یکشنبه 26 آذر 1396 23:10:59

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 10489

تاریخ انتشار : 23/07/1393 - 17:06

در ژنو سویس انجام شد

سخنرانی نماینده سوادکوهی در اتحادیه بین المجالس جهانی IPU

سید هادی حسینی نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی در یکصدوسی و یکمین اجلاس بین المجالس جهانی سخنرانی کرد.

سخنرانی نماینده سوادکوهی در اتحادیه بین المجالس جهانی IPU

سوادکوه-اجلاس پاییزه اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) از روز دوشنبه به وقت محلی با حضور نمایندگان 141 کشور جهان در شهر ژنو برگزار و هیات پارلمانی ایران به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این اجلاس شرکت کرده است.سیدهادی حسینی نماینده مردم قائم شهر و عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول و از اعضای کمیته توسعه پایدار، مالیات و تجارت، ضرغام صادقی و محمدمهدی زاهدی نمایندگان مردم شیراز و کرمان و از اعضای کمیته دموکراسی و حقوق بشر، جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه و عضو کمیته امور سازمان ملل از دیگر اعضای هیات پارلمانی ایرانی هستند.

اتحادیه بین المجالس جهانی با قدمتی 125 ساله پیشبرد صلح و امنیت جهانی از طریق گفت و گوهای سیاسی، ارتقای مردم سالاری، احترام و رعایت حقوق بشر و همچنین مشارکت در توسعه نهادهای موثر نمایندگی و قانونگذاری را در دستور کار خود قرار داده است.

در یک صد و سی و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی که امسال با یک صد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این اتحادیه همزمان شده است، قرار است دست اندرکاران این اتحادیه به 47 هزار نماینده مجالس کشورهای مختلف جهان گزارشی را با عنوان «چهره های این اتحادیه» ارایه کنند.

یکی از سخنرانان این اتحادیه سیدهادی حسینی نماینده مردم قائم شهر،سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی بوده که متن کامل سخنرانی وی در یکصدوسی و یکمین اجلاس بین المجالس جهانی ژنو سوییس در خصوص بحران آب در دنیا در ادامه می خوانید.

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رییس، نمایندگان محترم

من به اهمیت این اجلاس جهت هم اندیشی با نمایندگان محترم پارلمان ها از کشورهای مختلف و برون رفت از چالشهای روزافزون انسانی به خوبی واقفم.

دیدگاه من مبتنی بر نگرش دین مبین اسلام به آب است آنجا که می فرماید: "و جعلنا من الماء کل شی حی" یعنی حیات زندگی از آب است و هیچ موجود زنده ای در کره زمین نمی تواند بدون آب زنده بماند.

مسائل مربوط به آب از دیدگاه سازمان ملل متحد پس از مشکل جمعیت دومین مسئله اصلی و اساسی جهان شناخته شده است.

اگر چه نیاز همگان به آب شیرین و پاکیزه غیر قابل انکار است ولی کمبود آب در کشورهای جهان سوم به معنای به خطر بودن جان انسانها می باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده از سوی سازمان ملل متحد تقریبا نیمی از مردم جهان برای رفع نیازهای ابتدایی خود به آب کافی دسترسی ندارند.

بر اساس همین مطالعات تعداد جمعیت کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند در حال حاضر 700 میلیون نفر است که تا 10 سال آینده یعنی در سال 2025 به 3 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

اگر چه آب مایه حیات است ولی در هر سال بیش از 3 میلیون نفر جمعیت جهان بعلت استفاده از آبهای راکد و آلوده به بیماری های مرگباری چون حصبه، وبا، مالاریا و اسهال جان خود را از دست می دهند.

در کشورهای عقب مانده همیشه نیمی از تخت بیمارستانها مربوط به بیمارانی است که به دلیل مصرف آب آلوده زندگی شان در خطر قرار گرفته است.

طبق آمار سازمان ملل متحد هر سال 1.8 میلیون کودک بر اثر اسهال می میرند. مرگی که با یک لیوان آب سالم و داشتن توالت بهداشتی قابل پیشگیری است.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه آب ناسالم تهدیدی به مراتب بزرگتر و مرگبارتر از درگیری های مسلحانه برای امنیت انسانها ست.

90 درصد مردم دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که دارای منابع آب مشترکی با کشورهای دیگر هستند.

این وابستگی متقابل ممکن است باعث همکاری و صلح و یا تنش سیاسی و جنگ بین کشورها شود.

در 50 سال گذشته 37 مورد خشونت بین کشورها بر سر آب گزارش شده است که 30 مورد آن فقط مربوط به خاور میانه است زیرا کمبود آب مشکلی جدی در این منطقه از جهان است.

از آنجایی که امکان افزایش منابع آب شیرین در جهان وجود ندارد ، لذا تنها راه پیش رو بهبود روشهای استفاده از آب است ولی چنین بنظر می رسد که در جهان اراده سیاسی جهت حل مشکل کم آبی وجود ندارد و بر خلاف شعارهای جوامع بین المللی ، به اندازه کافی به این مسئله توجه نمی شود.

22 مارس هر سال روز جهانی آب نامگذاری شده است، تا با تحرک بخشیدن به عزم و اراده ملت ها، بحران آب در جهان مدیریت شود.

بحران آب به معنای فقدان قانونگذاری صحیح و عدم اراده سیاسی برای حل وضعیت نامطلوب منابع آب در جهان است.

آنچه ضروری می نماید تدوین و اجرای برنامه جامع جهت تضمین امنیت دسترسی به آب سالم برای همه جهانیان است.

من حضور شما اعضای محترم در این اجلاس را فرصتی بسیار مناسب جهت هم اندیشی و برون رفت از چالش روزافزون بحران آب و تهدید امنیت انسانی می دانم.

جهت رفع بحران آب پیشنهاد می نمایم که منافع مشترک در نظر گرفته شود و رهبری و عزم و اراده سیاسی تقویت شود و موازنه قدرت بهتری ایجاد گردد.

به نظر من :

اولویت دادن به مسائل انسانی به جای قدرت نمایی و بازیهای سیاسی،

محسوب نمودن برخوردای همگان از آب بعنوان یکی از عوامل اساسی حقوق بشر،

تدوین سیاستهای ملی و منطقه ای و افزایش کمک های بین المللی به کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته در کنار اقدام جهانی،

و جایگزینی اقدامات چند جانبه و مشترک به جای اقدامات یک جانبه،

راههای اصولی در برون رفت از بحران آب است.

 


منبع : خانه ملت
دیدگاه شما در مورد : سخنرانی نماینده سوادکوهی در اتحادیه بین المجالس جهانی IPU

سخنرانی نماینده سوادکوهی در اتحادیه بین المجالس جهانی IPU