یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 01:55:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 11008

تاریخ انتشار : 02/08/1393 - 11:14

جشنواره ملی عسل در سوادکوه شمالی:

رتبه اول مازندران در تنوع عسل کشور/ تقلب در عسل را پررنگ نکنیم

اولین جشنواره ملی عسل در سوادکوه‌شمالی برگزار شد

رتبه اول مازندران در تنوع عسل کشور/ تقلب در عسل را پررنگ نکنیم

سوادکوه-

معاون وزیر جهاد کشاورزی:
منابع طبیعی سهمی را برای زنبورداران در نظر بگیرد/تقلب در عسل را پررنگ نکنیم

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فواید زنبور عسل، گفت: منابع طبیعی سهمی را برای زنبورداران در نظر بگیرد.
حسن رکنی ظهر امروز در اولین جشنواره ملی عسل که در سوادکوه‌شمالی برگزار شد با اشاره به اینکه عرضه تولیدات پروتئینی در ماه محرم بیش از تقاضا است، گفت: تلاش می‌کنیم تا واردات گوشت قرمز را به نصف کاهش دهیم.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با تقدیر از برگزار‌کنندگان جشنواره ملی عسل در شهرستان سوادکوه‌شمالی، افزود: کشور ما از صادر‌کنندگان عسل است و برگزاری جشنواره‌هایی با موضوع عسل موجب شکوفایی اقتصادی و ارز‌آوری کشور و معرفی مناطق می‌شود.

وی با بیان اینکه حضور پزشک و روحانی و اقشار مختلف در بین زنبورداران موجب افتخار ما است، خاطر نشان کرد: در ایستگاه‌های تحقیقاتی برای مقابله با کنه واروآ مطالعات خوبی انجام شده است تا مقاومت زنبور عسل در برابر آن را افزایش دهیم.

رکنی با تاکید بر اینکه در استفاده از داروها برای مقابله با آفت‌های زنبور عسل به دلیل استفاده مردم از آن باید مورد توجه قرار گیرد، بیان داشت: تقلب در تولید عسل را نباید پر‌رنگ کنیم و با برنامه‌ریزی مناسب آزمایشگاه تعیین استاندارد عسل را عرضه کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه زنبور به محصولان باغی صدمه‌ای نمی‌زند، خاطر نشان کرد: منابع طبیعی سهمی را برای زنبورداران در نظر بگیرد.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
آیت الله علی معلمی:
مسئولان بر گسترش تولید عسل طبیعی نظارت کنند


آیت الله علی معلمی با اشاره به لزوم توسعه پرورش زنبور عسل، گفت: مسئولان بر گسترش تولید عسل طبیعی نظارت کنند.
آیت الله علی معلمی ظهر امروز در اولین جشنواره ملی عسل که در سوادکوه‌شمالی برگزار شد با اشاره به اینکه همه موجودات در نظام هستی از الهام الهی برخوردار هستند، گفت: کندوی زنبور عسل به بیت تعبیر می‌شود، چراکه زنبور عسل بعد از پایان روز به آن بر‌می‌گردد.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان به ابعاد مختلف فواید زنبور عسل اشاره کرد و افزود: زنبور عسل علاوه بر تولید عسل، فواید درمانی و دارویی و وظیفه انتقال گرده‌های گیاهان برای تلقیح آن را بر عهده دارد.

وی با تاکید بر لزوم توسعه و تقویت پرورش زنبور عسل خواستار حمایت دولت شد و خاطر نشان کرد: مسئولان برای گسترش تولید عسل طبیعی نظارت و حمایت بیشتری انجام دهند.

آیت الله معلمی با یادآوری اینکه کوه و دشت مازندران شرایط مساعد برای پرورش زنبور عسل را دارد، گفت: زنبور عسل از آنچه که به او الهام شد، تخلف نمی‌کند و ما هم باید در مسیر الهی و اطلاعت پذیری از ولی‌فقیه گام بر‌داریم.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
در اولین جشنواره ملی عسل بیان شد:
رتبه نخست مازندران در تنوع عسل کشور


معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران از رتبه نخست مازندران در تنوع عسل کشور خبر داد.

 علی احسانی ظهر امروز در اولین جشنواره ملی عسل که در سوادکوه‌شمالی برگزار شد با اشاره به شرایط مناسب آب و هوایی مازندران برای پرورش زنبور عسل، گفت:در مازندران ۳ هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی دارویی شناخته شده است که ۲ هزار نوع آن شهد‌زا هستند.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار مازندران بر زمینه‌های اشتغالزایی گونه‌های متنوع گیاهی و شرایط آب و هوایی مازندران تاکید کرد و افزود: با هزینه اندک می‌توان اشتغال‌زایی مناسبی را با استفاده از تنوع آب و هوایی و گیاهی مازندران به‌وجود اورد.
وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از گرده‌افشانی گیاهان توسط زنبور عسل انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: در برخی از گیاهان و میوه‌ها تا ۱۰۰ درصد شاهد گرده‌افشانی آن توسط زنبور عسل هستیم.

احسانی با تقدیر از اعضای ستاد جشنواره عسل و فرماندار سوادکوه‌شمالی برای برگزاری این جشنواره، خواستار استفاده مناسب از ظرفیت ایجاد شده این جشنواره شد و گفت: مازندران رتبه پنجم تولید عسل کشور را دارد که با برنامه‌ریزی‌های لازم می‌توان این رتبه را افزایش داد.

معاون استاندار مازندران با تاکید بر حفظ ظرفیت اشتغال موجود خواستار افزایش سرمایه‎‌گذاری بخش خصوصی در تولید عسل شد و بیان داشت: حمایت از بخش خصوصی در تولید عسل از اولویت‌های ما در بخش جهاد کشاورزی است.


* مازندران رتبه نخست تنوع عسل کشور را به خود اختصاص داده است
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران نیز در جشنواره ملی عسل با اشاره به ذکر نام زنبور عسل در قرآن، گفت: زنبور عسل علاوه بر تولید عسل در گرده‌افشانی که تاثیر گسترده‌ای در طبیعت دارد نیز نقش‌آفرینی می‌کند.
بهروز عطایی‌نژاد با بیان اینکه مازندران رتبه پنجم کشور در تولید عسل را دارد، افزود: مازندران رتبه نخست تنوع عسل کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به صادرات عسل مازندران به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس، خاطر نشان کرد: با حمایت مسئولان در صادرات عسل شاهد توسعه بیشتر فعالیت زنبورداران خواهیم بود.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
صادر کننده و وارد کننده محصولات کشاورزی باید از خانواده بخش کشاورزی باشند


نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به فعالیت ۸۰ هزار خانوار در بخش کشاورزی، گفت: صادر کننده و وارد کننده محصولات کشاورزی باید از خانواده بخش کشاورزی باشند.
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در اولین جشنواره ملی عسل که در سوادکوه‌شمالی برگزار شد با بیان اینکه تولیدات کشاورزی از جهاد کشاورزی و صادرات آن در دست امور بازرگانی بود، گفت: با اختصاص صادرات محصولات کشاورزی به جهاد کشاورزی دغدغه کشاورزان و فعالان دام و طیور رفع شد.
ناصر صالحی‌نسب با بیان اینکه ۸۰ هزار خانوار در تولیدات کشاورزی فعالیت می‌کنند، افزود: صادر کننده و وارد کننده محصولات کشاورزی باید از خانواده بخش کشاورزی باشند.

وی با تاکید بر اینکه تولید موم هم از مهمترین تولیدات مربوط به زنبور عسل و برای درمان عفونت و زخم موثر است، خاطر نشان کرد: دولت به زنبورداران برای تولید بیشتر عسل کمک کند.

* انبوه جنگل و تنوع گیاهی مازندران برای اشتغالزایی برنامه‌ریزی شود

نماینده سوادکوه، سوادکوه‌شمالی، قائم‌شهر، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی با تقدیر از برگزار‌کنندگان جشنواره ملی عسل در سوادکوه‌شمالی، گفت: خروجی این جشنواره را باید با پیگیری برنامه‌ریزی شده به دست آورد و آن را عملیاتی کرد.
سید هادی حسینی خواستار استفاده بهینه از انبوه جنگل و تنوع گیاهی مازندران برای اشتغالزایی شد و افزود: عسل با نام منطقه و با برند خود را به دیگران معرفی کنیم.
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: جنبه‌های مختلف عسل منطقه را شناسایی و برای تقویت آن برنامه‌ریزی کنیم.


منبع : سوادکوه نیوز
دیدگاه شما در مورد : رتبه اول مازندران در تنوع عسل کشور/ تقلب در عسل را پررنگ نکنیم

رتبه اول مازندران در تنوع عسل کشور/ تقلب در عسل را پررنگ نکنیم

  • پربازدیدترین ها