چهار شنبه 27 دی 1396 03:06:02

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 12402

تاریخ انتشار : 25/08/1393 - 22:51

تخریب آثار تاریخی و گردشگری

پل تاریخی ابو القیص محور سوادکوه در انتظار تخریب شرکت راهسازی

پل تاریخی ابو القیص محور سوادکوه در انتظار تخریب احتمالی شرکت راهسازی برای تعریض محور سوادکوه قرار دارد.

پل تاریخی ابو القیص محور سوادکوه در انتظار تخریب شرکت راهسازی

سوادکوه- فعالیت‌های عمرانی در حوزه‌های مختلف علاوه بر ایجاد رفاه و توسعه با آسیب‌هایی هم همراه است که بررسی آسیب‌ها و منافع آن طرح و خسارات احتمالی باید منطبق بر نیازها و داشته‌ها و برآورد خسارات آینده‌نگرانه باشد و تا حد امکان تلاش شود تا از آسیب‌های آن کاسته شود.

تعریض محور ۱۰۰ کیلومتری سوادکوه که با تاخیر‌ها و قول‌های بدون سر‌انجام مسئولان دولت‌های گذشته و حال حاضر همراه است با جهش قابل توجهی در سرعت حمل و نقل و توسعه در حوزه‌های مختلف را به همراه دارد.

توجه به حریم محور سوادکوه و برنامه‌ریزی برای کاهش آسیب به بافت حاشیه جاده که از میان روستا‌ها و شهرها و برخی اماکن تاریخی عبور می‌کند از مواردی است که عدم توجه به آن، لذت بهره‌برداری از محور تعریض شده را با تلخی همراه می‌کند.

پل تاریخی منطقه ابوالقیص در منطقه شور‌کچال بخش مرکزی سوادکوه که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری از شهر پل‌سفید مرکز شهرستان سوادکوه قرار دارد از جمله آسیب‌هایی است که طرح‌های عمرانی به آن وارد می‌کنند و پسوند ملی بودن طرح نیز بر عدم ورود قوی مسئولان استانی و شهرستانی و عمیق تر شدن برخی مشکلات را به همراه دارد.

DSC00305DSC00301

به گزارش سوادکوه نیوز پل تاریخی ابوالقیص شورک‌چال سوادکوه که در سال ۹۰ به ثبت ملی رسیده است مربوط به دوره قاجاریه است و احداث جاده در طرح ملی تعریض محور سوادکوه و عبور آن از کنار این اثر تاریخی به همراه مشکلاتی که برای این روستا و محیط زیست به وجود آمده است، ایجاد کرد.

*احتمال رانش در روستای شورکچال

محمد رضا صادقی از اهالی روستای شورکچال از احتمال رانش و تغییر مسیر رودخانه به سمت خانه‌های مردم خبر داد و گفت: احداث جاده باعث توسعه می‌شود اما باید از آسیب به اهالی و جاده دسترسی روستائیان جلوگیری کرد.

وی که عضو شورای روستای شورکچال است با اشاره به اینکه چند بار درباره احتمال رانش و آسیب به منازل روستائیان هشدار داده بودیم، افزود: با فعالیت‌های شرکت راهسازی منطقه در چند سال پیش شاهد رانش بودیم و احتمال تکرار آن و خسارت به منازل مردم وجود دارد.

DSC00306DSC00296

*مشکل ۱۰ ساله مردم روستا با فعالیت‌های شرکت راهسازی

یکی از اهالی روستای شورکچال با بیان اینکه حدود ۱۰ سال است که اهالی این روستا با تعریض محور سوادکوه در این منطقه مشکل دارند، گفت: جاده روستا دچار مشکل شده است و عبور و مرور روستائیان با مشکل روبرو است و گل و لای و سنگ در برخی از مواقع عبور و مرور را با مشکل روبرو می‌کند.

علی اشرف مومنی با بیان اینکه مشکلی با تعریض محور سوادکوه نداریم، خواستار حل مشکلات روستائیان شد و با اشاره به مراجعه مسئولان و پاسخ انان درباره ملی بودن طرح، افزود: شرکت سازنده محور سوادکوه در منطقه شورکچال قول آسفالت ۶۰۰ متر از جاده روستای شورکچال را بعد از پایان عملیات تعریض به ما داده است که عملیاتی شدن آن مبهم است.

وی خاطر نشان کرد: با فعالیت عمرانی بدون برنامه مناسب در کنار پل تاریخی، شاهد محو شدن پل تاریخی ابوالقیص خواهیم بود.

*جلوگیری از تخریب آثار تاریخی

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سوادکوه  با اشاره به اینکه در ابتدای فعالیت شرکت راهسازی در اجرای تعریض محور سوادکوه و احتمال آسیب به پل تاریخی ابوالقیص در منطقه شورکچال از آن ممانعت به عمل آوردیم، گفت: در جلسه فنی اداره کل میراث فرهنگی مازندران ۲ گزینه احداث پل روگذر و یا احداث جاده از کنار پل تاریخی مورد بررسی قرار گرفت که گزینه دوم در حال انجام است.

رضا دانش‌زاده با بیان اینکه در راستای کمک به اجرایی شدن طرح ملی تعریض محور سوادکوه همکاری می‌کنیم ولی از آسیب به بناهای تاریخی جلوگیری خواهیم کرد، افزود:در صورت تخریب یا اقدام برای تخریب پل تاریخی منطقه شورک‌چال، بر‌اساس ماده ۵۸۸ مربوط به تخریب بناهای تاریخی اقدام می‌شود.

*حفظ آثار گردشگری برای آیندگان

 ایجاد انفجار برای جاده‌سازی در منطقه شورکچال به زندگی حیوانات و پرندگان نیز آسیب رسانده است و امنیت انان را برای زندگی در منطقه سلب کرد.

فعالیت‌های عمرانی نباید به بهای تخریب آثار تاریخی و گردشگری همراه باشد و مسئولان مرتبط باید برنامه‌ریزی لازم را برای جلوگیری از کمترین آسیب به آن اجرایی کنند، اگر‌چه استفاده بهینه از آثار تاریخی و گردشگری سوادکوه انجام نمی‌شود ولی حفظ آن برای آیندگان باید در اولویت ما قرار گیرد.

DSC00293DSC00300


منبع : سوادکوه نیوز
دیدگاه شما در مورد : پل تاریخی ابو القیص محور سوادکوه در انتظار تخریب شرکت راهسازی

پل تاریخی ابو القیص محور سوادکوه در انتظار تخریب شرکت راهسازی