پنج شنبه 31 خرداد 1397 16:48:56

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1345

تاریخ انتشار : 07/09/1392 - 23:13

گفتگوی اختصاصی با سید هادی حسینی:

خالی بودن خزانه ربطی به نمایندگان ندارد

نماینده مردم قائم شهر،سوادکوه و جویبار با اظهار بی اطلاعی از خالی بودن یا نبودن خزانه دولت اعلام کرد:نمی دانم، حرف آقای رئیس جمهور را باید تایید کنید به ما چه ربطی دارد.

خالی بودن خزانه ربطی به نمایندگان ندارد

به گزارش سوادکوه آنلاین، شب سه شنبه رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در مقابل دوربین شبکه یک سیما حاضر شد و به بیان گزارش عملکرد 100 روزه دولت یازدهم پرداخت در این جلسه رئیس جمهور کشورمان سخنانی ایراد کرد که بخش قابل توجهی از عملکرد دولت قبلی را زیر سوال می برد.

حسن روحانی در این گزارش 100 روزه آمارهائی ارائه داد که ابهاماتی به وجود آورد، برای آگاهی بیشتر در این خصوص به سراغ نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ رفتیم.

سیدهادی حسینی در گفتگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین به برخی از این ابهامات پاسخ داد.

سوادکوه آنلاین:رییس جمهور بر خزانه خالی دولت در زمان تحویل گرفتن آن خیلی تاکید داشت؛ آیا نمایندگان مجلس این موضوع را قبول دارند که خزانه خالی است؟اگر خزانه خالی بود چرا نمایندگان آن را اعلام نمی کردند و کاری برایش نکردند؟

حسینی:خالی بودن خزانه ربطی به نمایندگان ندارد، خزانه در دست دولت است و دولت باید درآمدهایش را به مجلس اعلام کند تا مجلس به اندازه  درآمدهایی که دولت دارد به آن اجازه صرف هزینه بدهد. ما موظف نیستیم که خزانه های خالی را به مردم اعلام کنیم چون ممکن است تبعات منفی داشته باشد و تبعات چیزی است که به لحاظ روانی در جامعه اثرات منفی می گذارد.

یکی از دلایلی که در سال گذشته پس از ارائه بودجه از سوی دولت به مجلس، مجلس با اعمال تغییرات در بودجه آن را محدود کرد این بود که منابع درآمدی و پولی دولت در سال گذشته محدود بود، به همین خاطر ما مجبور شدیم در حد محدودی برای دولت بودجه نویسی کنیم و جاهایی که دولت خواست بلند پروازی کند، آنجا ها را بستیم و به دولت فضا ندادیم.

بنابر این خزانه جایی است که مربوط به رئیس جمهور می شود و اطلاعات و اختیاراتش در دست رئیس جمهور است، رئیس جمهور راجع به آن اظهار نظر کرده و مسئولیت پاسخگویی نسبت به این موضوع با خود اوست.قطعا رئیس جمهور درست گفته چون او نمی آید اطلاعات غلط بدهد.

سوادکوه آنلاین:یعنی شما تایید می کنید که خزانه خالی بوده؟

حسینی:نمی دانم، حرف آقای رئیس جمهور را باید تایید کنید به ما چه ربطی دارد.

سوادکوه آنلاین:یعنی نمایندگان از خزانه دولت اطلاعی ندارند؟

حسینی:چرا بی اطلاع نیستند ولی حق ندارند بیرون مطرح کنند.

سوادکوه آنلاین:وقتی رئیس جمهور چنین ادعایی می کند چرا شما نمی توانید چیزی مطرح کنید؟

حسینی:آقای رئیس جمهور این اختیار را دارد و بر اساس اختیارش می گوید.

سوادکوه آنلاین:شما هیچ اظهار نظری در این مورد نمی کنید؟

حسینی:نباید هم اظهار نظر کنم.

سوادکوه آنلاین:شما به عنوان نماینده مردم هستید چگونه نمی توانید اظهار نظر کنید؟

حسینی:هر کسی یک اختیاراتی دارد و وظیفه اش در چهار چوب اختیاراتش هست، نماینده مردم هم اختیارات و وظایفی دارد، وظیفه ما قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است و به غیر از این هیچ وظیفه دیگری نداریم که در کار رئیس جمهور یا وزیر دخالت کنیم، البته نظارت می توانیم بکنیم اما حق دخالت نداریم.

دادن اطلاعات محرمانه نظام یا مسائل مربوط به نظام جزء وظایف ما نیست، اگر رئیس جمهور تشخیص بدهد که اطلاعاتی را بیرون دهد مسئولیتش با خود اوست.

سوادکوه آنلاین:آیا واقعا دولت قبل پولدارتین و در عین حال، بدهکارترین دولت بوده است که آقای روحانی به این موضوع پرداختند؟

حسینی:از لحاظ پول در آوردن در زمان 8 ساله دولت گذشته قیمت نفت ما قیمت مناسبی بوده و به علت اینکه فروش نفت ایران بالا بوده پول خوبی وارد کشور شد .

در زمینه بدهکاری هم موضوع این است که ما به پیمانکاران و پروژه ها بدهکاریم، پروژه های نیمه تمام زیادی روی دست مردم و دولت مانده و در حوزه های مختلف این گرفتاری را داریم.

سوادکوه آنلاین:پس شما این دو مطلب را تایید می کنید؟

بله. هردو را تایید می کنم.

سوادکوه آنلاین:آیا مسکن مهر، یکی از عوامل مهم تورم است؟ شما اعتقادی به این موضوع که از طرف آقای روحانی مطرح شد، دارید؟

حسینی:همیشه وقتی که پول هزینه می کنید باید توازنی بین بخش های مختلف باشد، در یک برنامه اقتصادی مشخص باید بدانیم برای کشاورزی، تولید صنعتی، معدن، بهداشت و درمان و... چه میزان خرج می کنیم، مجموع این ها با هم جمع می شود و خرج کرد کلی را مشخص می کند، بنابراین باید تعادلی بین خرید های شما باشد،در مسکن هم دولت پول زیادی را بابت مسکن مهر هزینه کرد.

سوادکوه آنلاین:پس مسکن مهر تورم زا بود؟

حسینی:بله. در مسکن مهر اقدامی کردند که دیگر این تعادل وجود نداشت.

سوادکوه آنلاین:آیا واقعا موضوع هسته ای و شرایط ایجاد شده به تحول در سیستم بانکی کشور منجرخواهد شد؟

حسینی:باید ببینیم شرایط چگونه می شود، الان تازه یک توافقی امضاء شده، اگر بانک های ما آزاد شدند و مشکلات سیستم بانکی ما حل شد آن وقت می توان چنین ادعایی کرد.

آنچه که در متن قرارداد آمده در بعضی از بخش ها مثل آزاد شدن داد و ستد بانکی، پولی توسط بانک مرکزی در حوزه غذا و دارو نشان دهنده تسهیل و تقلیل مشکلات ما است.دیدگاه شما در مورد : خالی بودن خزانه ربطی به نمایندگان ندارد

خالی بودن خزانه ربطی به نمایندگان ندارد

  • پربازدیدترین ها