چهار شنبه 30 خرداد 1397 00:51:27

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1003

تاریخ انتشار : 24/08/1392 - 00:29

200 حسینیه میزبان عزاداران سوادکوهی در ماه محرم

مردم سوادکوه در بیش از 200 حسینیه و مسجد اقدام به برگزاری عزاداری سالار شهیدان در دهه اول ماه محرم کردند.

200 حسینیه میزبان عزاداران سوادکوهی در ماه محرم

سوادکوه- فاصله بین سال شهادت حسین بن علی(ع) در 60 هجری قمری تا امسال که سال 1435 هجری قمری است به 1374 سال می رسد و ماندگاری این رویداد تاریخی و مذهبی به عنوان الگویی از پویایی گفتمانی است که از عمق باور انسانی سر چشمه می‌گیرد و همه ادیان و اذهان و افکار را به تکریم وا می‌دارد.

عزاداری‌های سالار شهیدان در جامعه نهادینه شده است

برگزاری مراسم دهه اول محرم در حسینیه‌ها و مساجد و بقاع متبرکه با حضور هزاران عزادار از نسل‌ها و سنین مختلف بیانگر گستردگی و نهادینه شدن برپایی عزاداری سالار شهیدان است.

در جامعه شناسی هنگامی به یک پدیده معنا و مفهوم «نهادینه شده» اطلاق می‌شود که سازمان یافته، سیستماتیک و در جامعه پذیرفته شده باشد و عزاداری ماه محرم توسط مردم سازمان یافته شده است و هماهنگی برای فضاسازی‌ها و مداحان و دسته‌روی‌ها و سخنرانان نمونه‌ای از آن است که به‌صورت ارتباط بین اجزای مختلف به آیینی مورد پذیرش و احترام عمومی رسیده است.

سابقه کهن سوادکوه در برگزاری مراسم‌های ماه محرم

شهرستان سوادکوه با سابقه علاقمندی به باورها و ارزش‌های مذهب تشیع، سابقه کهنی در برگزاری مراسم‌ها و عزاداری‌های دینی و مذهبی دارد که برگزاری دهه اول ماه محرم در شهرها و روستاهای پرجمعیت و کم‌جمعیت و یا حتی روستاهایی که در طول سال خالی از سکنه است، اما حسینیه یا مسجد ان برپاست و در ماه محرم پذیرایی عزاداران آن روستاست که برای احترام به نام و یاد امام حسین(ع) چراغ آن مکان عزاداری را روشن می‌کنند.

برگزاری مراسم عزاداری در دهه دوم محرم هم از برنامه‌هایی است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

برگزاری مراسم حسینی در بیش از 200 مکان عزاداری سوادکوه

شهرستان سوادکوه دارای 120 حسینیه و سقانفار و 107 مسجد است که برخی از مساجد و حسینیه در کنار یکدیگر قرار دارند. برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در بیش از 200 حسینیه و مسجد در شهرستان سوادکوه بیانگر عمق باور عمومی و نهادینه‌شدن برگزاری مراسم‌های مربوط به ماه محرم است.

حضور 80 روحانی در مراسم‌های مذهبی ماه محرم سوادکوه

اعزام نزدیک به 80 روحانی که حدود 20 نفر آنان اعزام شده از حوزه علمیه قم بودند و با هماهنگی اداره تبلیغات اسلامی به شهرها و روستاهای مختلف اعزام شدند که حضور یک روحانی در سه یا چهار مکان عزاداری بیانگر کمبود روحانی و مبلغ در کشور است.

گروه‌های تعزیه شهرستان سوادکوه که با نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان فعالیت می‌کنند نیز از قسمت‌های مورد علاقه عزاداران است که 5 گروه تعزیه در شهرستان فعال است و برنامه‌های آموزشی برای ارتقای فعالیت‌های آنان توسط اداره فرهنگ و ارشاد در حال برنامه‌ریزی است.

برگزاری مراسم‌های ماه محرم یک باور عمومی با گستردگی قابل توجهی در مناطق مختلف است که یاد و نام واقعه کربلا را با همه دشمنی‌های دشمنان در پنهان کردن مزار امام سوم شیعیان تا جلوگیری از عزاداری‌های حسینی همچنان باقی است و هر روز بر گستردگی آن اضافه می‌شود.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : 200 حسینیه میزبان عزاداران سوادکوهی در ماه محرم

200 حسینیه میزبان عزاداران سوادکوهی در ماه محرم

  • پربازدیدترین ها