چهار شنبه 02 خرداد 1397 19:26:03

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 12769

تاریخ انتشار : 02/09/1393 - 08:45

گزارش از وین؛

پایان چهارمین سه جانبه ظریف، اشتون و کری/ مذاکرات در سطح معاونین نیز به پایان رسید

چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 در هتل کوبرگ شهر وین پایان بخش روز پنجم مذاکرات هسته ای بود.

پایان چهارمین سه جانبه ظریف، اشتون و کری/ مذاکرات در سطح معاونین نیز به پایان رسید

 سوادکوه- تیم هسته‌‌ای کشورمان به سرپرستی "محمد جواد ظریف" رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بامداد روز سه‌شنبه به منظور دستیابی به توافق جامع هسته‌ای وارد وین شد.گفتنی است دور قبلی این گفتگوها با برگزاری رایزنی سه جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 همچنین رایزنی ایران و گروه 1+5 در مسقط پیگیری شد.

 

 

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به همراه "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سوم آذر 1392 (24 نوامبر 2013) در شهر ژنو در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان "برنامه اقدام مشترک" (توافق ژنو) دست یافتند و این توافقنامه در 30 دی ماه 92 وارد مرحله اجرا شد و از آن پس گفت‌وگوها درباره راه‌حل جامع هسته‌ای تا کنون ادامه دارد.

 

همچنین قرار بود تا 29 تیرماه 93 توافقنامه جامع هسته‌ای حاصل شود اما به دلیل اختلافات موجود و عدم حصول توافق، قرار شد این مذاکرات برای چهار ماه دیگر (سوم آذر 93) تمدید شود.

 

گفته می‌شود میزان و ظرفیت غنی سازی و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در حال حاضر از مهمترین موارد اختلافی بین دو طرف است.

 

اکنون مذاکره کنندگان تلاش می‌کنند تا پیش از پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته‌ای جهت دستیابی به توافق جامع، به این هدف دست یابند؛ هر چند، طبق توافقات قبلی، دو طرف می توانند در موعد مقرر (24 نوامبر برابر 3 آذر) مذاکرات را به مدت 2 ماه دیگر تمدید کنند اما تاکنون طرف های مذاکره تمایلی برای این کار نشان نداده اند و اراده خود را بر رسیدن به توافق در زمان تعیین شده متمرکز کرده اند.

 

نظر به اهمیت این موضوع تمامی اخبار را به صورت لحظه به لحظه در اینجا دنبال کنید:

 

ایستگاه پایانی مذاکرات وین

 

 

- وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت توافق نهایی و کامل هسته ای در حال حاضر ممکن نیست. این  روزنامه آمریکایی در گزارشی از فضای مذاکرات هسته ای در وین نوشت ، یک دیپلمات غربی به خبرنگار این روزنامه گفته است که توافق جامع و نهایی در حال حاضر ممکن نیست.

 

- چهارمین نشست از مذاکرات سه جانبه وزرای خارجه آمریکا و ایران با همراهی کاترین اشتون لحظاتی قبل به پایان رسید.

 

 

- خبرگزاری رویترز: غرب در برابر خواسته های ایران حول موضوع غنی سازی در داخل خاک ایران ، تسلیم جمهوری اسلامی خواهد شد. رویترز در این گزارش نوشته است که در توافق جامع هسته ای ، ایران احتمالا برخی بازرسی ها و شفاف سازی بیشتر را خواهد پذیرفت ، اما از خطوط قرمز خود مبنی غنی سازی صنعتی هرگز عبور نخواهد کرد.

 

- خبرگزاری ایتارتاس به نقل از یک منبع نزدیک به تیم های مذاکره کننده آمریکایی و اروپایی خبر از آماده شدن متن توافق نهایی هسته ای داد.

 

- مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 لحظاتی قبل با چهارمین دیدار سه جانبه وزرای خارجه دو کشور ایران و آمریکا و با حضور کاترین اشتون در حالی پی گرفته شد که در سویی دیگر معاونین ظریف با همتایان خود از سه کشور اروپایی دیدار خود را آغاز کرده اند.

 

 

- یک مقام امریکایی درباره ادامه روند مذاکرات گفت: نمی توانم به مورد خاصی از آنچه در حال اتفاق افتادن است اشاره کنم  اما کارهای جدی بسیاری توسط افراد زیادی در حال انجام است.

 

- از حضور ظریف و عراقچی در ایوان هتل کوبورگ تا کیک مخصوص هتل کوبورگ برای آمریکایی‌ها  

 

ظریف و عراقچی در ایوان هتل کوبورگ

 

 

 

 

کیک هتل کوبورگ برای تیم آمریکایی

 

- وزیر خارجه آمریکا می‌گوید شکافها همچنان باقی است اما به صورت محتاطانه امیدواریم که پیشرفتهایی حاصل شود.

 

 

- چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون ساعت 17.00 به وقت محلی برگزار خواهد شد.

 

 

- اشتاین مایر در بدو ورود به وین و در جمع خبرنگاران گفت:  اگر بخواهیم به نتیجه برسیم فضا اکنون باز است، از نشانه ها و سینگال ها می توان متوجه شد، باید منتظر روزهای بعد ماند.

 

 

 

- خبرگزاری بی بی سی از کنفرانس تلفنی وزیرخارجه آمریکا با همتایان امارات،بحرین،کویت و قطر خبر داد.

 

 

 

- نیویورک تایمز می نویسد: مذاکرات هسته ای وین تنها مربوط به توانایی هسته ای نمی شود بلکه غرور ملی و اعتماد متقابل را نیز در بر می گیرد.

 

 

- وزارت خارجه انگلیس امروز شنبه اعلام کرده است که رسیدن به یک توافق با ایران درباره پرونده هسته ای ایران تا پیش از روز 3 آذر (دوشنبه) همچنان ممکن است؛ اما بی نهایت دشوار به نظر می‌رسد.

 

- در ادامه دیدارهای دوجانبه در خلال مذاکرات وین ، قرار است وزرای خارجه ایران و آلمان با هم دیدار کنند. دیدار محمد جواد ظریف و اشتاین مایر قرار است ساعت 15.30 به وقت محلی برگزار شود.

 

 

 

- منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای در وین به رویترز گفته اند جان کری و محمد جواد ظریف مشغول تهیه پیشنهاد جدیدی با هدف شکستن بن‌بست در گفتگوها بین تهران و 1+5 هستند.

 

 

- معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 به ترتیب ساعت 11 و 12 به وقت وین طی نشست‌های دوجانبه و سه جانبه با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

 

- دیدار وزرای خارجه ایران و اتریش در پنجمین روز مذاکرات هسته‌ای پایان یافت.

 

 

- روز پنجم مذاکرات وین در حالی آغاز به کار کرده است که قرار است وزیرامورخارجه کشورمان ساعت 9:30 به وقت وین با همتای اتریشی خود دیدار کند.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : پایان چهارمین سه جانبه ظریف، اشتون و کری/ مذاکرات در سطح معاونین نیز به پایان رسید

پایان چهارمین سه جانبه ظریف، اشتون و کری/ مذاکرات در سطح معاونین نیز به پایان رسید

  • پربازدیدترین ها