پنج شنبه 31 خرداد 1397 16:42:34

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 10884

تاریخ انتشار : 30/07/1393 - 14:09

روحانی در جمع مردم استان زنجان:

درس کربلا درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است/ ما از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد

رئیس‌جمهور در جمع مردم استان زنجان گفت: با تصمیماتی که در شورای اداری فردا جزییاتش اعلام خواهد شد 71 پروژه برای استان زنجان ظرف سال 93 و 94 اجرایی و به اتمام خواهد رسید.

 درس کربلا درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است/ ما از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد

سوادکوه-رئیس‌جمهور در جمع مردم استان زنجان با اشاره به قیام امام حسین(ع) اظهار داشت: آنچه باید از کربلا بیاموزیم این که یکدیگر را به خیر و صلاح و عمل صالح دعوت کنیم و اگر فردی از مسیر هدایت فاصله گرفت آن را از منکر و منکرات دور کنیم.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان گفت: یک نکته مهم در مسئله امر به معروف و نهی از منکر این است که این موضوع اختصاص به هیچ فرد، جناح و یا دسته خاصی ندارد و هیچ کس نمی‌تواند بگوید من عامر به معروف و ناهی از منکرم و هیچ کس نمی‌تواند جناحی را به عنوان عمل کننده به منکر متهم کند. 
 
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که اصل قانون اساسی راجع به امر به معروف و نهی از منکر است تصریح کرد: ما باید یکدیگر را به خیر و نیکی دعوت کنیم، امر به معروف و نهی از منکر طبق آموزه‌های اسلام یک عمل همگانی و متقابل است یعنی باید شما بنده را به معروف دعوت و از منکر نهی کنید من هم باید در برابر شما همین تقاضا را داشته باشم یعنی عمل متقابل. 
 
وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است یعنی کشوری متشکل از 77 میلیون آمر به معروف و ناهی از منکر. 
 
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد:عمل متقابل است که من شما را به خیر و شما بنده را به خیر و صلاح دعوت می‌کنید مبادا روزی کلمه امر به معروف و نهی از منکر که باید وسیله ارتباط نزدیک‌تر جامعه به یکدیگر باشد تبدیل به حربه‌ای شود برای تفرقه. 
 
وی افزود: طبق آیه اول پیوند ولایت، پیوند محبت، پیوند اخوت و این که هر کس نسبت به دیگری حالت سرپرستی دلسوزانه داشته باشد همه نسبت به هم پیوند ولایت کنیم و آنگاه امر به معروف و نهی از منکر در اصل قانون اساسی هم در پایان این اصل به همین آیه شریفه اشاره شده است.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان گفت: من خیلی دوست دارم که پایان کار مجلس شورای اسلامی در مسئله امر به معروف و نهی از منکر انسجام بیشتر جامعه وحدت جامعه و هدایت کل جامعه به سمت نیکی باشد از دیدگاه اسلام یک گروه عامر به معروف نیستند همه مردم همه مسلمانان وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را بر دوش دارند، مباد فردا که نخواهد بود تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما ناامنی آغاز شود.  
 
وی گفت: اساس معروف امنیت است، اساس معروف برادری است، اساس معروف کرامت انسانی است، اساس  معروف احترام به یکدیگر است و مباد و مباد که منکر را تنها به یک مسئله خلاصه کنیم دروغ را منکر نپنداریم تهمت را منکر نپنداریم، رشوه خواری را منکر نپنداریم، بورسیه‌های تقلبی را منکر نپنداریم.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان تصریح کرد: از صبح تا شب فقط یک مسئله و آن بد حجابی را به عنوان منکر مطلق تلقی کنیم، عزیزان من زنان ایران زنانی مسلمان با عفت و همه آن ها طرفدار حجاب هستند، چند نفر در این کشور خودشان را متولی اخلاق مپندارند درس عاشورا برای ما آن است همه باید دنبال امر به معروف و نهی از منکر باشیم که قیام امام حسین(ع) برای همین بود و بدانیم باید کاری کنیم جوان‌های ما شغل داشته باشند.  
 
وی ادامه داد: به اعتقاد من طلبه در حدی که از آموزه‌های اسلام می‌فهمم منکری بالاتر از بیکاری و فقر نیست بیاییم، دست به دست هم دهیم با فقر مبارزه کنیم، به زندگی مردم توجه کنیم، برای جوانان عزیز ما که فردا از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند به عنوان جوانان عزیز اندیشمند و صاحب نظر و متخصص شعل و کار فراهم کنیم اگر می‌خواهیم معروف را ترویج بدهیم اولین معروف توسعه در این کشور است. 
 
روحانی تاکید کرد: کشور ما باید در مسیر توسعه قرار گیرد چرا ایرانی مسلمان به یک کشور صنعتی غربی برود و حسرت زندگی آنها را داشته باشد، چه چیز ما کمتر از آن‌هاست ایرانی دارای استعداد ایرانی دارای هوش ایرانی دارای محیط علم و دانش سرزمین ما سرزمین معادن سرزمین برکت توسعه انسانی ما در این کشور توسعه فیزیکی ما همه چیز در کنار هم قرار گرفته است چرا به اختلاف دامن می‌زنید؟ 
 
رئیس‌جمهور کشورمان گفت: یکی از بالاترین منکرات اختلافات و تفرقه است. نگذاریم در جامعه ما تفرقه و اختلاف رخنه کند نگذارید شکاف در جامعه ما ایجاد شود، یک عده گویی زندگی‌شان تنها در شکاف است شکاف تفرقه بین مردم و دولت شکاف و تفرقه بین مردم با مردم شکاف و تفرقه بین این جناح و آن جناح بگذریم اگر اشکال و گناهی بوده دامن نزنیم به تفرقه.  
 
دکتر روحانی اضافه کرد: ما تابع همان حسین بن علی(ع) هستیم که توبه حر را هم قبول کرد و پذیرفت. من در جامعه کسی را نمی‌یابم که گناهی بالاتر از گناه حر در روز دوم محرم و اول محرم سال 61 هجری قمری مرتکب شده است و عظیم الشانی را در تاریخ بعد از پیغمبر و امیرمونین چون حسین بن علی نمی‌یابم این حسین بزرگ تاریخ در برابر سری که حر خم کرد گذشت و او را در آغوش کشید و به او در نهایت گفت انت حر فی الدنیا انت حر فی الاخره ما درس برادری درس محبت درس اتحاد و وفاق را از حسین بن علی بیاموزیم به هم نزدیک‌تر شویم دست به دست هم دهیم دنیای امروز در این منطقه شما شاهدید که تفرقه در میان مسلمان‌ها چه می‌کنید ببینید یک عده ناآگاه را به توهش دعوت کرد ند و در منطقه ما در عراقش در شامش در لبنانش در افغانستانش در یمنش یک عده هر روز جنایت و آدم کشی به نام جهاد و اسلام به ناروا به راه انداخته‌اند درس ابی عبدالله به ما درس برادری وحدت گذشت و قبول توبه از یکدیگر است درس کربلا برای ما درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است. 
 
وی تاکید کرد: شما می‌دانید که شب تاسوعا همان شب تاسوعایی که بزرگترین مراسم رو شما در زنجان به پا می‌کنید که مایه غرور و افتخار همه ایرانیان است یا ابوالفضل شما ایران را به حرکت وامی‌دارد یا قمر بنی هاشم شما در دل‌ها آشوب عشق به پا می‌کند در همان شب تاسوعایی که مورد تکریم شماست شما می‌دانید که امام حسین خیمه‌ای را به پا کرد و عمر سعد را دعوت به مذاکره کرد امام حسینی که آگاهه امام حسینی که می‌داند فردا و پس فردا ایام شهادت او و یارانش است امام حسینی که می‌داند خون او و یارانش توسط همین عمر سعد و یاران نادانش ریخته می‌شود اما به دنیا اتمام حجت کرد شب تاسوعا ساعت‌ها با عمر سعد مذاکره کرد تا مسئله به جنگ پایان نیابد.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان بیان کرد: نه امام حسین(ع) از جنگ می‌ترسید نه از شهادت که به استقبال شهادت می‌شتافت اما به ما یاد داد که حتی با دشمن حتی با خشم ما باید به گونه‌ای رفتار کنیم که منطق دنیا ما را پیروز در صحنه مذاکره بداند ما در سایه تعامل سازنده امروز با قدرت‌های بزرگ مذاکرعه می‌کنیم در اولین قدم‌ها در سال گذشته ما به پیروزی‌های قدم اول دست یافتیم ما امید ما به خداوند اتکای ما به ارواج طیبه ائمه هدی علیه السلام و توجهات حضرت ولی عصر است اما پشتیبانی شما مردوم هدایت مقام معظم رهبری به عنوان پشتوانه اصلی مذاکرات ما هست ما به تعامل سازنده با جهان و به مذاکره برای حل مشکلات مردم به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.  
 
دکتر روحانی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران بداند ما از حق مردم حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد اما در عین حال با همه قدرت در پی آنیم تا دیوار ظالمانه تحریم را برای همیشه از میان برداریم.  
 
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی افزود: درود بر همه شما مردم، مردم بزرگ و غیور زنجان گرچه دولت به عنوان خادمان شما هر قدمی بردارد در برابر ایثار و کرامت و در صحنه بودن شما کاری انجام نداده است ما به زنجان آمدیم تا چهره نورانی ولایت مدار شما را زیارت کنیم ما به زنجان آمدیم تا پیشنهادات شما و مطالبات شما را بشنویم ما به زنجان آمدیم تا با هم بنشینیم و برای توسعه فردای زنجان با هم هم فکری کنیم.  
 
وی گفت: ما ان شالله به حول قوه الهی با تصمیماتی که در شورای اداری فردا جزییاتش اعلام خواهد شد 71 پروژه برای استان زنجان انشالله ظرف سال 93 و 94 اجرایی و به اتمام خواهد رسید.  
 
دکتر روحانی اظهار داشت: مبلغ 387 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها مد نظر قرار دادیم به خاطر وضع هوا است که نمی‌توانیم قول بدیم این پروژه ها را امسال تمام کنیم لذات قول ما این است که در سال 94 همه این طرح ها به اتمام خواهد رسید و مردم زنجان از این طرح‌ها استفاده خواهند کرد.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: چند طرح مهم دیگر هست که ان شالله و به حول قوه الهی در طول مدت دولت یازدهم که کمتر از سه سال از عمر این دولت باقی مانده است ان شالله اون‌ها را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.  
 
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی مطرح کرد: اولین طرح دو خطه کردن راه آهن زنجان قزوین خواهد بود، من در تهران در جمع وزرا این طرح را به عنوان طرح اولویت‌دار اعلام کردم و وزارت راه را مکلف کردم که کار این پروژه را شروع کند و آغاز کند ان شالله استاندار و مسئولین استان این طرح را دنبال خواهند کرد.  
 
وی خاطرنشان کرد: مورد دوم توسعه دانشکده‌های صنعتی در استان زنجان است برخی از رشته‌های مهندسی در این استان وجود دارد برخی از رشته‌های مهندسی مهم که مورد نیاز این استان در این استان نیست ان شالله دانشکد ه‌های لازم در این زمینه طراحی خواهد شد و ظرف سه سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.  
 
دکتر روحانی تصریح کرد: طرح سوم گازرسانی به روستاهایی است که امروز از نعمت گاز برخوردار نیستند 320 روستای بالای 20 خانوار وجود دارد در این استان که لوله کشی گاز به آن‌ها نرسیده برنامه ریزی و طراحی شده از همین امروز ان شالله این طرح‌ها شروع می‌شود و ما ان شالله کل این پروژه را طرف سه سال اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.  
 
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تاکید کرد: ان شالله استان زنجان جزو اولین استان‌هایی خواهد بود که همه روستاهایش دارای نعمت گاز خواهند بود.  
 
وی گفت: مسئله چهارم این که این استان به عنوان یکی از مراکز چهار راه کشور استان‌های مختلف را به هم متصل می‌کند و دارای استعدادهای فراوان از جمله در زمینه انرژی است ان شالله این استان را توسعه خواهیم داد.  
 
دکتر روحانی افزود: ما مشکلاتی که در این زمینه بوده در تهران بحث کردیم مشکلات اجرای این برنامه تقریبا حل و فصل شده نیاز به فاینانس داده مسئله فایناس حل و فصل شده ان شالله این پروژه بزرگ به حول قوه الهی ادامه پیدا خواهد کرد و طرح بعدی که برای استان زنجان مد نظر است استان زنجان به عنوان یکی از قطب‌های الکترونیک و آی تی کشور باشد.
 
وی ادامه داد: مسئله بعدی این که در استان زنجان برای آبیاری تحت فشار در سال‌های گذشته قدم‌هایی برداشته شده اما در این دولت ظرف امسال تا پایان سال آینده یعنی سال 94 ان شالله 25 هزار هکتار زمین کشاورزی تحت برنامه آبیاری مدرن و تحت قشار قرار خواهد گرفت.  
 
رییس‌جمهور کشورمان ادامه داد: مسئلعه بعد این که ان شالله برای زنجان منطقه ویژه اقتصادی دولت مد نظر قرار داده و لایحه‌اش به مجلس داده شده است.  
 
وی افزود: از هم اکنون به مسئولین و استاندار ابلاغ می‌کنم که این طرح را آغاز و شروع کند در زنجان ان شالله و مسئله آخر این که استان زنجان تبدیل شود به نقطه آمادبرای کشور مخصوصا مناطق مرکزی و غربی کشور. 
 
حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تاکید کرد: ان شالله همه این طرح ها به حول قوه الهی که من در محضر شما اعلام کردم در تهران در سطح وزرا ما در جمع وزرا مورد بحث قرار دادیم و تصویب کردیم و ان شالله همه این‌ها را شروع می‌کنیم و به کمک شما مردم و مسئولین استان ظرف سه سال پیش رو همه آن‌ها به اتمام خواهد رسید و عملیاتی و اجرایی خواهد شد.  دیدگاه شما در مورد : درس کربلا درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است/ ما از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد

 درس کربلا درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است/ ما از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد

  • پربازدیدترین ها