یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 11:35:17

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 12499

تاریخ انتشار : 27/08/1393 - 19:34

سیدهادی حسینی مطرح کرد

تخلف بهره برداران جنگلی با لابی سه شرکت بزرگ مازندران

برداشت بی رویه چوب از جنگل شمال کشور، یک نماینده مازندرانی، برگ دیگری از تخلف بهره برداران جنگل را مطرح کرد که شنیدن آن در صورت صحت مطلب نیاز به پیگیری جدی متولیان استانی و کشور دارد.

تخلف بهره برداران جنگلی با لابی سه شرکت بزرگ مازندران

سوادکوه- برداشت بی رویه چوب از جنگل های مازندران، به شدت مورد اعتراض کارشناسان سازمان جنگل‌ها و مراتع و همچنین مسئولان محیط زیست کشور قرار گرفت.

با برگزاری نشست‌های تخصصی و اعلام خطراتی که متوجه جنگل‌های شمال کشور می‌شد، مسئولان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها برداشت هرگونه چوب از جنگل‌های شمال کشور را مخالف مصالح زیست محیطی دانستند و در خبرهای متعدد نیز اعلام داشتند که تنها به چوب‌های خشک جنگلی اجازه خروج از جنگل داده می‌شود.

هنوز چندی پس از اعلام این اخبار نگذشت که تعدادی از استانداران در یک نشست مشترک با عنوان استان‌های دارنده جنگل‌های هیرکانی و ارسبارانی که با حمایت بهره برداران جنگل همراه بود، اجازه برداشت از جنگل را با رعایت مسائل زیست محیطی دادند.

یادآور می شود، رعایت مسائل زیست محیطی برای حفظ جنگل در تفاهم‌نامه‌ برداشت از جنگل به صورت جدی تذکر داده شده است.

غیر برداشت بی رویه چوب از جنگل شمال کشور، یک نماینده مازندرانی، برگ دیگری از تخلف بهره برداران جنگل را مطرح کرد که شنیدن آن در صورت صحت مطلب نیاز به پیگیری جدی متولیان استانی و کشور دارد.

سیدهادی حسینی موضوع خام فروشی منابع جنگلی مازندران توسط واحدهای بهره بردار جنگل را مطرح کرد.

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه شرکت‌های بهره بردار فعال در جنگل بدون استثنا منابع جنگلی را به صورت خام از استان خارج و به واحدهای فعال خارج از استان انتقال می‌دهند.

این اقدام واحدهای بهره بردار جنگل در حالی انجام می‌شود که پیش از این قاچاقچیان چوب، منابع جنگلی را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دادند.

این نماینده به صراحت از خام فروشی چوب جنگلی شرکت‌های نکا چوب، اشکاتراورز و کارخانه چوب و کاغذ مازندران نام برد.

وی بیان داشت: در تفاهم نامه شرکت‌های بهره بردار از جنگل این موضوع باید قید شود که تنها در حد رفع نیاز خویش و در چهارچوب رعایت مسائل زیست محیطی مجاز به برداشت از جنگل هستند که ظاهراً در این ارتباط قانون و بخشنامه‌ای وجود ندارد که یکی از شرکت‌های بهره بردار همه سهمیه چوب خویش را به صورت خام و سایر شرکت‌ها نیز اقدام به خام فروشی جنگل می‌کنند.

خام فروشی از چوب جنگلی در حالی توسط شرکت‌های بهره‌بردار انجام می‌شود که قاچاقچیان چوب، چوب‌های استحصال شده از جنگل مازندران را در اختیار واحدهای تولیدی استان قرار می‌دادند، به این دلیل که در انتقال چوب با مشکلات و موانع مواجه بودند ولی شرکت‌های بهره بردار با داشتن مجوز‌هایی که به ناحق قانونی است، اقدام به خروج چوب از جنگل‌های مازندران می‌کنند و سهم ایجاد اشتغال مازندران از خام فروشی جنگل نادیده گرفته می‌شود.


منبع : بلاغ
برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 28 آبان 1393 - 11:44
  دادا

  جناب حسینی مردم را چه فرض کردید هی لابی لابی می کنید حضرت عباسی و خدا وکیلی چند تا از نیروهای ستادی خود ت را به شرکت صنایع چوب و کاغذ معرفی کردی اگر دوست داشته باشید اسامی این دوستان حضرتعالی ردیف کنم .

  2 0
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 05 آذر 1393 - 09:40
  مصطفی ربیعی

  تاحالا کجا بودید؟

  0 0
 • پاسخ به نظر شنبه 08 آذر 1393 - 11:39
  'گشنیانی

  بد بخت دامداران که این همه خسارت بابت آبادی جنگل زحمت کشیدند و جریمه دادند

  0 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 17 آذر 1394 - 11:58
  گشنیانی

  همین شرکت های خلاف کار که خودتان بهتر میشناسید درخت جنگل را قطع کرده و زیر خروارها گل مدفون کردند فقط به منافع شخص خودشان این کارها را انجام میدهند کی هست کار آنها را بررسی کند و حساب کتاب کند ولی از دامداران زحمت کش که محافظ درختان هستند بی هرمتی کردند و جریمه گرفتند و از جنگل خارج کردند

  0 0
دیدگاه شما در مورد : تخلف بهره برداران جنگلی با لابی سه شرکت بزرگ مازندران

تخلف بهره برداران جنگلی با لابی سه شرکت بزرگ مازندران

 • پربازدیدترین ها