چهار شنبه 27 دی 1396 23:41:37

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 13254

تاریخ انتشار : 10/09/1393 - 23:48

المانیتور جزئیات جدیدی از توافق هسته‌‌ای در وین منتشر کرد

آژانس هر زمان که بخواهد می‌تواند از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کند

پایگاه خبری المانیتور جزئیات جدیدی از توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 را در وین منتشر کرد.

آژانس هر زمان که بخواهد می‌تواند از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کند

سوادکوه- "المانیتور" در گزارشی به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد: "ایران بر اساس توافق هفت ماهه موقت با گروه 1+5 تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته را محدود خواهد کرد، به آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی خواهد داد و نیمی از اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی خود را به اکسید جهت تولید سوخت رآکتور تبدیل خواهد کرد".

 

در ادامه این گزارش آمده است: "در این توافق، شش کشور موافقت کردند که در هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار به ایران بدهند و همچنین تعلیق تحریم های تجارت پتروشیمی، فلزات گرانبها و قطعات خودرو ادامه یابد".

 

المانیتور در ادامه می‌نوسید: "بر اساس توافق صورت گرفته، ایران پذیرفته است بیش از نیمی از ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود را به "اکسید" برای سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کند.در واقع قرار است ایران ۳۵ کیلوگرم باقی مانده از ۷۵ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد خود را به اکسید مورد استفاده از سوخت رآکتور تبدیل کند.

 

در ادامه این گزارش آمده است:"ایران دسترسی بیشتر و گسترده‌تری به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات موجود تولید سانتریفیوژ خواهد داد. آژانس اکنون میزان دسترسی به سایتهایی که ایران در آن سانتریفیوژ تولید می‌کند را دو برابر خواهد کرد و این کار را در شکل بازرسی‌های سرزده و ناگهانی انجام خواهد داد یعنی هر زمانی که خودش انتخاب کند".

 

المانیتور گزارش خود را با اشاره به این مطلب به پایان می رساند که ایران تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته را محدود خواهد کرد و  از عملیاتی کردن "آی آر ۲" خودداری کرده و به سانتریفیو "آی آر ۵" گاز اورانیوم تزریق نخواهد کرد و نیز تست گاز "آی آر ۶" را انجام نخواهد داد و نیز "آی آر ۸" در "نیروگاه پایلوت نطنز" نصب نخواهد کرد. این تعهدات همگی تضمین میکند تا در زمان مذاکرات چند ماهه پیش رو برای توافق نهایی همه انواع سانتریفیوژهای ایران به مرحله بعد از تست حرکت نخواهد کرد.

 

لازم به ذکر است خبرگزاری رویترز نیز امروز در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک غربی مدعی شده بود که ایران مقدار بیشتری از اورانیوم غنی‌شده خود با درصد بالا را به سوخت مخصوص رآکتور تبدیل می‌کند.

 

گفتنی است وزارت خارجه کشورمان و یا هیچ یک از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای درباره این  خبرها و  مفاد تمدید توافق هسته‌ای با گروه 1+5 هیچ واکنشی  از خود نشان نداده‌اند.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : آژانس هر زمان که بخواهد می‌تواند از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کند

آژانس هر زمان که بخواهد می‌تواند از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کند