، اموال ایران را بلوکه کرده‌اند، تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه‌ای را علیه ما راه انداخته‌اند تا ما را فلج کنند. حالا درمذاکرات هی کش می‌دهند، اما تیم مذاکره‌کننده ما با رهنمودهای رهبر انقلاب تاکنون روشنگرانه برای دنیا نشان دادند که ایران اهل مذاکره و منطق است و از پایگاه اقتدار به شبهات آنها پاسخ می‌دهند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اساس مذاکرات این نیست که آنها از ما طلبی دارند و یا اینکه ما از آنها طلبی داریم، که برد- برد شود، اظهار داشت: اساسا آنها از ابتدا غاصبند و حق ما را گرفته‌اند، ما از چه چیزی کوتاه بیاییم؟ کجا خلاف قانون عمل کرده‌ایم و خلاف مقررات بین‌المللی قدمی برداشته‌ایم؟ داشتن حق صلح‌آمیز هسته‌ای براساس قوانین بین‌المللی هم حق ایران است و هم حق هر کشور دیگری است و داشتن سلاح‌های اتمی از دیدگاه فقهی که رهبر مدبر فتوا می‌دهند هم برای ما و هم برای همه حرام است و خلاف قوانین شرع بوده و مایه ناامنی جهان است.

آیت‌الله صدیقی افزود: آنها خودشان هزاران کلاهک اتمی دارند و اسرائیل را به 200 کلاهک اتمی مجهز کرده‌اند و ما که می‌خواهیم هسته‌ای صلح‌آمیز داشته باشیم، قلدرمآبانه برخورد می‌کنند. پولی را که می‌خواهند به ما برگردانند پول خودمان است و باعث ذلت و عقب‌نشینی ما نخواهد بود. لذا تیم مذاکره‌کننده ما زیر لوای عزت‌مدار ولایت فقیه و با حمایت قاطبه مردم از صدر تا ذیل همه می‌گویند بر حقوق هسته‌ای‌مان استواریم و از حقوق هسته‌ای هم هیچ وقت کوتاه نخواهیم آمد.

وی تصریح کرد: ما مساله تحریم را برای خودمان تابو نمی‌دانیم و این را موجب وحشت خود نمی‌دانیم، تنها راهی که ما را در برابر تحریم و تهدید بیمه می‌کند، مقاومت است. احیای اقتصاد مقاومتی است و من از دولت محترم و همه نخبگان و کسانی که در این جبهه می‌توانند صاحب فکر و عمل باشند می‌خواهم که 2 چیز را در اولویت اول خود قرار دهند و فکر نمی‌کنم که 8.5 سال مقابل آتش شرق و غرب ایستاد و بدون حمایت هیچ کشوری توانست با سربلندی جنگ نظامی را به پایان برساند در این جنگ اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و روانی این ملت همان عرضه را نداشته باشند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: باید مسئولین به ظرفیت جوان‌ها و نخبگان ما توجه کنند. ما به نیروهای روی زمینی بیشتر از مواهب زیرزمینی باید تکیه کنیم که در جنگ شهید باقری‌ها و شهید چمران‌ها سرآمد این معنا بودند. باید میدان ابتکار به مردم داده شود.

آیت‌الله صدیقی با تاکید بر اینکه در مساله کشاورزی باید با اصلاح امور به شیوه درست آبرسانی برسیم، گفت: کشاورزی ما باید احیا شود. باید کانال‌های آب ترمیم شوند و مدیریت درستی اعمال شود. از خیانت‌هایی که آمریکا کرد این بود که تقسیم اراضی کرد و زمین‌ها را خرد کرد و زمین‌های بزرگ باقی نماند تا کشاورزی اساسی روی آنها انجام شود و روستائیان را شهرنشین کرد تا کالاهای خود را به خورد مردم دهد. لذا باید این گذشته را جبران کنیم.

وی هچنین با تاکید بر توجه به اقتصاد مقاومتی گفت: تولید باید اولویت اول ما باشد و همچنین نیاز دارویی و قضایی خود را نیز باید ترمیم کنیم که اگر اینگونه شود، تحریم نه تنها برای ما مضر نخواهد بود، بلکه مثل جنگ برای ما نعمت است.

آیت‌الله صدیقی در خطبه اول نماز جمعه تهران نیز بهترین عمل را قدرشناسی در برابر نعمات خداوند عنوان کرد و گفت: لحظه‌ای نباید از یاد خدا غفلت کرد. کسانی که دارای رسالت هستند باید دقت کنند به خصوص اینکه مدیریت اسلام مدیریتی است که منجر به نجات بشریت می‌شود پس باید در مدیریت‌مان حساس باشیم.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : ایجاد تنش و دوقطبی کردن فضای دانشگاه‌ها خیانت است

ایجاد تنش و دوقطبی کردن فضای دانشگاه‌ها خیانت است