یکشنبه 03 تیر 1397 14:58:36

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخ و فرهنگ سوادكوه
چاپ

کد خبر : 1149

تاریخ انتشار : 02/01/1395 - 01:00

معرفی کامل سوادکوه+ فیلم و تصویر

معرفی کامل سوادکوه+ فیلم و تصویر

سوادکوه-  سوادکوه(شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی) یکی از شهرستانهای استان مازندران است که با 2441 کیلومتر مربع وسعت در قسمت جنوبی استان مازندران واقع شده است.این شهرستان در دامنه شمالی کوه‌های البرز مرکزی واقع شده که از شمال به شهرستان قائم‌شهر، از جنوب به فیروزکوه، از غرب به شهرستان بابل و از شرق به شهرستان ساری محدود میگردد و از چهار شهر به نامهای پل سفید، زیراب، شیرگاه و آلاشت به همراه روستاهای اطراف آنها تشکیل شده و مرکز آن شهر پل سفید میباشد. فاصله آن با قائمشهر 55 کیلومتر و با فیروزکوه 65 کیلومتر میباشد.
این شهرستان کلاً در منطقه کوهستانی و کوهپایه های البرز مرکزی واقع شده است.از نظر تفکیک جغرافیایی و وضعیت ناهمواریها از جنوب  به طرف شمال از ارتفاع کاسته میگردد، زیرا این شهرستان در دامنه شمالی رشته کوههای البرز مرکزی واقع شده است و هرچه از دامنه‌های فوق به طرف شمال فاصله بگیریم از ارتفاعات کاسته می‌شود تا اینکه در منتهی الیه مرز شمالی شهرستان سوادکوه به قائمشهر متصل میگردد به منطقه هموار و دشتها می‌رسیم.
سوادکوه تا سال 1359 بعنوان بخشی از شهرستان قائمشهر در جنوب آن قرار داشت. اما در سال 1359 طی تصویب‌نامه شماره 6246 مورخ 21/4/1359 بخش سوادکوه به عنوان شهرستان مستقل از قائمشهر مجزا گردید و از این پس در تقسیمات کشوری بعنوان شهرستان مستقل مطرح گردید. مرکز آن شهر پل‌سفید میباشد که در سال 1375 دارای 8700 نفر جمعیت و 6/1 کیلومتر مربع وسعت بوده است. شهرستان سوادکوه در حال حاضر دارای 2441 کیلومتر مربع وسعت و در جنوب شهرستان قائمشهر واقع شده است. این شهرستان از 2 بخش و 6 دهستان و 198 آبادی تشکیل شده است و دارای چهار شهر بنام های پل سفید، شیرگاه، زیراب و آلاشت میباشد.

 

تقسیمات کشوری
شهرستان سوادکوه از دو بخش به نامهای بخش مرکزی وشیرگاه و چهار شهر بترتیب اهمیت۱-پل سفيد ۲-شیرگاه ۳-الاشت و۴-زيراب تشکیل شده‌است. این شهرستان در مجموع از شش دهستان بنامهای سرخ کلا با بیست آبادی، کردآباد، راستوپی با ۶۹ آبادی، ولوپی با ۵۲ آبادی، کسلیان با ۱۷ آبادی، شرق و غرب شیرگاه با ۳۱ آبادی و دهستان لفور با ۲۹ آبادی تشکیل شده‌است.

    بخش مرکزی شهرستان سوادکوه
        دهستان راستوپی
        دهستان سرخکلا
        کردآباد
        ارفعده
        دهستان ولوپی
        دهستان کسلیان

شهر: پل سفید، زيرآب، آلاشت
    بخش شیرگاه
        دهستان شرق و غرب شیرگاه
        دهستان لفور

شهر: شیرگاه
ترتیب اهمیت شهرهای شهرستان سوادکوه بر اساس تقسیمات سیاسی :
 ۱- پل سفید
۲- زیراب
۳- شیرگاه
۴- آلاشت می‌باشد.

مراکز تاریخی و باستانی
کرداباد یکی از روستاهای زیبا در شهر زیراب می باشد که از نظر پوشش گیاهی همچنان بکر مانده و صاحب دو امامزاده به نامهای امامزاده جمال الدین و امامزاده طاهر می باشد که مورد توجه مزدم این منطقه می باشد.

محله قدیم آلاشت
محله قدیمی آلاشت، زادگاه رضاشاه سرسلسله دودمان پهلوی در ۱۸ کیلومتری زیرآب (منطقه سوادکوه) قرار دارد. آلاشت در منطقه‌ای کوهستانی وجنگلی واقع شده و خانه‌های آن اغلب از خشت خام ساخته شده و بام آنها نیز با تخته پوش پوشانده شده‌است. کوچه‌های این محله، باریک، سنگی و شیب تندی دارند. آلاشتی‌ها هر محله از دهشان را به نامی می‌شناسند. زادگاه پهلوی اول در محله پهلوان خلیل قرار دارد که ساختمان آن در اصل دو اشکوبه بوده‌است. اشکوب فوقانی آن در اثر زلزله فروریخته بود که دردوران پهلوی دوم به وسیله سازمان سابق میراث فرهنگی به همان سبک اولیه تجدید بنا شده‌است. این خانه امروزه به عنوان موزه مردم شناسی در خدمت عموم مردم جهت بازدید قرار می‌گیرد.

امامزاده عبدالحق شهر زیراب: این امامزاده ازدیربازبه عنوان یک مکان مقدس برای مردم شهرستان واستان بحساب می‌امده وهرساله شاهدخیل عظیمی ازمهمانان و زایران می‌باشد.هم چنین این امامزاده محل یکی ازبزرگترین میعادگاههای استان مازندران درروزعاشوراست.بگونه ایکه دسته‌های عزاداری ازشهرهاوروستاهای اطراف بسمت شهرزیراب ومحل امامزاده درمرکزشهرروانه می‌گردند.

قلعه کنگلو
این قلعه به فاصله تقریبی ۲۰ کیلومتری در جنوب شرقی دوآب (منطقه سوادکوه) درنزدیکی روستای کنگلو بر بالای صخره‌ای قرار دارد که قسمت اعظم آن با گذشت زمان وعوامل مخرب جوی از بین رفته‌است. نمای خارجی قلعه را یک باروی عظیم سنگی تشکیل می‌دهد که درقسمت میانی و طرفین آن، برج‌های دیده بانی تشکیل شده‌است. فضای داخلی این قلعه با توجه به بقایای آن، مدور و در دو طبقه ساخته شده بود که قسمت عمده آن از بین رفته و در حال ویرانی است.

برج لاجیم
برج لاجیم در شمار آثار زمان تسلط آل زیار بر طبرستان در فاصله سالهای ۳۱۶ الی ۴۴۳ هجری قمری است.
این بنای تاریخی در خارج از یک گنبد مخروطی ساده و ظریف پوشیده شده است که در داخل به حالت مدور تغییر شکل می‌دهد. ورودی این بنای آجری در سمت شرق است و پایه گنبد به وسیله یک ردیف طاق‌نما تزئین شده است. در کمربند زیر گنبد دو کتیبه به خط کوفی و پهلوی بر روی هم قرار گرفته است. این دو کتیبه بشکل زیبایی با آجرهای تراش‌خورده در زمینه‌ای از گچ سفید نصب شده‌اند کتیبه با خط کوفی نام کیا اسماعیل ابوالفوراس شهریار ابن عباس صاحب بنا و تاریخ ۴۱۳ هجری قمری را نشان می‌دهد. جاده دسترسی به روستای لاجیم از شهر زیرآب آغاز می‌شود و پس از طی یک مسافت 27 کیلومتری به سر گردنه مرتفعی می‌رسد که از طبیعت و ارتفاعات جنگلی خارج و به چمنزار و بوته زارهای زیبا بدل می‌گردد. مدتی است که قرار است قسمت های داخلی این برج مورد مرمت قرار بگیرد و در داخل بنا داربستهایی کار گذاشته شده است ولی به طور مسلم هنوز تعمیرات جدی صورت نگرفته. نکته دیگر وجود یک مقبره در داخل بنای برج است. به گفته اهالی این مقبره مربوط به یکی از امام زادگان است. محوطه اطراف برج در واقع فبرستان لاجیم است. که محل تدفین متوفیان روستا است. در این روزها به دلیل در پبش بودن برنامه یادواره گرامیداشت شهدا در لاجیم بنای یادبودی در کنار برج لاجیم در حال ساخت است. هنوز این بنای یادبود کامل نشده است.

پل ورسک
این پل در زمان رضاشاه، بر روی دره ورسک منطقه سوادکوه ساخته شد و در زمان جنگ جهانی دوم به پل پیروزی معروف شد. پل ورسک با دهانه‌ای به طول ۶۶ متر و ارتفاع ۱۱۰ متر یکی از بزرگترین شاهکارهای مهندسی طول خط آهن شمال است.

بابک محله
این محله در نزدیکی یکی از دهات اطراف سوادکوه بوده و نام قدیم ان گلپور ده است.

برج رسکت
برج زیبای رسکت در روستایی به همین نام، از دوران اسپهبدان مازندران که بر روی آن کتیبه‌ای به دو خط پهلوی و کوفی وجود دارد.

برج باوند
برج بسیار زیبای باوند از دوران آل باوند از اسپهبدان مازندران در ابتدای ورودی منطقه سرخ آباد (شامل روستاهای وسیه سر، قلک، پشت کل، زیارت سر، سنگ سرک، ارژنگ سر، وندچال، مالیدره و...) سوادکوه قرار دارد. این برج شبیه مهره رخ در شطرنج است.برج مزبور توسط پرفسور شروین باوند باز سازی شده است.هم اکنون در بین اهالی منطقه فوق به نام گنبد معرف می باشد. برج گنبد ورودی روستاهای زیبا و ییلاقی نظیر وندچال اترگله گرزین خیل مالی دره وسیه سر سنگ سرگ زاهدسرا می‌باشد ییلاقاتی که زادگاه بزرگان زیادی در تاریخ سوادکوه بودند. مردان و زنانی که به اصل و نسب ییلاقی بودنشان افتخار میکردند و همیشه سوادکوهی واقعی بودند.

جاذبه های گردشگری

 غار اسپهبد خورشید(اواخر دوره ساسانی- اوایل اسلامی)، «20 کیلومتری شهر پل سفید، در 2 کیلومتری روستای روانسر »

 قلعه روانسر(دوره ساسانی- اسلامی)، « مشرف به روستای روانسر، دهستان راستوپی »

 قلعه کنگلو(دوره ساسانی- اسلامی)، « 35 کیلومتری شهر پل سفید، مشرف به روستای روانسر، دهستان راستوپی »

 قلعه حسن بور(دوره ساسانی- اسلامی)، « دهستان کسیلیان »

 قلعه مازیار لپور(دوره اسلامی)، « روستای لفورک »

 قلعه چهل در(دوره ساسانی- اسلامی)، « مشرف به روستای روانسر، دهستان راستوپی »

 برج دیدبانی پروفسور شروین باوند(دوره ساسانی- اسلامی)، « دهستان راستوپی، روستای سرخ آباد »

 برج لاجیم(قرن پنجم هجری قمری)، « روستای لاجیم »

 برج آرامگاهی آقا شاه بالو زاهد(قرن نهم هجری قمری)، « روستای دهمیان »

 بقعه پیر شهریار(قرن نهم هجری قمری)، « روستای لمرز »

 آرامگاه اخوت(دوره پهلوی اوّل)، « جاده فیروزکوه حدّ فاصل دوآب و پل سفید »

 پل شاهپور(دوره صفوی)، « 9 کیلومتری جنوب شیرگاه »

 پل جوارم(دوره صفوی)، « در کنار جاده شیرگاه به زیرآب»

 پل شیرگاه(دوره صفوی)، « داخل شهر شیرگاه »

 پل شاه عبّاسی(دوره صفوی- پهلوی)، « روستای ورسک »

 پل ورسک(دوره پهلوی اوّل)، « 35 کیلومتری شهر پل سفید، روستای ورسک »

 پل راه آهن اوریم(دوره پهلوی اوّل)، « روستای اوریم »

 پل بالو(قبل از دوره صفوی)، « در کنار جاده شیرگاه به زیرآب، در حاشیه رودخانه تلار »

 راه باستانی سر تنگه(پیش و بعد از اسلام)، « در کنار جاده منتهی به خطیرکوخ و شهمیرزاد »

 کلیسای اوریم رودبار(دوره پهلوی اوّل)، « پل سفید »

 محلّه قدیمی آلاشت(دوره زندیه)، « روستای آلاشت »

 سه خط طلا(ورسک)، « 3 کیلومتری شهر پل سفید »تصاویری از سوادکوه

Savadkuh_سواد کوه
اسپهبد خورشيد
Savadkuh_سواد کوه
پل سفيد
Savadkuh_سواد کوه
پل شيرگاه
Savadkuh_سواد کوه
كليسای سرخ آباد
Savadkuh_سواد کوه
سه خط طلا
Savadkuh_سواد کوه
برج لاجــیم سوادکوه مازندران
پل ورسک سوادکوه
پل ورسک
پل ورسک سوادوه
پل ورسک (قدیمی ترین پل راه آهن ایران)

برای دیدن کلیپ تصویری معرفی سوادکوه اینجا کلیک کنید.

گفتنی است در خرداد ماه سال جاری شهر شیرگاه از بدنه شهرستان جدا شده و به تنهایی شهرستان جدید سوادکوه شمالی را به وجود آورده است، به همین منظور از کلیه شهروندان سوادکوه شمالی به دلیل اینکه در تقسیمات کشوری این گزارش نام شیرگاه به عنوان یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه آورده شده عذرخواهی می کنیم.


منبع : تبرستان آنلاین
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر جمعه 10 بهمن 1393 - 13:09
    مصطفی

    کردآباد : در حوالی شهر زیراب روستایی به نام کردآباد وجود دارد که به لهجه محلی به آن کردوا گفته می شود . اهالی این محل از مهاجران کرد به این ناحیه هستند . گفته شده طایفه تگمه ساکن در اتو که در گذشته گله دار و عشایر بودند ابتدا از همین کردآباد برخاسته و به حدود اتوی کسلیان آمدند . اصل و ریشه تمام اهالی کردآباد ( پدران آنها ) از کردستان است که در چند صدسال پیش به این نواحی کوچ کرده اند .

    4 2
دیدگاه شما در مورد : معرفی کامل سوادکوه+ فیلم و تصویر

معرفی کامل سوادکوه+ فیلم و تصویر

  • پربازدیدترین ها