یکشنبه 26 آذر 1396 23:11:31

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 10757

تاریخ انتشار : 28/07/1393 - 11:41

بازخوانی مطالبات رهبری از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

تأکید بر مقابله حکیمانه با «واقعیت» تهاجم فرهنگی/ رصد و شناخت پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی ضروری است

رهبر انقلاب می‌فرمایند: «کار و ابتکار اساس برخورد حکیمانه با مقوله‌ تهاجم فرهنگی است. باید با تلاش مبتکرانه به مقابله با این مقوله پرداخت که در این زمینه مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است.

تأکید بر مقابله حکیمانه با «واقعیت» تهاجم فرهنگی/ رصد و شناخت پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی ضروری است

سوادکوه-مقام معظم رهبری برای نخستین بار در سال 69 به مفاهیم «تهاجم فرهنگی» و به‌تبع آن «شبیخون فرهنگی» اشاره کردند و در تمام این سالها تلاش‌های زیادی برای گفتمان‌سازی حول این دو موضوع اساسی صورت گرفته است.

در یک برداشت ساده و سرراست «تهاجم فرهنگی» یعنی برنامه‌ریزی برای حمله به باورها و اعتقادات و ارزش‌های یک ملت و «شبیخون فرهنگی» یعنی تهاجمی که کسی متوجه آن نمی‌شود و به‌یک‌باره سوژه (فاعل) تهاجم در غفلت کامل ابژه (مفعول)، به‌شکلی ناجوانمردانه ضربات کاری خود را وارد می‌کند.

در سال 69 رهبر انقلاب نخستین سخنان و ایده‌ها را به‌منظور تعیین استراتژی نرم دشمن در مواجهه با جمهوری اسلامی طرح کردند و این زمانی که بود بسیاری از اذهان و اندیشه‌ها در این خصوص کاملاً مسکوت مانده بود؛ حتی به‌اصطلاح روشن‌ترین افکار!

رهبر انقلاب در طول این 24 سال که از طرح این مفاهیم می‌گذرد هیچ‌گاه «تهاجم فرهنگی» و پرداختن به واقعیت آن را از ادبیاتشان حذف نکردند و در شرایط مختلف و به‌فراخور مناسبات مرتبط به این موضوع اشاره‌های جدی داشته‌اند. ایشان سال گذشته در دیدار با اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بعد از گذشت 23 سال از نخستین روزهای طرح این مفهوم، ابعاد جدید در خصوص مقابله با این تهاجم را گوشزد کردند. بخش سوم «بازخوانی مطالبات رهبری از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی» در خبرگزاری تسنیم به همین ابعاد در دیدار اخیر ایشان با اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی می‌پردازد:

مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان و اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در آذرماه سال 92 از «تهاجم فرهنگی» با عنوان یک «واقعیت» نام بردند و توجه اعضای این شورای‌عالی را به این واقعیت مهم جلب کردند. ایشان با اشاره به سخنان چهره‌های فرهنگی و سیاسی کشورهای مختلف ــ از جمله کشورهای اروپایی ــ درباره‌ تهاجم فرهنگی آمریکا علیه دیگر فرهنگ‌ها افزودند: «واقعیتی که سال‌ها قبل آن را گوشزد می‌کردم، هم‌اکنون عینیات انکارناپذیری یافته است».

رهبر انقلاب سپس به برخی از این عینیات غیرقابل انکار اشاره کردند و «فعالیت حداقل صدها رسانه‌ صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران» را از جمله آنها دانستند.

ایشان در ادامه افزودند: «برخی بازی‌های رایانه‌ای و اسباب بازی‌های وارداتی از جمله مصداق‌هایی هستند که در ترویج رفتار و سبک زندگی غربی در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی تأثیرگذاری می‌کند».

رهبر انقلاب که همواره به‌دنبال نشان دادن آسیب‌ها، به راهکارهای آنها هم اشاره می‌کنند در خصوص برخورد و مقابله با آنچه که «واقعیت تهاجم فرهنگی» خواندند، به دو موضوع محوری پرداختند: نخست، «کار» و دیگری «ابتکار». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این دو ابزار را «اساس برخورد حکیمانه با مقوله‌ تهاجم فرهنگی» دانستند. ایشان در این باره توضیح دادند: «باید با تلاش مبتکرانه به مقابله با این مقوله پرداخت که در این زمینه مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه به وزارت ارشاد توصیه‌ مؤکّد کردند: «تولید کتاب، ترجمه‌ کتاب‌های مفید، تولید فیلم‌های سینمایی جذاب با تکیه بر ظرفیت‌های بالای ساخت فیلم، تولید بازی‌های رایانه‌ای مفید، ترویج بازی‌های پرتحرک و تولید اسباب بازی‌های معنادار و جذاب را در دستور کار قرار دهد».

رهبر حکیم انقلاب اسلامی سپس با دست گذاشتن بر مسئله «زمان» در نشان دادن عکس‌العمل‌های مناسب در برابر صور گوناگون این تهاجم خاطرنشان کردند: «رصد و شناخت دقیق پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی قبل از ورود به ایران ضروری است؛ دیر فهمیدن و دیر جنبیدن  مشکل‌آفرین است، بنابراین باید به‌موقع و حکیمانه برخورد کرد».

ایشان در بخش پایانی توضیحات‌شان درباره موضوع «تهاجم فرهنگی» راه بروز هرگونه برخورد غیراندیشمندانه را گرفته به تبیین هرچه واضح‌تر این نوع برخورد که باید مبتنی بر عقلانیت و حکمت باشد، پرداختند؛ ایشان صریحاً اظهار کردند: «گاه باید از نفوذ پدیده‌ها کاملاً جلوگیری کرد، اما برخی پدیده‌ها را می‌توان پذیرفت و یا اصلاح کرد».


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : تأکید بر مقابله حکیمانه با «واقعیت» تهاجم فرهنگی/ رصد و شناخت پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی ضروری است

تأکید بر مقابله حکیمانه با «واقعیت» تهاجم فرهنگی/ رصد و شناخت پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی ضروری است