جمعه 07 اردیبهشت 1397 05:02:15

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1011

تاریخ انتشار : 24/08/1392 - 00:51

سوادکوه گزارش می دهد:

نگاهی گذرا به فرهنگ عاشورایی منطقه کسلیان+تصاویر

امروزه اکثر مردم آشنا به مناطق سوادکوه کسلیان را به تعزیه خوانی و اطعام دهی به عزاداران در محرم می شناسند و این دو به نمادی فرهنگی و مذهبی برای این منطقه تبدیل شده است.

نگاهی گذرا به فرهنگ عاشورایی منطقه کسلیان+تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین منطقه کسلیان با برخورداری از فرهنگی غنی و پیشینه ای تاریخی یکی از 5 دهستان بزرگ سوادکوه است. این منطقه دارای آیین عزاداری خاص خود است که همه ساله مردم بسیاری را از سراسر کشور برای دیدن این شیوه عزاداری به خود جلب می کند.

امروزه تعزیه خوانی به خصوص گروه های تعزیه خوان روستای اتو به نمادی ارزشی برای  این منطقه بدل گشته است. نمادی که در این منطقه پیشینه ای چند صد ساله دارد و طی چند سال اخیر رونق فراوانی در این منطقه گرفته است.

علاوه بر نمایش آیینی تعزیه خوانی اطعام دهی به عزاداران حسینی سنت پسندیده ایست که تا کنون تحت هیچ شرایطی در این دهستان ترک نشده است.

مردم معتقد این دهستان اطعام دهی را وظیفه ای ذاتی برای خود می دانند و حتی فقر اقتصادی هم نمی تواند جلوی اجرای این فرهنگ مذهبی را بگیرد.

هر ساله رسم بر این است که در هر روز محرم به ترتیب یکی از روستاهای کسلیان میزبان عزاداران حسینی باشد، در این روز در همه منازل آن روستا به روی مردم باز است و هر کس بر اساس وسع خود از میهمان پذیرایی می کند و حتی بعضی ها برای بردن عزاداران به خانه خود گوی سبقت را از دیگران می ربایند.

 

اضافه بر دو رسم یاد شده مردم کسلیان نیز مانند مردم دیگر مناطق ایران زمین به شیوه های مرسوم عزاداری می کنند اما چیزی که بیشتر در این دهستان به چشم می آید آیین های مخصوصی است که در عاشورا نمایانده می شود.

در روز عاشورا عزاداران با ساختن چند نماد واقعه عاشورا را برای خود ترسیم و بر پایه ی آن عزاداری می کنند.

عزاداران کسلیان با حمل تابوتی به طور نمادی پیکر مطهر امام حسین(ع) را تشیع می کنند، آنها همچنین با تزیین اسبی به شکل اسب امام حسین (ع) و گرداندن آن در محیط روستا به عزاداری برای امام حسین(ع) می پردازند.

ذوالجناح خوانی که در بسیاری از مناطق سوادکوه مرسوم است در واقع نمایشی آیینی برای بیان واقعه عاشورا است. در این رسم هم زمان با چرخاندن ذوالجناح در محوطه روستا نوحه خوان با خواندن اشعاری قدیمی بخشی از واقعه عاشورا را بازگو می کند.

البته زنان نیز در این منطقه تنها نظارگر نیستند، زنان کسلیان با حمل گهواره ای چوبی در دسته های عزا در روز عاشورا برای حضرت علی اصغر عزاداری می کنند و خود را همدمی برای دردهای رباب می پندارند.

در روز عاشورا جوانان کسلیان با برپایی دسته های زنجیر زنی ارادت قلبی خود را به سالار شهیدان عرضه می دارند و با شوری حسینی با برآوردن فریاد واه حسیناه عزای امام شهیدشان را هر چه با شکوه تر برپا می کنند.دیدگاه شما در مورد : نگاهی گذرا به فرهنگ عاشورایی منطقه کسلیان+تصاویر

نگاهی گذرا به فرهنگ عاشورایی منطقه کسلیان+تصاویر

  • پربازدیدترین ها