پنج شنبه 30 فروردین 1397 20:06:19

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
چاپ

کد خبر : 12333

تاریخ انتشار : 24/08/1393 - 20:35

نکات لازم برای ارتباط خوب بین والدین و فرزندان

اگر چه جنبه های تخیلی داستان برای کودکان لذت بخش و مفید است لکن نباید در آن افراط کرد ؛ داستان نباید ترس آور باشد ، داستان باید الگوی صحیح و متناسب با سن کودک را ارائه کند

نکات لازم برای ارتباط خوب بین والدین و فرزندان

سوادکوه- بنا بر گفته مقام معظم رهبری ؛ «انتقال فرهنگ ها و تمدن ها و حفظ اصول و عناصر اصلی یک تمدن و یک فرهنگ در یک جامعه و انتقالش به نسلهای پی در پی به برکت خانواده انجام می گیرد». و برای این مهم به یک ارتباط صحیح و بدون خدشه بین والدین و فرزندان نیاز است .

برای یک ارتباط خوب با فرزندان بهتر است والدین به چند نکته  توجه داشته باشند :

* اهانت و تحقیر کودک ، سرزنش های مداوم و انتقادهای بیجا و به کارگیری تعبیرات غیر محترمانه از مهمترین عواملی هستند که بذر کینه و نفرت را در دل کودک می پاشد .

* نوزاد پس از تولد به ارتباط جسمی با مادر نیاز فراوان دارد ، از این رو نباید ساعات طولانی از مادر جدا بماند . تحقیقات نشان داده است که  از شش ماهگی تا سه سالگی ، حضور مادر نه تنها در رشد عاطفی کودک ، بلکه در رشد بدنی و عقلی او نیز تاثیر بسزایی دارد.

*  در مقایسه بین فرزندان ، کودکی که امتیاز نمی آورد دچار احساس خود کم بینی می شود و اعتمادش را نسبت به پدر و مادر از دست می دهد .

* اگر بیش از حد ، سرعت فراگیری را در فرزندانمان تقویت کنیم ، امکان باروری و تحکیم مفاهیم را در مراحل بعدی کاهش خواهده داد. سرعت اولیه  تشدید آهنگ رشد ، منجر به تاخیر قابل ملاحظه ای در مراحل بعدی می شود .

* هرگز عیب فرزنداتان را در رفتارها بزرگتر از آنچه هست جلوه ندهید و هر گز عیب هایش را نزد دیگران بازگو نکنید .

*  همبازی  شدن با کودک ، علاوه بر این که او را غرق لذت و شادی می کند و صمیمیت را افزایش می دهد ، اعتماد به نفس و احساس  ارزشمندی را در کودک  تقویت می کند .

تحقیقات نشان می دهد که  کودکان پرورش یافته در منزل نسبت به کودکان مهد کودک ؛ ماهانه از رشد قدی بیشتری برخوردارند

* تربیتی که آزادی را به کلی در کودک نادیده بگیرد و انتخاب و میل قلبی را از وی سلب کند و تنها مبتنی بر ترس و آداب خشک و بی روح ظاهری باشد ، نه تنها دوام نمی یابد بلکه در نهایت به رکود و عصیان کودک می انجامد.

یک کارشناس مسائل روانی کودکان در اتریش می گوید : چنانچه در روابط نوزاد با پدر ممنوعیتی ایجاد شود ، نوزاد در حس وفاداری و دوستی دچار نقیصه می شود و در سال های آینده توانایی ارتباط سالم را نخواهد داشت .

* کودکان باید با رنج ها و مشکلات طبیعی زندگی آشنا شوند تا افرادی شکننده ، رفاه زده و پر توقع بار نیایند .

* اگر چه جنبه های تخیلی داستان برای کودکان لذت بخش و مفید است لکن نباید در آن افراط کرد ؛ داستان نباید ترس آور باشد ، داستان باید الگوی صحیح و متناسب با سن کودک را ارائه کند.


منبع : گوهرشاد نیوز
دیدگاه شما در مورد : نکات لازم برای ارتباط خوب بین والدین و فرزندان

نکات لازم برای ارتباط خوب بین والدین و فرزندان

  • پربازدیدترین ها