دوشنبه 28 خرداد 1397 10:00:11

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 13439

تاریخ انتشار : 14/09/1393 - 18:52

اقتصاد آمریکا در چنگال صهیونیست‌ها

نقش لابی یهود و طرفداران غیریهودی صهیونیستی در آمریکا بسیار مهم، موثر و حتی در مقاطعی تعیین‌کننده بوده است.

اقتصاد آمریکا در چنگال صهیونیست‌ها

سوادکوه- ایالات متحده مرکز اصلی یهودیان در جهان است، لابی یهودی در آمریکا نه تنها در حیات سیاسی و اقتصادی بلکه بر بخش های تبلیغاتی، سینمایی و کلاً فرهنگی آمریکا نیز نفوذ کرده اند، به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت دولت اسراییل از سوی کنگره آمریکا یکی از دلایل نفوذ لابی یهودی در فرآیند و دستگاه سیاستگذاری و تصمیم گیری آمریکا است.

هم‌اکنون اسرائیل با دریافت کمک سالانه ۳ میلیارد دلار در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین کمک های مالی را از آمریکا دریافت می کند، نفوذ لابی‌های صهیونیستی در درون ساختار سیاسی آمریکا باعث شده است سیاست خارجی این کشور در انتخاب میان منابع ملی آمریکا و منافع اسرائیل دچار سرگشتگی شود و همین مسأله خود باعث دل‌نگرانی و اعتراض متحدین عرب آمریکا شده به طوری که چالش عجیبی را بین اعراب و آمریکا سبب شده است.


یهودیان صهیونیستی و اقتصاد آمریکا

جالب است بدانیم از اوائل دهه ۷۰ میلادی شش رئیس بانک مرکزی آمریکا یهودی بوده اند و حداقل پنج تن از آنان دارای دو ملیت بودند، همین امر این گمانه زنی را قوت داده است که سیاست ها و خط مشی بانک مرکزی از جایی دیگر معین می شود.

میزان راه یافتن یهودیان در دوران ریاست جمهوری کلینتون، بوش پسر و اوباما فزونی یافته است.

باراک اوباما دور اول ریاست جمهوری‌اش را با انتصاب یهودیانی متنفذ همچون رام عمانویل و دیوید اکسیلورد به عنوان مشاورین سیاسی، لورانس سامرز به عنوان رئیس هیات مشاورین اقتصادی و بنجامین برنانکی به عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا آغاز کرد.

در چند دهه گذشته جامعه یهودیان آمریکا از لحاظ نفوذ و تاثیر سیاسی و اقتصادی حتی طبقه نخبه آمریکا که غالباً انگلوساکسون‌ها آن را تشکیل می دهند، پیشی جسته است.

جالب است بدانیم که مالکیت بانک مرکزی آمریکا و ۱۲ انشعاب بین المللی آن در چنگال صهیونیست هاست.

*بانک روچيلد – لندن

*بانک واربيرگ – هامبورگ

*بانک روچيلد – برلين

*بانک برادران ليمان – نيويورک

*بانک برادران لازار – پاريس

*بانک كون لوب – نيويورک

*موسه مالی اسرائيل موسيس سيف – ايتاليا

*موسسه مالی غولدمان ساكس – نيويورک

*بانک واربيرگ – آمستردام

*بانک چيس مانهاتان – نيويورک


اهداف خاص لابی های یهود

به طور کلی لابی های صهیونیستی در آمریکا پیگیر اهداف ذیل هستند:

۱) تجزیه کشورهای اسلامی: لابی افراطی صهیونیستی به منظور تقویت جایگاه اسرائیل در منطقه به دنبال تقسیم و تجزیه کشورهای اسلامی و عربی همچون سوریه، عراق و لبنان است تا بدین وسیله با ایجاد کشورهای کوچک و ایجاد تفرقه و دشمنی میان این کشورها، موقعیت خود را به عنوان قدرت برتر و بلامنازع در صحنه خاورمیانه تثبیت کند.
۲) اسرائیل قطب منطقه: لابی افراطی یهودی به دنبال این است که با هدایت استراتژی آمریکا در منطقه، حداکثر حمایت اقتصادی، سیاسی، نظامی و مالی را از اسراییل به عمل آورد و ضمن تضعیف دیگر کشورهای منطقه، اسراییل را به قطب سیاسی، اقتصادی و نظامی منطقه تبدیل کند.

۳)جنگ های زنجیره ای: این لابی که به طور عمده در وزارت دفاع و شورای امنیت ملی این کشور نفوذ کرده اند، به دنبال استراتژی زنجیره ای هستند.

بدین معنی که دولت آمریکا را تشویق و ترغیب می کنند که یک سلسله از جنگ های بدون وقفه را علیه کشورهای مخالف اسراییل در منطقه خاورمیانه انجام دهد و در این راه، هیچ نوع وقفه و توقیفی صورت نگیرد. لابی افراطی یهودی از این موضع نگران است که در صورت بروز وقفه در اقدامات نظامی آمریکا درمنطقه شرایط داخلی آمریکا و صحنه بین المللی به گونه ای تغییر کند که دولتمردان آمریکایی تمایل خود را برای ادامه این جنگ ها از دست بدهند.

۴) روابط آمریکا با کشورهای اسلامی: این لابی با استفاده از روش ها و وسایل مختلف درصدد تخریب روابط آمریکا با کشورهای عربی و اسلامی است و در این راه نه تنها به دنبال تشدید دشمنی آمریکا با کشورهایی همچون ایران، سوریه و عراق است، بلکه در جهت تخریب روابط سنتی آمریکا با کشورهایی همچون عربستان و مصر تلاش می کند.

حسین قاسمی خانقاهی


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : اقتصاد آمریکا در چنگال صهیونیست‌ها

اقتصاد آمریکا در چنگال صهیونیست‌ها

  • پربازدیدترین ها