چهار شنبه 30 خرداد 1397 02:14:18

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 10927

تاریخ انتشار : 01/08/1393 - 09:31

مخبر فراکسیون ورزش مجلس اعلام کرد:

صدا و سیما مجبور است پول فوتبال را بدهد/ تلویزیون از کنار این فوتبال بی کیفیت چند صد میلیارد پول در می‌آورد؟

سید هادی حسینی مخبر فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی پس از بروز اختلافات میان رسانه ملی و فدراسیون فوتبال بابت حق پخش تلویزیونی مسابقات موضع صریح فراکسیون ورزش را اعلام کرد.

صدا و سیما مجبور است پول فوتبال را بدهد/ تلویزیون از کنار این فوتبال بی کیفیت چند صد میلیارد پول در می‌آورد؟

سوادکوه-مخبر فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی با حمایت از تصمیم فدراسیون فوتبال مبنی بر جلوگیری از ورود دوربین‌های تلویزیونی به ورزشگاه های کشور به دلیل عدم امضای قرارداد حق پخش تلویزیونی از سوی صدا و سیما در این رابطه گفت:« تا وقتی رسانه ملی حق واقعی فوتبال را قبول نکند باید فدراسیون فوتبال بر تصمیم خود پابرجا بماند چون  قانون حق پخش یکی از روش های درآمدزایی فوتبال است از این رو نمی توان به فدراسیون فوتبال خرده گرفت که چرا جلوی پخش تلوزیونی مسابقات فوتبال را گرفته است.»

سید هادی حسینی مخبر فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی پس از بروز اختلافات میان رسانه ملی و فدراسیون فوتبال بابت حق پخش تلویزیونی مسابقات موضع صریح فراکسیون ورزش را اعلام کرد و ضمن حمایت از مجموعه مدیریت فوتبال به سوالات به وجود آمده در این جریان پاسخ داد، موضع گیری صریح حسینی می تواند برگ برنده فدراسیون فوتبال به حساب آید چون حالا به نظر مجلس هم به حمایت از فدراسیون فوتبال در این ماجرا قد علم کرده است.
 
دلیل حمایت فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی از موضع فدراسیون فوتبال در قبال رسانه ملی چیست؟ آیا نظر کارشناسی در این موضع گیری لحاظ شده است؟
 
دقیقا بر اساس نظر کارشناسی می گوئیم که فدراسیون فوتبال با منطق این کار را انجام داده است، وقتی ما در مجلس دولت را از کمک مالی به باشگاه های فوتبال منع کردیم باید به این فدراسیون و باشگاه ها برای درآمدزایی کجوز بدهیم، آنها همانند تمام کشورهای دنیا می خواهند کالای تولیدی خود را به تلویزیون بفروشند، این اصل بی انصافی است که تلویزیون بابت خرید و استفاده از این محصول پول ندهد. چطور تلویزیون بابت یک سریال میلیاردها تومان هزینه می کند حالا فوتبال همانند یک فیلم سینمایی نیاز به پول دارد اگر آنها می خواهند از این امتیاز استفاده کنند باید پول هم پرداخت کنند.
 
اما مسوولان رسانه ملی معتقدند رقم درخواستی فدراسیون فوتبال بیش از اندازه زیاد است، در صورتی که فدراسیون فوتبال می‌گوید این رقم منطقی است؟ نظر شما و مجلس در این رابطه چیست؟
 
من و همکارانم در مجلس معتقدیم که پولی که فدراسیون فوتبال از صدا و سیما طلب کرده است رقم زیادی نیست. حق پخش تلویزیونی یکی از منابع درآمدی فوتبال و باشگاه است، مگر می شود که ما بگوییم آنها نباید رقم زیادی دریافت نکنند؟ مگر کسی به صدا و سیما می گوید فلان مبلغ را بابت یک تیزر تلبیغاتی دریافت کند که حالا انتظار دارند برای فوتبال رقم تعیین کنند. مگر تلویزیون مبلغ کمی بابت آگهی های بازرگانی خود در جریان بازی های فوتبال از مشتریان خود دریافت می کند که حالا معتقدند که باید رقم پرداختی بابت حق پخش تلویزیونی کم باشد.
 
اما باید پذیرفت که در این میان مردم بازنده اصلی خواهند بود، مردم حق تماشای فوتبال را دارند این دعوا به سود هواداران فوتبال نیست؟
 
مردم حق دارند اما وقتی صدا و سیما نمی خواهد واقعیت را قبول کند چاره ای نیست! مطمئن باشید اگر این روند ادامه داشته باشد مردم هم متوجه می شوند که حق با فوتبال است.شما مطمئن باشید اگر اعتراض ها بالاتر برود صدا و سیما مجبور می شود از مواضع خود عقب نشینی کند. من امیدوارم فدراسیون فوتبال و شخص علی کفاشیان بر سر حرف خود بماند و همچنان در برابر صدا و سیما مقاومت کند. یقین داشته باشید که مقاومت در این جریان به سود فوتبال ایران و باشگاه ها تمام خواهد شد.
 
در این مساله ضعف قانون گذاری هم احساس می شود، اگر مجلس در قانون موضوع حق پخش را لحاظ کرده بود، این اتفاقات هرگز روی نمی داد و صدا و سیما مجبور بود حق پخش تلویزیونی مسابقات را به فدراسیون فوتبال پرداخت کند؟
 
اشکال کار همین جاست، آن روز که ما در قانون آوردیم که صدا و سیما 40 درصد از درآمدهای خود از این کانال را به عنوان حق پخش تلویزیونی به فدراسیون فوتبال پرداخت کند دوستان صدا و سیما رایزنی کردند و با اصرار فراوان مانع این تصویب این قانون شدند تا پولی بابت حق پخش تلویزیونی پرداخت نکنند حالا این نتیجه کار شده است. اگر آن روز دوستان ما در رسانه ملی این مطلب را قبول می کردند حالا مشکل به این حد بالا نمی گرفت اما مقاومت آنها زمینه این اتفاقات را به وجود آورد به همین دلیل حالا باید تلویزیون فدراسیون را متقاعد کند تا اجازه ورود دوربین ها از سوی آنها صادر شود.
 
اما تبعات این کار به ضرر طرفین خواهد بود، بنا به گفته مسوولان فدراسیون فوتبال تداوم این شرایط خسارت های مالی زیادی برای فوتبال خواهد داشت مثلا ممکن است اسپانسر مسابقات از ادامه  همکاری با فدراسیون فوتبال صرفنظر کند، از آن طرف صدا و سیما پیام های بازرگانی خود را از دست خواهد داد؟
 
مهم نیست که اسپانسر از ادامه کار انصراف دهد، مهم اینست که حق به حقدار می رسد. شما مطمئن باشید اگر یک فصل فدراسیون اجازه ورود دوربین ها به ورزشگاه را ندهد هرچند ممکن است قراردادش با شرکت اسپانسر لغو شود اما قطعا می تواند رقم درخواستی خود را از صدا و سیما بگیرد. شما فکر می کنید عدم پخش بازی استقلال و پرسپولیس برای صدا و سیما کم هزینه خواهد بود، وقتی دویست هزار نفر پشت در ورزشگاه آزادی بمانند چون این بازی پخش تلویزیونی نمی شود آنگاه رسانه ملی مجبور می شود رقم درخواستی را پرداخت کند. مطمئن باشید با این تصمیم فدراسیون فوتبال ورزشگاه های ما مملو از جمعیت خواهد شد چون دیگر کسی نمی تواند در خانه اش بازی را تماشا کند آنگاه صدا و سیما مجبور است حق فوتبال را پرداخت کند.
 
با این رویه سرنوشت یکی از پر ببینده ترین برنامه های رسانه ملی هم در هاله ای از ابهام قرار دارد؟ برنامه 90 با این وضعیت با مشکل جدی رو به رو خواهد شد؟
 
دقیقا همین اتفاق خواهد افتاد. شما تا به حال با خود فکر کرده اید که صدا و سیما از این فوتبال چه درآمدی داشته است؟  واقعیت اینست که صدا و سیما بابت دعوای فوتبالیست ها، دعوای مربیان پول در می آورد، وقتی صدا و سیما نتواند دعواهای فوتبال را پوشش بدهد آنگاه منابع درآمدزایی هم از بین خواهد رفت بعد می بینیم که همین دوستانی که امروز در برابر عدم پرداخت حق پخش تلوزیونی مقاومت می کنند با دل و جان به دنبال امضای قرارداد می آیند. واقعیت تلخ است اما صدا و سیما خودش بهتر می داند که رقم واقعی آنچنان هم که خود می گوید زیاد نیست بلکه رقم واقعی همین است.
 
اما مسوولان رسانه ملی می گویند فوتبال ایران آنقدر با کیفیت و استاندارد نیست که چنین رقمی را پرداخت کنند؟ 
 
اصلا فوتبال ایران بی کیفیت و بدون استاندارد آنها این رقم را برای کالای خود تعیین کرده اند یا صدا و سیما خریدار است یا اینکه اعتقادی به این فوتبال ندارد. اگر دوستان خریدار هستند باید با خوب و بدش کنار بیایند آنها تعیین کننده قیمت نیستند چون فروشنده مجموعه دیگری است که او قیمت را معین می کند. مگر دوستان از همین فوتبال بی کیفیت میلیاردها تومان درآمد زایی نمی کنند پس چگونه حاضر نیستند این رقم را پرداخت کنند؟ صدا و سیما هرچقدر فوتبال ایران را ذلیل کند درآمد خود را بیشتر می کند پس باید به فدراسیون فوتبال هم حق بدهیم که به دنبال درآمدزایی از این روش باشد.
 
گفته می شود نمایندگان مجلس قصد دارند در جلسات هفته آینده فراکسیون ورزش از فدراسیون فوتبال در این ماجرا حمایت کنند و به این مساله ورود کنند؟ 
 
ما جایی که باید عملکردها را نقد کنیم به موقع وارد عمل می شویم و زمانی که نیاز به حمایت باشد به ماجرا ورود می کنیم، این بار حق را به فدراسیون می دهیم به همین دلیل هفته آینده با نمایندگان و اعضای فراکسیون در این رابطه جلسه خواهیم داشت و قطعا با ارائه راهکاری به مجموعه فدراسیون فوتبال کمک خواهیم کرد تا در این مسیر به نتیجه ای مورد نظر خود دست پیدا کنند. البته باید به نقش مهم رسانه ها هم در این رابطه اشاره کنم که آنها می توانند به فوتبال کمک کنند تا حق خود را از رسانه ملی دریافت کند.

منبع : رجا نیوز
دیدگاه شما در مورد : صدا و سیما مجبور است پول فوتبال را بدهد/ تلویزیون از کنار این فوتبال بی کیفیت چند صد میلیارد پول در می‌آورد؟

صدا و سیما مجبور است پول فوتبال را بدهد/ تلویزیون از کنار این فوتبال بی کیفیت چند صد میلیارد پول در می‌آورد؟

  • پربازدیدترین ها